Choď na obsah Choď na menu
 

V Pakistane zatkli viac ako 450 rodičov, odmietli očkovanie detí proti detskej obrny

 

vaccine_infant.jpgPolícia v Pakistane zatkla viac ako 450 rodičov, ktorí odmietli dať zaočkovať svoje deti proti detskej obrne

Počas posledných dní na severe Pakistanu zatkli stovky rodičov, pretože odmietli dať zaočkovať svoje deti vakcínou proti detskej obrne. Informáciu zverejnila agentúra Sputnik.

Feroz Šah, hovorca obvodnej správy Pešávaru uviedol, že zatknutých bolo 471 ľudí.

Zatknutí pochádzali z prímestských oblastí Pešávaru, kde militantné skupiny pravidelne útočia na políciu a pracovníkov očkujúcich proti detskej obrne. Odpor voči očkovaniu je v tejto oblasti pomerne silný.

Obavy zo sterilizácie

Pakistan podľa agentúry Sputnik patrí medzi krajiny sveta, kde je detská obrna pomerne rozšírená. Snahy o odstránenie tohto stavu sa stretávajú s neochotou rodičov, bojovníkmi z opozície a útokmi na tímy, ktoré očkovanie uskutočňujú.

Avšak dôvodom odporu zo strany rodičov je skutočnosť, že militanti Talibanu tvrdia, že očkovanie proti detskej obrne je zámienkou pre špionáž alebo snahy s cieľom sterilizovať moslimov.

K nárastu útokov zo strany militantov došlo po tom, čo CIA najala pakistanského doktora, aby inicioval očkovanie proti hepatitíde, ako súčasť úsilia zistiť, kde sa nachádza vodca al-Káidy Usáma bin Ladín, zverejnil Sputnik odvolávajúc sa na pakistanské médiá.

Vírus detskej obrny je najrozšírenejší v severnej provincii Pakistanu Khyber-Pakhtunkhwa. Práve v tejto provincii má vláda v pláne zaočkovať viac ako 2,7 milióna detí.

Očkovací program v Keni

Obavy zo sterilizácie spôsobenej očkovaním sa objavili aj v Keni. Približne milión žien už podstúpilo v Keni očkovanie proti tetanu, pričom sa zistilo, že vakcína obsahovala antigén, ktorý spôsobuje opakované potraty a neplodnosť. "Situácia je mimoriadne vážna", povedal Stephen Karanja, gynekológ a prezident Asociácie katolíckych lekárov Kene. "Dievčatá podstupujú sterilizáciu bez ich vedomia a vakcíny neprešli žiadnou vládnou kontrolou."

Viac zo zdroja: http://www.hlavnespravy.sk/v-pakistane-zatkli-viac-ako-450-rodicov-odmietli-ockovanie-deti-proti-detskej-obrne/569881