Choď na obsah Choď na menu
 

Svedectvo o ochrane Nepoškvrnenej Bohorodičky

 

m_ourladyvictory-225x300.jpgOkolo r. 1640 žil na rozhraní cirkevného štátu a neapolského kráľovstva povestný lupič, ktorý so svojou bandou prepadával prechádzajúcich ľudí, okrádal ich a zabíjal. Jedného dňa banditi prepadli poštovný voz, ulúpili cenné veci, pripravili o život cestujúcich, avšak okrem jedného mladého dievčaťa, ktoré plánovali odovzdať svojmu vodcovi. Nevinné dievča sa v tejto ťažkej situácii začalo vrúcne modliť k Panne Márii, ku ktorej mala veľkú zbožnosť. Po dlhej a namáhavej ceste hustým lesom ju lupiči priviedli do jaskyne, v ktorej býval ich vodca a venovali mu ju ako najvzácnejšiu korisť. Mladé dievča, ocitnúc sa v moci človeka divokého výzoru, ozbrojeného pištoľami a mečom, uhádlo, čo ju čaká. I padla na kolená, zložiac svoje ruky a prosila ho žalostným hlasom: „Pre lásku k Panne Márii ťa prosím, aby si mi neučinil nič zlého.“ Meno Panny Márie a tá prosba prenikli ako šíp zlodejovým srdcom, ktorý si spomenul, že počas svojej mladosti mal tiež preveľkú úctu a lásku k Božej Rodičke. – „Z lásky k Panne Márii ťa prepustím“, odpovedal „a dúfam, že mi to Panna Mária raz odplatí.“

Potom sám odprevadil mladé dievča na bezpečnú cestu, poprosil ju, aby sa za neho modlila a vrátil sa do svojej jaskyne. Hneď prvú noc nato zjavila sa mu vo sne Pre- blahoslavená Bohorodička ako Kráľovná, odetá zlatým rúchom a so zlatou korunou na hlave. Srdečne mu ďakovala za to, čo urobil pre jej nevinné dieťa a uistila ho, že mu to vo svojom čase odmení. Keď sa zlodej zobudil, považoval to za obrazotvornosť a na sen zabudol. Za niekoľko dní bol chytený vojakmi, postavený pred súd a odsúdený na smrť. V noci, pred vykonaním rozsudku, zjavila sa mu opäť Kráľovná nebeská v tom istom lesku ako prvýkrát a opýtala sa ho, či si ju pamätá. Lupič odpovedal, že si spomína, ako sa mu nedávno zjavila vo sne. A tu mu Svätá Panna oznámila, že prišla, aby mu teraz v hodine smrti odmenila, čo k jej cti vykonal v prospech zajatého nevinného dievčaťa a že tou odmenou pre neho bude milosť šťastnej hodiny smrti a potom nebo.

Zlodej, celý dojatý, nemohol sa spamätať od radosti a šťastia, vyspovedal sa, prijal najsvätejšiu sviatosť oltárnu a požiadal spovedníka, aby pre ponaučenie iných hovoril to všetko prítomnému ľudu. Tak sa jeho smrť premenila na nebeskú oslavu. Všetok ľud so slzami v očiach počúval príbeh o obrátení banditu a velebil nekonečnú dobrotu Panny Márie, ktorá chráni ako nevinných, tak aj najväčších hriešnikov, pokiaľ sa úprimne utiekajú pod jej materinskú ochranu.

O úcte k Matke Božej pozri tiež -  http://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/svedectva-viery-iii..html