Choď na obsah Choď na menu
 

Cesta lásky a poslušnosti

 

Cesta očisťovania je cestou lásky. A Božie slovo hovorí: „láska vyháňa strach“(1 Jn 4,18). A ďalej:Láska je trpezlivá...nezávidí...nevystatuje sa...“  (1 Kor 13, 4n)

pga-12.jpgNajväčším vzorom lásky je nám Pán Ježiš. Ako sa prejavovala u Neho láska k Bohu Otcovi a k ľudom? Voči Otcovi bol poslušný vo všetkom. Bol poslušný až na smrť: „Otče, nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane.“ A z lásky k Otcovi a k našim nesmrteľným dušiam prijal najkrutejšiu smrť. Poslušnosť teda spočíva v zrieknutí sa svojej vôle. Denne máme v maličkostiach hľadať Božiu vôľu. Poslušnosť je vrcholným vyjadrením lásky.

Prvý hriech v raji začal zvedavosťou a bol dokončený neposlušnosťou. Po Pánu Ježišovi nikto nebol tak poslušný Bohu ako Panna Mária, ktorá o sebe povedala: „Hľa, otrokyňa Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova." (Lk 1,38) Ona vo všetkom hľadala a plnila nie svoju vôľu, ale Božiu a ona je tvojou matkou. Ježiš umieral za teba na kríži a dal ti ju za matku, keď povedal: „Hľa, tvoja matka.“ Daj sa celkom do jej rúk, nech ťa skrze ňu prenikne Duch Svätý, ktorý v Márii bol a je v najvyššej miere. Ona je čistým chrámom Božím, chrámom Ducha Svätého. I my máme byť chrámom Božím, chrámom Ducha Svätého, ako hovorí Božie slovo.

(Byzantský katolícky patriarchát)