Choď na obsah Choď na menu
 

Svedectvá viery - II.

 

„Čítanie Božieho Písma očisťuje svedomie, potláča nečisté vášne, vysádza cnosti, pozdvihuje rozum, oslobodzuje dušu pred zotročením tela a jej snaženia sú ľahké.“(Sv. Ján Zlatoústy)

Istá žena z Nemecka bola tak skazená svetskou bulvárnou tlačou, že pohŕdala Svätým písmom, o ktorom sa vyjadrovala: „To je ale hlúpa, ničomná kniha!“ Raz jej však náhle zomrel vrele milovaný manžel. Ona bola z toho veľmi smutná, zronená a celá zmätená behala vo dne v noci po izbách bez všetkej útechy, celá zúfalá plakala a bedákala. Raz, keď vbehla do detskej izby, všimla si tam knihu Svätého Písma. Otvorila ju a oči jej padli na tieto slová: „Na krátku chvíľu som ťa opustil a veľkým zľutovaním si ťa pritiahnem. V návale hnevu som schoval svoju tvár nakrátko pred tebou, večným zmilovaním som sa nad tebou zľutoval, hovorí tvoj vykupiteľ, Pán.“(Iz 54,7-8) Toto slovo ju zasiahlo a pýtala sa: „Ako? Či by táto kniha naozaj nemala byť od Boha? Či by mohla táto kniha neobsahovať pravdu? Preč s knihami rôznych mudrcov. Teraz v sebe cítim takú Božiu silu, aká sa ešte nikdy nevliala do môjho srdca.“ Od tej chvíľe nadobudla táto žena v ťažkom položení Boží pokoj a začala sa zaoberať kresťanskou vierou. Po úprimnej modlitbe jej nebolo nič tak vzácne a utešujúce, ako Božie slovo.

             bible.jpg

Mladý Mexičan, ktorý to chcel niekam v živote dotiahnuť, sa dostal do vážnej situácie. Zháňanie sa za bohatstvom ho priviedlo na cestu krádeží. Veľmi rýchlo sa stal v krajine najhľadanejším kriminálnikom. Jeho meno – Juan Chavez bolo v zozname polície na prvom mieste. Niekoľko mesiacov sa skrýval v istej jaskyni. Raz sa neočakávane objavil na súde v Saltillo a povedal: „Som Juan Chavez.“ Sudca bol zarazený, lebo ho poznal. „Kto, alebo čo vás doviedlo k tomu, aby ste sem prišli?“ spýtal sa. Chavez zdvihol ruku, v ktorej držal Bibliu, a povedal: „Bola to táto Biblia. Prišiel som, aby som zniesol trest za vinu, ktorú mám voči spoločnosti.“ Potom dodal: „Keď som sa raz vrátil z jednej lúpeže, medzi ukradnutými vecami som našiel aj túto knihu. Keďže som nemal čo robiť, začal som ju čítať. Čítal som tak dlho, až môj život dostal nový zmysel.“

Človek sa nemusí stať kriminálnikom, aby sa raz zastavil a hľadal zmysel života. Každý by ale mal vedieť, prečo vlastne žije a čo bude po smrti. A túto pravdivú odpoveď nám dáva Bohom inšpirované Písmo Sväté.