Choď na obsah Choď na menu
 

Európu strašia prenasledovaním katolíkov na Kryme

 

mbb515b9d_ukrajina_kopie.jpgČeské médiá uverejnili správy o prenasledovaniach katolíkov a katolíckych kňazov na Kryme. Upozornil na to Hlas Ruska užívateľ Brat Svoboda, ktorý napísal: „Takto môžete prísť o sympatie kresťanov na celom svete“.

V správach sa podrobne poopisujú prípady "prenasledovaní", je uvedený počet katolíkov, ktorí opustili Krym a presťahovali sa na Ukrajinu, vraj, v obavách o majetok a dokonca o slobodu. Podobná situácia vzniká podľa českej tlače na Kryme tiež okolo pravoslávnej cirkvi Kyjevského patriarchátu.

Čo je to: ďalšia dezinformácia alebo nepríjemná pravda?

Tlačová služba katolíckeho arcibiskupstva v Moskve odmietla komentovať túto situáciu: „Nemôžeme ani potvrdiť, ani vyvrátiť, ide o územie iného biskupstva“.

A toto nám povedal politológ Vladimír Žarichin, ktorý sa práve vrátil z Krymu:

- Žiadne zvláštne správy nemám, ale zdá sa mi, že ide o údaje sfalšované ukrajinskou propagandou. Veľa som hovoril s rôznymi novinármi a ani raz som nepočul nič na tému prenasledovania katolíkov, žiadnu informáciu.

Ešte kategorickejší bol predseda Asociácie pravoslávnych expertov Kirill Frolov:

- Prenasledovanie katolíkov na Kryme? Je to absurdita! Katolíkov je tam málo a nikomu neprekážajú. Možno, že ide o provokáciu zo strany gréckych katolíkov, ktorí sa usilujú o vybudovanie svojho kostolu v Sevastopole. Lenže bolo by to jednoducho ďalším podnetom pre roznecovanie nesvárov.

Čo sa týka prenasledovania Kyjevského patriarchátu, nie je už dávno náboženskou organizáciou, skôr je to kriminálna teroristická skupina na čele s Filaretom (Denysenkom). Verbovala bojovníkov UNA-UNSO, bojovníkov pre Dudajeva a Basajeva. Tieto fakty sú uvedené v knihe ukrajinského pravoslávneho novinára Vasilija Anisimova, hlavy tlačovej služby Ukrajinskej cirkvi Moskovského patriarchátu. Filaret bol obvinený z vraždy, z obsadenia pravoslávnych cirkví. Tento problém existuje reálne. Dávno žiadame o zahájenie trestného stíhania Filareta podľa príkladu stíhania predáka Pravého sektora Dmitrija Jaroša a ďalších podobných ľudí.

„Katolícka cirkev na Kryme nie je vystavená nátlaku zo strany krymských úradov. Situácia na polostrove je pokojná a žiadne úrady predstaviteľa katolíckej cirkvi neobťažujú“. Podľa portálu Catholik World News, je to záver katolíckeho biskupa Bronislawa Bernackého, ktorý urobil po preskúmaní následkov pripojenia Krymu k Rusku.


Zdroj: TU