Choď na obsah Choď na menu
 

 

VÝSTAVA „ARMÉNSKÁ GENOCIDA NA TITULNÍCH STRANÁCH SVĚTOVÉHO TISKU"

 

 
armenia6.jpgNárodní shromáždění Arménské republiky, Petiční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Muzeum a institut arménské genocidy a Velvyslanectví Arménské republiky v České republice pořádají v prostorách Národního muzea – Českého muzea hudby výstavu „Arménská genocida na titulních stranách světového tisku", věnovanou stému výročí arménské genocidy.
 
Mezinárodní dobový tisk se pronásledováním Arménů a masakrům na nich spáchaných obsáhle věnoval. A právě tyto zprávy osvětlily řadu aspektů staletí trvající perzekuce a upozornily na mnoho problémů spojených s genocidou arménského lidu. Za zmínku stojí především britské, ruské, francouzské a americké zpravodajství o tzv. hamidiánských masakrech v letech 1894 – 1896, zvěrstvech v provincii Adana z roku 1909 a genocidě v období 1915 – 1923. Řada zpráv a článků se zabývala i humanitárními důsledky genocidy, jako například osudem deportovaných Arménů, péčí o sirotky a záchraně unesených žen a dětí.
 
Díky těmto zprávám a článkům publikovaným v zahraničních médiích máme neocenitelné informace o genocidě jako fenoménu, o jejím průběhu a důsledcích. Zároveň slouží jako nepřímý důkaz historické pravdy o genocidě Arménů.
 
Slavnostní zahájení výstavy proběhne 9. března 2015 v 17:00 hodin v Národním muzeu – Českém muzeu hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1, za přítomnosti místopředsedy Národního shromáždění Arménské republiky pana Eduarda Sharmazanova. Výstava potrvá do 22. března 2015.

Zdroj: http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/29876-vystava-armenska-genocida-na-titulnich-stranach-svetoveho-tisku-.aspx

Pozri tiež dokument o genocíde Arménov:http://www.gloria.tv/media/J496yzh49WB