Choď na obsah Choď na menu
 

 

Skotsko chystá státní dohled nad každým dítětem

 

index.jpgSkotská vláda přišla s návrhem zákona, který zavádí státní dohled nad každým dítětem v zemi od chvíle jeho narození.

Ministryně pro děti a mládež Aileen Campbellová uvedla, že podle Zákona o dětech a mladistvých bude za určení „pověřené osoby“ dozírající nad dítětem od jeho narození zodpovědná místně příslušná zdravotní rada (Health Board). Tyto osoby, sociální či zdravotničtí pracovníci, budou „podporovat a hájit dobro dítěte nebo mladistvého“.

Návrh zákona se ve skotském parlamentu nesetkal s většími výhradami.

Konzervativní think tank Iona Institute poznamenává, že většina zákonodárců vznesla pouze procesní námitky, jako např. jak sociální pracovníci zvládnou nové povinnosti nebo kolik dětí bude „pověřeným osobám“ přiděleno.

Předseda poslaneckého klubu Skotské konzervativní strany Jackson Carlaw pouze označil rozsah zákona za „ohromný podnik“ a položil ministryni několik otázek: „Kolik podle vás bude nutných pověřených osob? Jaká bude fluktuace pověřených osob? A jak se v praxi podaří vytvořit pouto důvěry, tak aby lidé cítili, že se na něj mohou spolehnout?“

Na to Aileen Campbellová odpověděla: „Je nutné si uvědomit, že ačkoli zde bude pověřená osoba pro každé dítě, ne každé dítě bude vyžadovat vzájemný kontakt s pověřenou osobou.“

Sdružení škola domácího vzdělávání (Schoolhouse Home Education Association) varovalo, že zmíněný zákon otevře nové totalitní směřování skotské společnosti, a nazvala jej „propagandou k oklamání ovčanů“ (angl. „sheeple“).

Podle sdružení není účelem zákona ochrana a bezpečnost dětí, spíš „má sloužit k zavedení všeobecného dozoru nad občany prostřednictvím zasahování zkraje do rodičovství a v podstatě k zajištění dohledu nad všemi dětmi ve Skotsku, jako by byly vlastnictvím státu“. Agenda, která stojí v pozadí zákona „už byla v minulosti mnohokrát projednávána; byla dokonce zavedena s katastrofálními následky“.

Učitel sociologie a kriminologie na Abertayské univerzitě v Dundee Sturat Waiton označil zákon za „dystopický“ a upozornil, že „narůstá možnost vměšování se do života rodiny“. Dále uvedl, že „rychle mizí uvědomění si významu soukromí, autority rodičů a ochrany onoho soukromí a autority společností.“ Zákon je podle něj známkou rostoucího státního tlaku na „svébytnou rodinu“, která je „nesmírně důležitým stavebním kamenem pro britskou společnost“. „Stojí za pozornost, že se v politické rovině tato myšlenka zcela vytratila,“ dodal. „Dnes se předpokládá, že rodičovství je příliš těžké, děti příliš zranitelné a riziko prostě příliš velké, aby dovolit luxus zvaný ‚soukromím‘. Proto také nikdo nový zákon nenapadá, aby bránil soukromí a svébytnou rodinu.“

Zákon uvádí, že jeho cílem je splnit požadavky Úmluvy o právech dítěte OSN.

V Irsku bývalá europoslankyně Dana Scallonová ostře varovala, že ve jménu Úmluvy o právech dítěte OSN je zaváděna řada kroků, které pošlapávají práva rodin a rodičů vychovávat své děti. Loni se [v Irsku] zvedla vlna nesouhlasu proti zákonu o „dětských právech“, a to právě z obavy, že na základě zákona budou děti a rodiny vystaveny státním zásahům a sledování a neustálé hrozbě odebrání dětí rodičům. Stoupenci zákona tenkrát [v referendu] s obrovskou finanční podporou vlády a Evropské unie za téměř neviditelné kampaně odpůrců velkou většinou vyhráli.

Zdroj: http://www.stjoseph.cz/skotsko-chysta-statni-dohled-nad-kazd...