Choď na obsah Choď na menu
 

RT: Nórske úrady odobrali ruským rodičom dieťa kvôli vypadnutému mliečnemu zubu


bebe-2.jpgNórske úrady vzali mladému ruskému páru malého syna. Dôvodom mala byť skutočnosť, že chlapec svojim spolužiakom prezradil o vypadnutom mliečnom zube. Rodičia sú teraz obvinení z týrania dieťaťa. Informáciu zverejnila Russia Today.

Znepokojujúci incident zverejnil chlapcov dedko Gennady Šarkikov na LifeNews. Dňa 8. októbra neprišiel 5-ročný Oskar Šianok domov. Nórska služba starostlivosti o deti ho vyzdvihla zo škôlky a umiestnila do ochrannej starostlivosti.

Podľa rodičov Oskara, Natalie a Sergeja Šianokových, pár dní pred jeho umiestnením do ochrannej starostlivosti povedal ich syn spolužiakov, že jeho matka mu omylom vytiahla mliečny zub. Matka vysvetlila, že zub vypadol, keď synovi pomáhala vyzliecť tričko.

Správa nórskej služby tvrdí, že matka vyrazila zub dieťaťu nasilu a úmyselne.

Rodina v strachu opustila Nórsko

Natalia a Sergej prišli z Ruska do Nórska hľadajúc prácu a lepší život pre seba a svoje deti. Rodičia si ihneď našli prácu a usadili sa v stredne veľkom meste na severe krajiny, v Tromse.

Matka tiež uviedla, že rodina požiadala o pomoc nórsku políciu, ale tá im povedala, že chýbajúci zub dôkazom týrania a dôvodom pre odobratie chlapca z ich starostlivosti. Následne sa polícia začala pýtať sugestívne otázky ohľadom ich mladšej dcéry Alexandry.

Rodina v strachu opustila Nórsko a vrátila sa naspäť do Murmanska v Rusku.

Chlapec aktuálne zostáva v pestúnskej starostlivosti nórskej rodiny

Podľa informácii RT ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že po požiadaní rodičov o pomoc, uskutočnilo potrebné opatrenia. Oskarov dedko kontaktoval ruského komisára pre práva detí, Pavla Aštakova, ktorý pôsobí po boku ruskej ambasády v Nórsku s cieľom dosiahnuť návrat chlapca k rodičom.

Šéf ruského konzulátu v Nórsku uviedol, že chlapec aktuálne zostáva v pestúnskej starostlivosti nórskej rodiny a jeho matka nemá žiadnu predstavu o tom kde.

Irina Bergsetová, riaditeľka mimovládnej organizácie Ruské matky, ktorá sa snaží obmedziť zahraničné adopcie ruských detí uviedla, že takáto situácia nie je v Nórsku vôbec nezvyčajná. Podľa jej ďalších vyjadrení v Nórsku na základe miestnych zákonov neplatí ruské občianstvo – s bydliskom na nórskom území sa deti stávajú majetkom Nórska.

ru

Zdroj: TU