Choď na obsah Choď na menu
 

20 milionů dětí na Blízkém východě bude očkováno proti obrně

 

images.jpgVznikají nouzové plány na očkování více než 20 milonů dětí na Blízkém východě, oznámila OSN. V Sýrii zmítané občanskou válkou se totiž objevila dětská obrna.

UNICEF a WHO oznámily, že očkování bude během šesti měsíců provedeno v Egyptě, Iráku, Jordánsku, na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, v Sýrii a Turecku.

Iniciativa byla oznámena poté, co WHO hlásila znovuobjevení obrny v Sýrii po více jak 14 letech. 10 dětí zde ochrnulo. Předběžné důkazy svědčí o šíření viru - jeho stopy byly také nalezeny ve vzorcích z kanalizace v Egyptě, Izraeli, na Západním břehu a v Gaze - z Pákistánu, který je jednou z posledních bašt této choroby.

V Sýrii bude teď 1,6 milionu dětí očkováno proti obrně, spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Více než 650 000 dětí v Sýrii, včetně 116 000 ve válkou zmítané provincii Dajr Azor, kde byl potvrzen výskyt obrny, už bylo očkováno. V Jordánsku to bylo přes 18 800 dětí ve věku do 5 let v uprchlickém táboře Záatari a probíhá ičkovací kampaň po celé zemi s cílem očkovat 3,5 milionu dětí proti obrně, spalničkám a zarděnkám.

V Iráku začalo očkování na západě země a další kampaň je plánována v Kurdistánu. V Libanonu se začne koncem týdne a v Turecku a Egyptě v polovině listopadu.

Obrna je vyvolána vysoce infekčním virem postihujícím nervový systém. Do těla vniká ústy, typicky vodou, a může způsobit nevratné ochrnutí již během několika hodin. Přibližně 10% nakažených umírá zadušením kvůli ochrnutí dýchacích svalů. Největší riziko hrozí dětem do 5 let.

Nemoc nelze léčit, avšak existuje vysoce účinná vakcína.

Děti, které onemocněly v Sýrii, buď nebyly očkovány, nebo nedostaly všechny tři dávky vakcíny. V roce 2011, před válkou, bylo očkováno více než 90% syrských dětí, dnes je to však pouze 68%.

Zdroj: http://www.blisty.cz/art/70926.html

Tieto očkovania sú veľmi podozrivé. 

Pozri tiež:

1. http://teraz.nevahaj.sk/2011/01/bill-gates-priznal-vakciny-maji-snizit-populaci/

2. http://rizikaockovania.sk/