Choď na obsah Choď na menu
 

 

Kresťanský postoj k populárnym masážam

 

V súčasnosti je badať veľkú propagáciu masáží, ktoré sa ponúkajú ako prostriedok na regeneráciu telesných a duševných síl. Mnohí kresťania si však neuvedomujú hrozbu, ktorá sa skrýva za orientálnymi a východnými masážami. Tieto masáže môžu poškodiť nielen telo(sú známe prípady vyskočených platničiek a poškodených nervov), ale skutočné nebezpečenstvo pre dušu kresťana hrozí skrze falošné duchovno, z ktorého masáže pochádzajú. Rozoberieme niektoré z nich.

Thajská masáž. Má svoj pôvod v Indii a  čerpá z tradície  thajských budhistických chrámov. Takýto masér prevádza na pacientovi skrze naťahovanie, preťahovanie a masírovanie svalov prvky akupresúry (čínska okultná praktika) a jogy. Zostava jeho pohybov vrcholí veľkými jogovými ásanami (polohami). O čo ide v joge? Joga, pochádzajúca z hinduizmu, je súhrn určitých cvičení, ktorými sa má dospieť k extáze, vyvolať magické sily a spojiť sa s kozmickým božským vedomím – tzv. brahmanom. Pri pokročilých stupňoch jogy sa človek otvára hinduistickým božstvám (démonom!) – napr. Šivovi a Krišnovi. Náboženský systém, ktorý je za jogou, je nezlučiteľný s kresťanstvom! Falošná diablova ponuka prvým ľudom v raji „...otvoria sa vám oči a vy budete ako Boh..“(Gn 3,5) je praktikovaná aj v joge. Podľa tohto klamného učenia je človek v postate dobrý. A to je klamstvo.   Hinduistická náuka o popieraní hriešnosti a sebaspasení je rúhavým odmietnutím Kristovej obeti na kríži, ktorou nás Pán Ježiš vykúpil z moci hriechu a otvoril nám tým cestu k Bohu. Božie slovo svedčí: „ veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva; ale sú ospravedlnení zadarmo jeho milosťou, vykúpením v Kristovi Ježišovi.“ (Rim 3,23-24). Okultné pojmy ako čakry(silové polohy), prána (kozmická energia), reinkarnácia, či kult Šivu, nemajú nič spoločné s vierou v Jediného a pravého Boha, ale sú satanovou cestou do večnej záhuby!

Ajurvédska masáž. Ide o indický systém tzv. „liečenia“, ktorý využíva terapeutické masáže a kombinuje ich s nanášaním aromatických olejov a bylín. Ajurvéda ja starý pohanský systém, podľa ktorého údajne choroba vzniká vtedy, keď tri základné bio energie (váta – komunikatívna účinná sila), (pitta – látková účinná sila), (kapha – udržujúca účinná sila) stratia rovnováhu. Znova sa nachádzame v rúhavom diablovom systéme, ktorý sa skrýva za bio energie. Ajurvéda odmieta pokánie, hriech, Boží súd, i osobného a pravého Boha, Pána Ježiša Krista a otvára dušu človeka na démonické temné sily!

 Čínska masáž. Tui – na. Masér pri jej aplikácii údajne pôsobí pomocou hmatov na tele na tok tzv. qi (čchi) – energie v meridiánoch a prostredníctvom aktívnych bodov na týchto dráhach aj priamo na funkciu vnútorných orgánov. Skrze túto  tzv. energiu podľa Biblie však pôsobí konkrétna zlá bytosť, ktorá chce samospasiteľnými technikami oklamať ľudí a odviesť ich od Krista. Touto energiou je opäť starý had – satan, ktorý sa podľa Božieho slova tvári ako anjel svetla! (2 Kor 11,14)

K čínskej masáži patrí aj tzv. bankovanie a moxovanie. Pri bankovaní, ktoré vychádza z praktík akupunktúry a vedomostiach o meridiánoch, sa majú vraj „vytiahnuť“ jedy z tela. Pri tzv. moxovaní, opäť za použitia akupunktúry, má údajne sálajúce teplo prestupovať telom do hĺbky a vylučovať z tela chlad a bolesť.

Čo sa ukrýva za akupunktúrou? Akupunktúra je nevedecká praktika. Je založená na filozofii zahrnujúcej astrológiu, jing jang, panteizme, hypnóze a je zakorenená v budhizme. Neexistuje žiadny dôkaz o existencii akupunktúrnych bodov, tzv. meridián. Zamlčuje sa, že pri akupunktúre dochádza k poškodeniu zdravia. Dr. Manfréd Heide píše: „ Okrem poškodenia nervov a ciev dochádza k infekcii hepatitídou B. Ako najzávažnejšia akútna komplikácia, hlásená z viacerých miest a spojená s úmrtím, je pneumothorax, ktorý nastáva pri neprimeranom vpichu.“

Zhrnutie: Ako možno vidieť, masáže nie sú tak nevinné, ako sa zdajú. Mnohí kresťania možno povedia: „Ale mne to pomáha a funguje“. Pre kresťana nie je dôležité, či to pomáha alebo nepomáha, ale základná otázka znie: Je za touto duchovnou praktikou Ježiš Kristus, Jediný Vykupiteľ a pravý Boh? Pôsobí skrze túto metódu Duch Svätý? Zrelý kresťan to má rozlíšiť!

Pokiaľ je masáž klasická a je bez pohanského duchovna, môže byť prípustná a zdraviu prospešná. Ak však masáže používajú pojmy napr. o čakrách, meridiánoch, ásanách a bio energiách, sú pre kresťana neprijateľné, pretože vychádzajú  z démonických okultných náuk,  ktoré vedú ľudí do večného pekla! Ako liečiť svoje telesné a duševné problémy?

V prvom rade je potrebné sa zo živou vierou obrátiť na Pána Ježiša Krista, ktorý na kríži premohol hriech i temné sily - démonov a taktiež je dobré, ak človek na uvoľnenie tela radšej použije obyčajnú prechádzku po čerstvom vzduchu alebo jednoduché fyzické cviky, ako lákavú, ale pritom nebezpečnú masáž.

Rehoľníci SBM                                                                                                                                         Žilina, 23. 10. 2014

 

Sťahuj: Kresťanský postoj k masážam