Choď na obsah Choď na menu
 

Papežem pokřtěný novinář opouští církev

Italský novinář Magdi Allam, kterého před pěti lety pokřtil papež Benedikt XVI., odvrátil se veřejně od církve na protest proti jejím postojům. Ve svém článku Proč opouštím církev, která je slabá proti islámu (Il Giornale) vyčítá Allam katolické církvi její „modrookost“ a „sebevražednou bláhovost“ v mezináboženském dialogu. Tento novinář původem z muslimské egyptské rodiny, velmi známý v celé Itálii, přijal křest od Benedikta XVI. o Velikonocích 2008.

magdi-cristiano-allam.jpgTo, co ho církvi odcizilo, je „náboženský relativismus“ zvláště označování islámu za pravé náboženství. Při svém křtu přijal jméno Cristiano. Veřejné uctění Koránu Janem Pavlem II. nazval „sebevražedným bláznovstvím“. Podobně kritizoval Benediktovu modlitbu v Modré mešitě v Istanbulu a výrok papeže Františka, že muslimové se modlí „k jednomu, živému a milosrdnému Bohu“.

I když muslimové jako strážci základního práva na život a svobodu zasluhují respekt, je samotný islám „násilnická ideologie“. Evropa podlehne islámu „jestliže nenajde jasnozřivost a odvahu vyznat neslučitelnost islámu s naší kulturou a základními právy lidské osoby.“! K tomu patří odsouzení Koránu jako „ospravedlňování nenávisti“ a šaria jako „zločinu proti lidskosti“.

Navzdory varování Benedikta XVI. před „diktaturou relativismu“ se sama katolická církev stala relativistickou. Ve svém postoji k blahu lidstva staví cizí blaho na stejný nebo vyšší stupeň než vlastní. Nadšení pro papeže Františka nazval Allam kapkami, kterými přetekl pohár značných nejistot a pochybností a přiměl ho k odchodu.

Dobu od svého křtu nazval „pět let utrpení“. Rozchodem s církví velmi trpí, ale je to jeho „morální povinnost vůči sobě i vůči druhým být důsledným ve jménu prvenství pravdy a svobody“. Nadále věří v Ježíše Krista a „bude hrdý na to, že se identifikuje s křesťanstvím jakožto kulturou, která více než jiné vede lidi k Bohu“, prohlásil publicista.s1.reutersmedia.net.jpg

Allam je předním mluvčím v debatách o islámu v Itálii a od roku 1986 je italským státním občanem. Svoji konverzi v roce 2008 nazval „radikálním a definitivním rozchodem se svou minulostí a svou dřívější muslimskou vírou“. Již tehdy vyčítal islámu nenávist a nesnášenlivost. Za to ho stíhají hrozby extrémistů. Pět let je pod zvláštní policejní ochranou.

Vatikán se svého času distancoval od jeho kritiky islámu. Lombardi prohlásil, že přijetí nového věřícího do církve neznamená identifikaci se všemi jeho postoji. Allam má právo na hlásání svých osobních názorů, ale ty nejsou oficiálním vyjádřením názorů papeže a Svatého stolce.