Choď na obsah Choď na menu
 

 

Lajčák: V doterajšej diskusii o stratégii ľudských práv veľa tolerancie nebolo

 

Lajčák preberá heslá rôznych aktivistov – chceme toleranciu

V doterajšej diskusii k pripravovanej stratégii ľudských práv podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý je zároveň predsedom Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, veľa tolerancie nebolo.

 Lajčáka zaskočila spoločenská polarizácia, ako aj veľká miera šírených dezinformácií. V jednom z mailov, rozposlaných na desiatky adries, ktorý prišiel aj do TASR, jeho pisateľ dával návod na to, ako nepodporiť stratégiu. Adresáti mali ministrovi poslať mail s tým, že s daným dokumentom nesúhlasia. Jedným z dôvodov malo byť napríklad to, že stratégia sa snaží zaviesť násilné odoberanie detí tým rodičom, ktorí ich v materskej škole nedajú na sexuálnu výchovu, v ktorej sa podľa pisateľa budú učiť o tom, ako sa princ zaľúbi do princa. Prípadne im ich odoberú po tom, ako svoje ratolesti udrú rukou po zadku.

 Minister zavádza skreslenými informáciami

“Ukázalo sa, a sám to cítim v desiatkach mailov, ktoré dennodenne dostávam, že v širšej verejnosti koluje celý rad predsudkov a mylných informácií o tom, čo je táto stratégia, čo je jej cieľom a čomu má slúžiť,” poznamenal Lajčák. Z tohto dôvodu prišiel s návrhom na predĺženie času prípravy materiálu.

Ľudskoprávna rada na svojom stredajšom (4.9.) mimoriadnom zasadnutí súhlasila s posunutím predloženia stratégie na vládu. Namiesto tohtoročného septembra sa tak stane v júni budúceho roka.

Rôznym atakom, vyhrážkam a nadávkam bol vystavený nielen samotný minister, ale aj jeho spolupracovníci. Vyzval preto na zastavenie organizovaných kampaní s tým, aby sa konečne začalo debatovať vecne. “Moja skúsenosť je taká, že ak sa ľudia počúvajú, tak dokážu aspoň tolerovať názory, ktoré nie sú ich, a dokážu pochopiť, že niekto iný má svoje dôvody pre svoje názory,” podotkol Lajčák.

Podľa neho je naivné si myslieť, že v júni budúceho roka bude slovenská spoločnosť iná, avšak nasledujúce mesiace sa majú využiť na tolerantnejšiu diskusiu, z ktorej vzíde celospoločenský dokument. Najskôr sa budú uzatvárať najmenej zložité kapitoly a na záver tie najcitlivejšie.

Pripomenul, že stratégia nebude meniť žiadny zákon, ale zadefinuje, ktoré ľudskoprávne záväzky Slovensko plní a v ktorých zaostáva. Pôjde v podstate o akúsi cestovnú mapu o tom, kde sa SR v tejto oblasti nachádza a kam sa chce dostať.

 Reálne skúsenosti “nepustia”

Ministrove slová síce znejú pekne, avšak stratégia ľudských práv obsahuje pojmy, ktoré na prvý pohľad pôsobia neškodne. Ak sa však bližšie pozrieme na jednotlivé príklady z krajín EÚ, zistíme, že to vôbec nie je len o tolerancii. Jedným z príkladov sú aj pedofili. Ich požiadavky postúpili na takú úroveň, že žiadajú, aby boli spoločnosťou tolerovaní. Ďalším príkladom sú Švédi a ich gender ideológia, ktorá umožňuje človeku vybrať si rod a odsudzuje označenie muž alebo žena, pretože on/ona sa tak cítiť nemusia. Sexuálna výchova je ďalším príkladom. V Taliansku vyšla kniha, ktorá bola prezentovaná deťom v materskej škole, o vajíčku, ktoré spoznáva rôzne formy rodiny a toleruje ich. Je pre neho prirodzené, že deti majú dve matky či dvoch otcov. To je len pár príkladov z okolitých krajín, ktoré sú dôsledkom nových ľudských práv.

zf

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/