Choď na obsah Choď na menu
 

Eritrea: Nelítostné pronásledování absolventů střední školy

 

 

erafrica.gifEritrejské orgány potrestaly 39 absolventů střední školy za jejich křesťanskou víru – nemohli se zúčastnit slavnostního zakončení studia, místo kterého byli zmláceni a přinuceni k těžké fyzické práci. Studenti (včetně 11 dívek) byli po dokončení čtyřměsíční povinné vojenské služby zatčeni za svou „křesťanskou víru a vydanost Kristu“.

 V nedávné tiskové zprávě se uvádí: „Zadržení mladí lidé jsou v současné době biti, nuceni k těžké práci a trpí nedostatkem jídla a vody.“ Nacházejí se ve vojenském výcvikovém táboře SAWA. Zdroje dodávají, že je „studentům vyhrožováno dlouhodobým odnětím svobody a nepřijetím na vysokou školu, pokud ‚se nezřeknou Krista‘“.

 Prezident Isaias Afewerki, strůjce omezování náboženské svobody a svobody projevu sympatizující s marxismem, v zemi vládne od roku 1991, kdy se Eritrea odtrhla od Etiopie. Do prezidentského úřadu ho jmenovalo Národní shromáždění v roce 1993. Podle dostupných odhadů byly v Eritreji koncem roku 2010 pro svou víru uvězněny přibližně tři tisíce protestantských křesťanů. (V současné době je jejich počet odhadován na 1200.)

 Vězni jsou zadržováni v táborech uprostřed pouště v přepravních kontejnerech a podzemních celách. „Místní podmínky jsou nelidské: děti a staří lidé se tísní v nevětraných prostorách s dalšími vězni trpícími kožními chorobami, úplavicí a dalšími nemocemi,“ uvádí Elizabeth Kendal z Religious Liberty Commission. „Mučení je zde zcela běžnou praxí… Několik křesťanů již v zajetí zemřelo, další zahynuli v poušti při pokusu o útěk.“

 Jak bylo zmíněno v předchozí zprávě, eritrejští vojáci si ze situace křesťanských uprchlíků udělali byznys – unášejí křesťany z uprchlických táborů v Súdánu a prodávají je obchodníkům s lidmi na Sinajském poloostrově v Egyptě. Křesťané tak končí u skupin beduínů, kteří za ně požadují desítky tisíc dolarů… v zajetí je týrají elektrickými šoky, znásilňují je, trápí je hladem a připravují o život. Současně také vyhrožují příbuzným.

 Kéž spravedlivý Bůh bez meškání přispěchá na obranu těchto křesťanů, kteří zoufale potřebují jeho zásah. Jak víme z listu Římanům 12,19, Pán nebere kruté a nelidské zacházení se svými dětmi na lehkou váhu – ve svém Slově říká, že odplata patří jemu. Modlete se, aby nejen bezpečně vyvedl naše bratry a sestry ze zajetí a utrpení, ale také aby se dal poznat a usvědčil z hříchu lidi, kteří podněcují pronásledování a sami se ho dopouštějí, než bude příliš pozdě.

Zdroj: http://www.hlas-mucedniku.cz/