Choď na obsah Choď na menu
 

Európska únia umožní pestovanie geneticky modifikovaných plodín

 

K úplnej platnosti dohody chýba ešte formálne schválenie členských štátov a Európskeho parlamentu

stop-genetically-modified-foods.jpgEurópsky parlament umožnil pestovanie geneticky modifikovaných plodín. Jednotlivé štáty Európskej únie budú mať možnosť pestovanie týchto plodím zakázať buď úplne, alebo len z časti. Informáciu odvolávajúc sa na AFP zverejnil český portál iHned.cz. Podľa informácií však členské štáty, ktoré sú proti geneticky modifikovaným plodinám, nesmú cez svoje územie zakázať ich tranzit.

Prvé povolenia k pestovaniu geneticky modifikovaných rastlín budú udelené až v priebehu budúceho roka. K dohode týkajúcej sa pravidiel poskytovania povolania k pestovaniu sa v noci zo stredy na štvrtok (4.12.) dohodli talianske predsedníctvo EÚ a Európsky parlament.

K úplnej platnosti dohody chýba ešte formálne schválenie členských štátov a Európskeho parlamentu. Základnú dohodu o otvorení sa Európskej únie geneticky modifikovaným organizmom by mal 15. decembra chváliť výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu, následne o dva dni neskôr Rada ministrov životného prostredia a na svojom decembrovom plenárnom zasadnutí by o nej mal hlasovať aj Európsky parlament, zverejnil iHned.cz.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín nateraz formálne umožnil pestovanie štyroch druhov geneticky modifikovanej kukurice, vrátane MON810 od americkej spoločnosti Monsanto a TC1507, ktorej dodávateľom je americká skupina Pioneer.

Gigant Monsanto a súdne spory

Americká farmaceuticko-potravinárska spoločnosť Monsanto je známa po celom svete. Produkuje geneticky modifikované semená kukurice, slnečnice či repky olejky. Zároveň jej portfólio obsahuje aj prípravky na ochranu rastlín a napredávanejší herbicíd Round-up.

Monsanto je známa nielen geneticky modifikovanými potravinami, ale tiež súdnymi spormi, ktoré sa s touto spoločnosťou spájajú. William Engdahl, autor knihy Semená skazy (o použití geneticky modifikovaných potravín v poľnohospodárstve), v rozhovore pre Russia Today uviedol konkrétne konanie spoločnosti Monsanto, ktorá však vôbec nekorešponduje s jej oficiálnou víziou.

Engdahl tvrdí, že americký gigant žaluje nespočetné množstvo poľnohospodárov za neúmyselnú kontamináciu ich polí. Ako príklad uvádza farmára z Kanady Percyho Schmeisera. Poľnohospodári, ktorí odmietajú pestovať plodiny spoločnosti Monsanto, čelia žalobám za krádež patentu, pretože vietor prenesie geneticky modifikované semená na polia farmárov, ktorí ich nepestujú. A poľnohospodárske "výpalníctvo“ sa začína – teraz budete platiť.

Engdahl tiež uvádza, že Monsanto investoval milióny dolárov, aby blokoval informácie o tom, že potraviny obsahujú geneticky modifikované plodiny alebo zvieratá, určené na mäso, boli kŕmené týmito plodinami.

Ľudia protestujú

Proti spoločnosti Monsanto sa už uskutočnilo aj mnoho protestov. Dňa 13. októbra minulého roka sa vo viac ako 500 mestách, päťdesiatich dvoch krajinách, naprieč všetkými svetadielmi sveta (okrem Antarktídy) uskutočnil plánovaný celosvetový Pochod proti spoločnosti Monsanto. Hlavným cieľom pochodu bolo zvýšiť povedomie o postupoch a praktikách firmy (viac tu).

ru

Zdroj: www.hlavne spravy.sk