Choď na obsah Choď na menu
 

Keď sa biskup dusí od plaču

 

Biskup nedokázal udržať slzy kvôli hrôzostrašnej situácii v najväčšom kresťanskom meste v Iraku

arzobispollora_capturayoutube.jpgBiskup sýrskeho ortodoxného obradu diecézy Mosul, Mar Nicodemus Dawod Sharaf neudržal slzy počas rozhovoru, v ktorom povedal, že tento rok je to "prvýkrát počas obdobia 1500 rokov, kedy sme nemohli sláviť sviatok Svätej Shmuni v kostole v Karakoš." Tento sviatok pripadá na 15. októbra, a je to pre nich veľmi významný sviatok, nakoľko obraz sv. Shmuni s jej deťmi sa im každoročne v deň slávenia zázračne objavuje na stene chrámu. 

"Sú to ľudia bez Boha. Džihádisti ale aj ľudia z ľudskoprávnych organizácií"

Po chvíli vzlykajúceho plaču biskup pokračuje: "Už nás napadli Tatári, Mongoli či Hulagu, ale nikdy sme neprestávali sláviť sv. Shmuni. Tento rok prvýkrát počas celej tradície sme nútení modliť sa mimo kostolov, či už v Mosule ako aj v okolitých dedinách". Po tom, ako sa rozhovoril o "hone na kresťanov", ktorí boli džihádistami z Islamského štátu vyhnaní z ich domovov, povedal: "Ľudia už nemajú žiadnu dôstojnosť a česť. Títo ľudia sú naozaj bez Boha. Ale aj všetci tí, ktorí sa odvolávajú na tie ich "ľudské práva". Sú to obyčajní klamári. Dobre videli, čo sa deje našim úbohým obyvateľom, ktorí museli ujsť do Kurdistanu. Videli, v akých hrozných podmienkach žijeme. Prosili sme ich: "Pomôžte nám, skôr než príde zima a začne daždivé obdobie". A neurobili nič." 

Ďalej biskup pokračuje: "My všetci si kladieme otázku "prečo"? Čo zlé sme urobili? Napriek všetkému, čo sa nám deje, neopustili sme kresťanstvo, neopustili sme Krista a našu vieru. Sme hrdí na to, že sme deťmi mučeníkov, sme hrdí na to, že všetko, čo sa nám deje, je len pre to, že sme kresťania. Je to pre nás česť. Oni si myslia, že celé to prenasledovanie nás prinúti vzdať sa viery, ale nevedia, že my ku viere ešte viac priľnieme."

Zdroj:TU