Choď na obsah Choď na menu
 

Egypt: Nejnásilnější útoky na křesťany za posledních několik set let

 

 

index.jpgPo týdnech běsnění podporovatelů sesazeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího se mnoho křesťanských objektů v Egyptě nachází v demoličním stavu. Útoky začaly 14. srpna, krátce poté, co policie v Káhiře rozehnala dva tábory Mursího příznivců. Demonstranti obvinili křesťany, že si policejní zásahy vyžádali a přesunuli se do okolních osad, kde označovali křesťanské budovy symbolem „X“ nastříkaným na zeď. Než dorazily pořádkové jednotky, většina označených objektů lehla popelem.

Někteří odborníci se domnívají, že nedávná vlna násilností představuje vůbec nejrozsáhlejší útok na egyptské křesťany za posledních 700 let. Výtržníci zapálili více než 30 soukromých domů patřících křesťanům a napadli nejméně dvě křesťanské školy. Když zničili budovu sirotčince ‚Kristovi vojáci‘, přibližně 200 dětí zůstalo bez domova. Vypálili také tři knihkupectví Biblické společnosti. Ohroženy byly prakticky všechny provozovny firem, které měly nějakou spojitost s křesťanstvím. 

Největší škody (co se týče nebezpečnosti i rozsahu) byly však napáchány na církevních budovách. Terčem útoků se stalo více než 60 kostelů. Míra poškození je různá – k těm, které dopadly nejhůře, patří také kostel Amir Tadros v Minya, který islamisté zcela zdemolovali. Stavební technici mají v plánu budovu strhnout a pokud se seženou dostatečné prostředky, postavit znovu. Členové společenství se v současné době scházejí v nedaleké zahradní besídce v půl sedmé ráno, kdy jsou útoky méně pravděpodobné. Nejedná se o bezpředmětnou obavu; při útocích již zemřelo nejméně 500 civilních obyvatel a 43 policistů, tisíce dalších utrpěly zranění. Krátký videozáznam dokumentující současnou situaci naleznete na stránkách Persecution.TV.

Kéž Bůh naplňuje pokojem srdce svého lidu uprostřed veškeré zkázy a chaosu. Kéž láskyplně potěšuje všechny, kdo při bezohledných útocích tragicky ztratili své blízké. Kéž místní křesťané setrvávají v Boží přítomnosti a připomínají si věčnou budoucnost, která leží před nimi, nepřestávají důvěřovat v Boží svrchovanost, zůstanou věrní jeho učení a z Boží milosti oplácejí nepřátelství láskou. Kéž Bůh skrze neochvějné svědectví egyptských křesťanů a dílo svého svatého Ducha v celé zemi mocně jedná – a dotýká se přitom také srdcí lidí, kteří se dopouštějí násilností.

 

Zdroj: http://www.hlas-mucedniku.cz/