Choď na obsah Choď na menu
 

Juvenilní justice chtěla vzít matce syna jen kvůli tomu, že se ztratil v obchodě

 

mother-and-son.jpgPaní Taťána Paško z města Rivne (Ukrajina) musela u soudu dokazovat, že řádně plní své rodičovské povinnosti. O právní pomoc požádala právní centrum Roho „Výbor voličů Ukrajiny“ ve městě Rivne v prosinci loňského roku. Paní Taťána řekla, že 3. prosince 2014 byla se synem v obchodě. Zatímco si dobíjela kredit na svém mobilním telefonu, dítě se od ní vzdálilo.

„Byla jsem zoufalá,“ vypráví paní Taťána Paško, „v obchodě jsem na něj volala, ptala jsem se lidí, vyběhla ven. Ale mého 6letého syna jsem nemohla nikde najít. Okamžitě jsem zavolala na policii v naději, že mi pomohou. Telefonovala jsem také své matce a prosila ji, aby byla doma, kdyby můj syn přišel. O pár minut později mi zatelefonovala, že chlapec je už doma. Syn mi později řekl, že když jsme stáli v řadě, někdo do něj strčil, otočil se a pak mě už nezpozoroval. Myslel si, že jsem mezitím odešla, proto se sám vydal domů.“

Podle výpovědi matky od chvíle oznámení o zmizení dítěte na policii až do telefonátu, že se její syn našel, uběhlo asi 10 minut. Přibližně týden po této události si městská policie paní Tatianu předvolala. Když přišla, dali jí podepsat nějaký dokument. A pak řekli, že tímto byl sepsán protokol o přestupku a případ bude řešit soud.

„Byla jsem pobouřena tím, že policie ani prstem nepohnula, když jsem dítě hledala, ale rychle využila situaci a sepsala protokol. Mám dvě děti. Jsem pořádná matka a řádně své děti vychovávám. Kdybych si neplnila své rodičovské povinnosti, nevolala bych na policii.“

Advokát paní Taťány, Mykola Hlotov, říká: „Městský soud sice uzavřel tento případ jen ústním potrestáním, avšak tím ponechal vinu na straně občanky. To byl důvod, proč jsme se proti tomuto rozhodnutí odvolali. Apelační soud případ podrobně přezkoumal a zrušil rozsudek městského soudu. Dokázal, že paní Taťána se nedopustila žádného trestného činu, ale naopak, že si plní své rodičovské povinnosti. I průzkum v mateřské a základní škole, které navštěvují její děti, pozitivně potvrdil plnění jejích rodičovských povinností.

Zdroj:http://vkpatriarhat.org.ua/cz/?p=29148