„Pápež“ komunista - Rozhovor Maike Hicksonovej s Georgom Neumarom o jeho knihe Politický pápež.
MH: Vo svojej knihe sa zaoberáte vzťahom pápeža Františka ku komunizmu, resp. zvlášť k niektorým komunistom. Môžete všeobecne charakterizovať jeho vzťah ku komunizmu?
GN: Má sklon hovoriť o komunizme, a to v pochvalných pojmoch. Pre taliansku tlač povedal, že ho nijako neuráža, keď ho ľudia nazývajú komunistom, pretože »stretol vo svojom živote veľa marxistov, ktorí boli dobrými ľuďmi«. Pri inej príležitosti povedal: »Komunisti nám ukradli prápor«, pretože »prápor chudobných je kresťanský«. Pápežov minulosti, ktorí poznali komunizmus, by takéto komentáre iritovali.
MH: Napísal ste vo svojej knihe, že pápež František sympatizuje s politickou agendou ľavice a podporuje ju, a nazval ste ho »cirkevný ekvivalent Baracka Obamu«. Ktoré špecifické témy pápež František podporuje a ktoré pripomínajú svetový názor sympatizujúci s komunistickými ideami?
GN: Tvrdo povedané, ľavičiari mali vo zvyku hovoriť, že snívajú o svete bez pápeža. Teraz však horujú pre pápeža Františka. Radikálny akademik Cornel West to zhrnul do týchto slov: „Milujem ho takého, aký je, pretože to hovorí, a pre účinok, aký to má na ľavicové sily sveta.“
MH: Ktorí prominentní komunisti chválili pápeža verejne za jeho pontifikátu? Môžete uviesť ich mená a okolnosti?
GN: Ako uvádzam v knihe, pre Raula Castra prestrel červený koberec a vydesil tým Kubáncov, ktorí trpia pod jeho topánkou. Castro bol tak nadšený jeho chválou a podporou pre štátne hospodárstvo, že vyhlásil: »Ak tak bude ďalej hovoriť, vrátim sa do katolíckej cirkvi. To nie je vtip. Môžem sa vrátiť ku katolicizmu, aj keď som komunista «.
MH: Má niektorý z jeho blízkych radcov socialistické zmýšľanie?
GN: Oni všetci majú podobné sklony, ale k najhlasnejším socialistom patrí kardinál Oskar Rodriguez Maradiaga, ktorého menoval koordinátorom pápežskej rady. Podľa informácií, ktoré vyšli z Wikileaks najavo, Maradiaga spolupracuje s agentom Georga Sorosa, aby podporoval socializmus v cirkvi. Pápež František si povolal podnikavého socialistu Leonarda Boffa, presláveného teológa oslobodenia z Brazílie, ktorý abdikoval zo svojho kňazstva, ako poradca pri písaní encykliky Laudato Si. Boff povedal, že pápež ho prosil, aby sa pozrel na jeho projekty pre podporu svetovej vlády prostredníctvom OSN.
MH: Spomínate vo svojej knihe, že pápež počas svojej návštevy na Kube chcel celebrovať omšu v tieni Che Guevaru ...
GN: Omša v tieni masového vraha mala byť propagačným darom pre bratov Castrových. Kubánski disidenti boli z tejto scény zdesení a niektorí to dali hlasne najavo.
MH: Aká bola reakcia na darček bolívijského prezidenta Moralesa: krucifix s kosákom a kladivom?
GN: Túto grotesknú kuriozitu navrhol zosnulý jezuita Páter Luis Espinal, ktorého pamiatku prišiel Bergoglio do Bolívie uctiť. Iní pápeži by takúto zvrátenosť rozhodne odmietli. Pápež František to vďačne prijal a povedal, že tomu porozumel. Vyjadril tým tiež svoj názor, že aj iné protikresťanské systémy pokladá za prípustné.
MH: Pápež František si skôr pochvaľoval aj iných mentorov, napr. Esther Ballestrino ešte v čase, keď bol arcibiskupom v Buenos Aires.
GM: Tá bola podľa vlastného vyjadrenia "presvedčenou komunistkou". František napísal: »... tejto veľkej žene za mnoho vďačím, naučila ma mnohému z politiky«. Dodávala mu komunistickú tlač a knihy. Keď mala problémy s vládou, ukryl jej spisy v jednej jezuitskej knižnici, ako napísal neskôr James Caroll. Novinár John Allen tvrdí, že keď rodina Ballestrinovej žiadala o jej uloženie na katolíckom cintoríne, Bergoglio bez všetkého súhlasil, aj keď vedel, že nebola katolíčkou.
Barletta bol komunistický novinár, spisovateľ a režisér v Latinskej Amerike. Jeho slová Bergoglio lačne hltal a netrpezlivo čakal na nové čísla komunistických novín Nuestra Palabra y Propositos, pretože zbožňoval Barlettove texty, ktoré mu "pomáhali v politickom vzdelávaní".
MH: Bergoglio mal ochrancu v generálovi jezuitov Arrupeovi
Generál Arrupe v ňom videl vychádzajúcu hviezdu rádu. Menoval ho v 36 rokoch provinciálom. Bolo to v čase intenzívneho liberalizmu a Bergoglio bol veľkým priekopníkom moderného socialistického zamerania rádu v rokoch 1974-75.
MH: Pápež František silne podporoval svetové stretnutie ľudových hnutí v Bolívii.
GN: Jedná sa o zraz radikálov a socialistov, slávili nástup tohto pápeža. František zdieľal socialistickú platformu bolívijského prezidenta, ktorý nosil na svojej bunde obraz Che Guevaru. Pápež v svojom prejave vyzval k boju proti "novému kolonializmu" a proti "vládam, ktoré krátili sociálny rozpočet a podporovali voľný trh". Jeho reč nadchla komunistické publikum. Bolívijský prezident vyhlásil, že konečne môže pápeža nasledovať.
MH: A čo súdite o svätorečení Heldera Camara?
GN: Toto svätorečenie bolo za predchádzajúcich pontifikátov vylúčené. Pod Františkom však boli rozšírené kritériá mučeníctva a politické vraždy. To bol Bergogliov obľúbený status Romerovej údajnej obete vládneho brutalizmu. Ťažko si predstaviť, že by Vatikán menil pravidlá, keby sa jednalo o pravicovú orientáciu biskupa, ktorá by spôsobila jeho smrť.
Camarovo svätorečenie skorší pápeži odmietali pre jeho podporu komunistických gueril. To mu vyslúžilo titul "červený biskup". Pápež František však v procese pokračuje.
MH: A čo pápežova návšteva vdovy po Paulovi Fiere, autorovi "Pedagogiky utláčaných"?
GN: Toto hnutie organizuje kardinál Claudio Humes, ktorý pápežovi po jeho voľbe pošepkal: "Nezabudni na chudobných!" To znamená ako - nezabúdaj na socializmus. Po tomto stretnutí povedala vdova, že jej muž patril ku komunistickým klasikom a ovplyvnil tohto pápeža. František rád hovorí: že "stretnutie je posolstvo". Generácia radikálov, ktorá vyrástla s 'pedagogikou utláčaných', má v Bergogliovi veľkú dôveru.
MH: Vo svojej knihe sa zmieňujete aj o teológii oslobodenia ...
GN: Teológia oslobodenia je pokus integrovať socializmus do katolíckej teológie, čo Františkovi predchodcovia marginalizovali. Pre Františka je Leonardo Boff najvýznamnejším teológom oslobodenia, ktorého rehabilitoval aj s jeho prívržencami. Keď pápež František Gustava Gutirrreza uctil ako zakladateľa teológie oslobodenia, Osservatore Romano napísal, že František vyviedol teológiu oslobodenia z tieňa, kam bola po roky zatlačená.
MH: Ako by ste charakterizovali vzťah pápeža Františka k Barackovi Obamovi a americkej ľavici?
GM: Pápež František zmenil cirkev na prívesok politickej ľavice. Stačí poukázať na skutočnosť, že všetkých demokratov USA označuje za politikov potratu. Stačí pripomenúť finančné partnerstvo medzi Sorosom a Vatikánom. Ako dokladá Wikileaks, pápežovu návštevu v USA vtedy organizoval Soros.
MH: Domnievate sa, že František sa pripravuje pracovať v establishmente pre zriadenie svetovej vlády?
GN: Iste tiahne k takýmto návrhom - tlačiť svet týmto smerom. Má fanatických zástancov tejto politiky, ako je kardinál Peter Turkson. V Laudato Si je Turkson spoluautorom jedného úseku, v ktorom tvrdí, že opatrenia na riadenie klímy má riadiť svetová autorita. Nie "ľudový pápež", ale "pápež elít".
MH: Ako to súvisí s pápežovou kritikou Donalda Trumpa?
GN: V skutočnosti označil Trumpa za zlého kresťana; to je prapodivné obvinenie vzhľadom na skutočnosť, že nikdy neoznačil za zlých kresťanov zástancov potratov. Ale tento komentár vtedy Trumpovi pomohol k víťazstvu, ako to komentoval Jeb Bush. Masmédiá nazývajú Františka "ľudovým pápežom". V skutočnosti je to pápež elít. Tie milujú tohto pápeža, ale človek z ulice sa k nemu obracia chrbtom.
MH: Vo svojej knihe hovoríte o návšteve pápeža v USA 2015. Ako by ste ju dnes hodnotil?
CN: Stručne povedané, pápež opustil katolicizmus. Jeho reči nemajú vôbec katolícky obsah. Keby niekto zamenil jeho prejav s prejavom demokratického senátora, nikto by nepoznal nejaký rozdiel.
MH: Podľa vašich znalostí: kritizoval niekedy pápež verejne komunizmus alebo komunistickú vládu?
GN: Tých ušetril vždy všetkej kritiky, ktorú venoval naopak voľnému trhu. Namiesto aby priznal úlohu socializmu pri zbedačovaní národov, dáva prednosť šíreniu marxistických klišé: že "nerovnosť je zdrojom všetkého zla".
Prvé zverejnenie: LifeSiteNews, 1. septembra 2017
Prameň: Katholisches
Zdroj: TU