Choď na obsah Choď na menu
 

Finské matky chtějí podávat hromadné žaloby proti Finsku kvůli systematickému odebírání dětí, jejichž počet dosahuje desítky tisíc

 

Finské matky se otevřeným dopisem obrátily na zmocněnce pro práva dětí, P. Astachova, s prosbou o podání kolektivní žaloby proti Finsku kvůli porušování práv dětí.

Jak bylo uvedeno v dopise, rodiny nemají žádná práva, soudy věří pouze orgánům sociální péče a jejich rozhodnutím, která jsou často chybné.

Komentář Astachova: „To, co se dnes děje ve Finsku, a to nejen ve vztahu ke smíšeným rusky mluvícím rodinám, ale především vůči svým vlastním občanům, lze stěží nazvat normální sociální prací. Počet odebraných finských dětí dosahuje desítky tisíc. Ve Finsku, které v roce 2008 přijalo ‚Zákon pro blaho dětí‘, se vyskytly četné případy jeho zneužití sociálními službami. V průběhu tří let díky aktivní sociální práci zůstalo více než 20000 dětí ve Finsku bez své rodiny.

Před soud bylo postaveno i Norsko. Před několika lety byla proti Norsku podána kolektivní žaloba těmi, kteří byli odebraní rodičům před dvaceti lety, v době, kdy tato ‚sociální práce‘ začala. Norsko bylo nuceno zaplatit dětem odebraným ze svých rodin velké sumy peněz. Finsko se nepoučilo z této zkušenosti, že v budoucnu tyto děti podají stát do soudu a vyhrají.“

Avšak žádné peníze dětem nenahradí ukradené dětství ani nezahojí psychické trauma, které dítě přežilo, když ho násilně odtrhly od milujících rodičů.

zdroj: tu