Choď na obsah Choď na menu
 

Indie: Křesťané terčem násilných útoků

 

images.jpgRadikální hinduisté měli v posledních týdnech na svědomí několik incidentů namířených proti místním křesťanům. Na 1. svátek vánoční přibližně 20 extrémistů proniklo do bytu, ve kterém se skupina věřících shromáždila k modlitbám. Útočníci křesťanům sebrali a roztrhali Bible a po celou dobu na ně křičeli, proklínali je a obviňovali je z „ničení hinduistické kultury“. Nakonec hinduisté přivolali místní policii a nařkli křesťany z „násilných konverzí“. Policisté na místě zadrželi čtyřiadvacetiletého pastora Ardžunu a dalších pět křesťanů a jako důkazní materiál zabavili 20 nalezených Biblí. Všech šest křesťanů bylo následující den propuštěno na kauci, stíhání však stále pokračuje.

Ve spolkovém státě Ándhrapradéš radikálové vyzbrojení meči, noži a holemi 30. prosince fyzicky napadli pastora s manželkou. Muže zranili a v kritickém stavu ho opustili. Pastor Namha Mosses, jeho žena Suvartha a jejich sedmiletá dcera spali ve svém bytě, když přibližně v jednu hodinu ráno uslyšeli zaklepání na dveře. Když pastor Namha otevřel, útočníci ho několikrát bodli do břicha a do zad, přičemž zasáhli játra, ledviny a další vnitřní orgány. Suvartha přispěchala manželovi na pomoc, útočníci se však obrátili i proti ní a způsobili jí řezné rány na hlavě a na rukou. Sousedé přivolali pro zraněné manžele záchranku a oba byli převezeni do nemocnice v Hajdarábádu. Pastor s manželkou byli již v minulosti varováni, aby ukončili veškeré křesťanské aktivity. Navzdory výhrůžkám však nepřestali pořádat modlitební setkání a bohoslužby ve svém společenství, které tvoří 100 členů a šest domácích sborů.

Rovněž v Ándhrapradéši došlo k dalšímu incidentu, při kterém byl pobodán jiný církevní vedoucí a 13. ledna svým zraněním podlehl. Bratr Sandžív byl napaden několik dní před smrtí ve svém bytě ve sborové budově. Přestože byl pastor urychleně převezen do místní nemocnice a později přemístěn do většího zdravotnického zařízení, při ošetření zemřel. Útočníci napadli také manželku bratra Sandžíva a způsobili jí vážné poranění ruky. Pastor po sobě zanechal manželku a tři děti. Podle poslední zprávy byli v souvislosti s vraždou zadrženi tři členové radikální hinduistické skupiny.

Zdroj: /www.hlas-mucedniku.cz/