Choď na obsah Choď na menu
 

Srbsko: Pochod homosexuálov v Belehrade zrušili už po tretí raz

 

USA a Západ kritizujú suverénne rozhodnutia štátu. Srbsko tlaku odoláva

Srbské úrady zrušili plánovaný pochod homosexuálov, ktorý sa mal dnes uskutočniť v metropole Belehrad. Dôvodom zákazu sú hrozby zo strany pravicových radikálov, oznámil v piatok srbský premiér Ivica Dačič. Podľa Dačiča sa vládne a bezpečnostné orgány rozhodli podujatie zakázať, pretože sa obávajú opakovania násilností z roku 2010, keď extrémisti zaútočili na dosiaľ posledný sprievod homosexuálov v uliciach Belehradu. Celodenné strety radikálov s políciou si vtedy vyžiadali vyše 100 zranených.“Analýzy (aktuálnej) situácie naznačovali vážnu hrozbu pre verejnú bezpečnosť. Nejde o kapituláciu pred chuligánmi,” zdôraznil Dačič po piatkovom stretnutí so šéfmi bezpečnostných zložiek.

1286650040-antigay-pride-protest--belgrade_468768.jpg 

Srbsko chráni ľudské životy, USA argumentuje nevyužitou príležitosťou

Aj predchádzajúce pochody homosexuálov, ktoré sa mali konať v rokoch 2011 a 2012, srbské úrady zrušili. Západní veľvyslanci vyvíjali tlak na Belehrad, aby pochod už tento rok povolil.Spojené štáty vyjadrili z opätovného zákazu sklamanie a eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle označil rozhodnutie za “nevyužitú príležitosť na preukázanie rešpektu k základným ľudským právam”.Zrušenie na dnes plánovanej akcie rozhorčilo i srbských aktivistov za práva homosexuálov. Asi 200 z nich sa v piatok večer zhromaždilo s dúhovými zástavami pred sídlom vlády a parlamentu.

Homosexuáli sa aktivizujú aj v Košiciach

Dnes je ohlásený pochod LGBTI osôb v Košiciach na 14-tu hodinu. Ohlásených je aj niekoľko protiakcií, ktoré začínajú o hodinu skôr pred Vedeckou knižnicou.

zf

Zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/srbsko-pochod-homosexualov-v-belehrade-zrusili-uz-po-treti-raz/149386/