Choď na obsah Choď na menu
 

Brusel pozbavuje európske krajiny suverenity

 

 

EÚ čoraz rýchlejšie napreduje k zmene na federatívny štát, v ktorom stratia európske krajiny pozostatky svojej politickej a ekonomickej suverenity. Hospodárska kríza a politická vôľa Bruselu tlačia krajiny EÚ k projektu Spojených Štátov Európy a je už jasné, že „federalizátori Európy“ sa poučili zo skúseností ZSSR a USA.

brusel_01_big-120302353859347.jpg

Brusel likviduje preto, aby pozbavil európske krajiny aj teoretickej možnosti vystúpiť z novej centralizovanej štruktúry, ich štátnu suverenitu nielen hore, cez sprísnenie fiškálnej disciplíny a odovzdanie ekonomickej politiky do rúk Európskej komisie, ale aj dole likvidujúc pod maskou rozvoja domácej samosprávy ústrednú administráciu európskych krajín. Zdalo sa, čo môže prekážať regiónom vrátiť moc do metropole, ak to bude potrebné? Európske vedenie zohľadnilo aj túto možnosť a na celkovú likvidáciu národných štátov naštartovali program založenia európskych regiónov, ktoré budú pozostávať z častí rôznych krajín. Európske regióny budú mať vlastné programy rozvoja a značnú úroveň samostatnosti od národných vlád.

Medzi európskymi politikmi sa zriedkavo dajú nájsť tí, kto má dosť odvahy a želanie, aby odporovali likvidácii suverenity európskych krajín. Vo Francúzsku bojuje o zachovanie suverenity a národnej identity Marine Le Penová. Vo Veľkej Británii sa nielen opozičná Strana nezávislosti Zjednoteného kráľovstva, ale aj členovia vlády začali vyjadrovať proti plánom EÚ. Štátny tajomník pre otázky domácej samosprávy Eric Pickles obvinil EÚ z pokusu vymazať Anglicko z mapy a sľúbil odporovať diktátu Bruselu.

Z východoeurópskych krajín sa len Maďarsko snaží brániť likvidácii suverenity a národnej identity. Nehladiac na to, že EÚ periodicky sľubuje Maďarsku pomoc vo vytvorení maďarských etnických autonómií v susedných krajinách, sa Budapešť neponáhľa podporiť iniciatívy federalizácie EÚ. Možnože maďarskí politici nie sú natoľko naivní, aby si mysleli, že Brusel je ochotný zrušiť Trianonskú zmluvu z roka 1920 a obnoviť Veľké Uhorsko.

V roku 1920 stratilo Maďarsko 2/3 územia a tretinu obyvateľov, ale sa zachovalo ako štát. Ak sa plány európskych federalistov podaria, samotné Maďarsko, ako aj iné európske štáty už nebude, čiže prestanú existovať ako subjekty medzinárodného práva. Možnože práve taká perspektíva aj núti maďarského predsedu vláda Viktora Orbána vzdať sa spolupráce s MMF, trpieť ekonomické sankcie Bruselu a hľadať geopolitických spojencov mimo EÚ.

V novembri minulého roka Angela Merkelová vyhlásila, že raz sa Európska komisia stane vládou a Európsky parlament – parlamentom. Tento deň je čoraz bližšie a EÚ čoraz viac napomína pascu pre krajiny, ktoré sa dali nalákať sľubmi európskeho blahobytu. Akým krajinám sa podarí zachrániť a aké navždy zmiznú z mapy sveta a stanú sa spoločným európskym štátom, o tom sa dozvieme čo najskôr.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2013_08_21/Brusel-pozbavuje-europske-krajiny-suverenity/