Choď na obsah Choď na menu
 

Chorvátsko usporiada referendum, ktorým sa snaží zabrániť legalizovaniu homosexuálnych manželstiev

 

images.jpgZoskupenie zamerané na ochranu normálnej rodiny zozbieralo vyše 700.000 podpisov na podporu tohto referenda za dva týždne

Chorvátsko, najnovšia členská krajina 28-člennej Európskej únie, uskutoční referendum o tom, či povoliť manželstvá homosexuálov. Organizácie na ochranu ľudských práv však tvrdia, že takéto hlasovanie je protiústavné.Homosexuálne manželstvá a gender výuka na školách, však nie sú žiadnym ľudským právom.

Chorvátsky parlament v dnešnom hlasovaní schválil usporiadanie referenda dňa 1. decembra, v ktorom sa voliči vyjadria k otázke: “Súhlasíte s tým, že manželstvo je manželský zväzok medzi mužom a ženou?”

Ak väčšina účastníkov bude v referende hlasovať “áno”, chorvátska ústava bude doplnená o zákaz homosexuálnych manželstiev.

Organizácie na ochranu ľudských práv oznámili, že podali sťažnosť proti referendu. Vysvetlili, že porušuje základné ľudské práva. Homosexuálne manželstvo však nie je základným ľudským právom a preto odpor voči týmto manželstvám ani nemá čo porušovať. Zoskupenie zamerané na ochranu normálnej rodiny v priebehu dvoch týždňov zozbieralo vyše 700.000 podpisov na podporu tohto referenda.

Diskusia o právach homosexuálov rozdeľuje Chorvátsko. Socialistická vláda podnikla kroky na zlepšenie práv homosexuálov, ale také otázky ako manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú v neochvejne katolíckom Chorvátsku stále mimoriadne citlivé.

as

Zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/chorvatsko-usporiada-referendum-o-povoleni-homosexualnych-manzelstiev/168386/