Choď na obsah Choď na menu
 

 

Na výzvy moderného sveta odpovedá Maďarsko tradičnými hodnotami

 

images.jpgMaďarsko je skutočným výskumným laboratóriom, na výzvy moderného sveta sa totiž pokúša hľadať odpovede založené na tradičných hodnotách. Vyhlásil to dnes v Londýne predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa agentúry MTI premiér na pôde Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov, ktorý je tiež známy ako Chatham House, v prejave o budúcej úlohe tradičných hodnôt v Európe zdôraznil, že radikalizmus medzi uvedené hodnoty nepatrí.

Orbán v prezentovaní opatrení svojej vlády a maďarských odpovedí na krízu konštatoval, že jeho kabinet urobil viac než iba akési reformy. “V uplynulých rokoch prebiehala obnova krajiny. Preto maďarská vláda nevnímala krízu ako problém, ale skôr ako možnosť na vykonanie hlbokých štrukturálnych zmien,” povedal.

Podľa jeho slov na riešenie terajšej krízy neexistujú jednoduché politické opatrenia. “Nemôžeme žiť tak, ako sme žili doposiaľ. Preto je nutné výrazne pretvoriť veľké systémy, čím súčasne vzniká motivácia rodín a spoločenstiev k zmene ich životnej stratégie,” zdôvodnil Orbán pred takmer 200 pozvanými hosťami.

Niekdajšia silná, sebavedomá a optimistická Európska únia dnes podľa Orbánovho názoru ukazuje pravý opak – nerozhodnú úniu, ktorá nemá jasnú predstavu svojej budúcnosti. 

Predseda vlády zdôraznil, že európska demokracia je založená na kresťanstve

Maďarský premiér zdôraznil, že nemožno zanedbávať rozdiely medzi členskými krajinami únie a je potrebné si ctiť jednotlivé národy. Medzi tradičné hodnoty okrem národa menoval aj rodinu a vieru, pričom v súčasnosti prebieha v Európe útok práve voči nim. “Európska demokracia je založená na kresťanstve a úloha rodiny je rozhodujúca v riešení súčasných demografických problémov,” konštatoval Orbán.

V reakcii na situáciu radikálnych politických síl v Maďarsku predseda vlády povedal, že to sú v niektorých obdobiach komunisti a inokedy radikálna pravica. “V dejinách Maďarska títo mali vo voľbách zhruba 16-percentnú podporu voličov. Dôležitejšou otázkou pre nás však je zvyšných 84 percent voličov,” dodal Orbán, podľa ktorého problém radikalizmu nie je správne riešiť na medzinárodnom poli. Poznamenal, že každá európska krajina má svoj ústavný právny poriadok, v rámci ktorého je možné tento jav riešiť.

Maďarský premiér sa dnes stretne v Londýne s britským premiérom Davidom Cameronom.

zf

Zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/orban-v-londyne-madarsko-hlada-tradicne-odpovede-na-vyzvy-moderneho-sveta/154656/