Choď na obsah Choď na menu
 

Počet sa zvyšuje! Macedónsky parlament hlasoval v prospech ústavnej definície manželstva ako zväzku muža a ženy

 

Definícia manželstva ako zväzku muža a ženy má plnú podporu

1415314954690_wps_32_daniel_mcarthur_manager_o.jpgMacedónsky parlament hlasoval v prospech ústavnej definície manželstva ako životného zväzku výhradne jednej ženy a jedného muža. Hlasovanie sa uskutočnilo v pomere 72 ku 4.

Ústavný dodatok zároveň ukladá požiadavku dvojtretinovej väčšiny pri prípadnom hlasovaní ohľadom legislatívy týkajúcej sa založenia registrovaných partnerstiev alebo iných foriem partnerského spolužitia u dvojíc osôb rovnakého pohlavia. Informácie zverejnil portál Independent.mk.

Ústavná definícia manželstva ešte vyžaduje ďalšie parlamentné hlasovanie a súhlas prezidenta. Avšak naklonené hlasovanie preukazuje, že definícia manželstva má plnú podporu.

Macedónsko by sa tak malo čoskoro pridať medzi krajiny Európy, ktoré považujú za manželstvo len zväzok jednej ženy a jedného muža.

Medzi európske krajiny, ktoré prijali zákon týkajúci sa manželstva, patrí Maďarsko, Litva, Chorvátsko, Rumunsko a od 1. septembra 2014 aj Slovensko.

Pozastavené prístupové rokovania

Počas posledných troch rokov sa naprieč Európou ozývajú hlasy ohľadom LGBTI skupín, ktoré sa snažia dosiahnuť uznanie manželstva homosexuálnych párov, ako napríklad k tomu došlo vo Francúzsku či Veľkej Británii.

Európska únia tiež tlačí na krajiny bývalej Juhoslávie, aby prijali požiadavky LGBTI skupín za ľudské práva. Príkladom je aj prvý Dúhový Pride Pochod po štyroch rokoch, ktorý sa uskutočnil v septembri minulého roka v hlavnom meste Srbska, v Belehrade. Od roku 2010 bol pochod zakázaný.

Avšak, Európska únia má v prípade Macedónska ohľadom požiadaviek LGBTI skupín len obmedzené možnosti, pretože krajine boli pozastavené prístupové rokovania týkajúce sa vstupu do únie.

ru

Zdroj:hlavnespravy.sk