Bola raz jedna zem Svezia Félix.
(Zo štatistík o súčasnom Švédsku)
Zvykli sme si myslieť na Švédsko ako na určitý druh sociálneho raja, v ktorom funguje multi kultúrny model spolužitia rôznych kultúr a pre všetkých garantuje šťastie. Polícia vďaka komisárovi Wallanderovi, ktorý sa preslávil v detektívkach Henninga Mankela, plní dobre svoje povinnosti a zabezpečuje spravodlivosť. Ale stačí sa pozrieť trochu pod povrch, aby sme veci videli celkom inak.
Judith Bergmannová, novinárka, advokátka a politická komentátorka sa tým zaoberá v článku, kde hovorí o vynárajúcich sa problémoch, ktoré rozdeľuje do troch uzlov: fenomén znásilňovania, ktorého obeťami sú mladé ženy, zločiny v tzv. "Zraniteľných sférach" a otázka teroristov Isis švédskeho pôvodu, ktorí opustili Švédsko, aby bojovali v radoch Islamského štátu, a chceli by sa vrátiť späť.
Podľa poslednej správy o stave národnej bezpečnosti, ktorú zverejnila švédska Rada pre prevenciu kriminality, štyri z desiatich žien majú strach vyjsť si voľne von. Správa Amnesty International potvrdzuje, že v r. 2017 4% švédskej populácie, čo zodpovedá asi 112 tis. osôb, postihlo sexuálne znásilnenie. V univerzitnom meste Upsale sa 80% dievčat na cestách v centre necíti bezpečne.
Štrnásťročná dievčina, ktorá má strach uviesť svoju identitu, vyhlásila vo švédskych médiách, že stále nosí športovú obuv, aby mohla rýchlo utekať, keď bude napadnutá. »Sedela som na lavičke a zrazu prišli štyria mládenci, posadili sa vedľa mňa z oboch strán, potom prišli ďalší a začali ohmatávať moje nohy a vlasy a hovorili mi veci, ktorým som nerozumela. Bola som zhrozená a povedala som im, nech toho nechajú, ale neposlúchli ... Všetko je to hrozné a pomýlené. Chcela by som, aby som sa mohla cítiť bezpečne «.
Posledný prieskum v oblasti Upsaly ukazuje, že v centre mesta sa cíti bezpečne len 19% dievčat z vyšších škôl. V roku 2013 to bolo ešte 45%. Muži a mládenci v bandách, ktorí sa tu venujú obťažovaniu švédskych dievčat, sú väčšinou migranti, ktorí sa nedávno prisťahovali. Na otázku švédskej tlače odpovedali funkcionári: »Všeobecne dodávame odvahy dievčatám, ktoré sa necítia bezpečne, hovoríme, čo majú robiť, aby sa cítili lepšie. Ako aby nechodili osamotene«.
Inými slovami, bezpečnosť je problém samotných dievčat. Bojazlivé dievčatá v Upsale sú len malou časťou celkového obrazu. Podľa poslednej správy o stave bezpečnosti, ktorú zverejnilo Švédsko ako súčasť prevencie kriminality (Brottsförebyggande Rådet o BRA), štyri z desiatich žien majú strach voľne vychádzať.
„Asi štvrtina populácie volí rôzne iné spôsoby dopravy zo strachu pred zločinnosťou. 42% žien vo veku 20 - 24 rokov uvádza, že často volia inú cestu a iný spôsob dopravy, pretože sa cítia neisté a obávajú sa možnosti prepadnutia. Predstavuje to 16% populácie tohto veku.“
Avšak vláda obmedzuje zdroje pre políciu. Nový rozpočet znížil prostriedky o 232 mil. švédskych korún. Polícia už nie je schopná plniť korektne všetky úlohy ako zabrániť znásilňovaniu. Posledná správa Amnesty International, Time for Change zverejnená v apríli, ktorá sa týka ženskej populácie v Dánsku, Fínsku, Nórsku a Švédsku, tvrdo kritizuje Švédsko, že tento problém nerieši korektne. Medzi iným správy o znásilňovaní sú podhodnotené, lehoty na analýzy DNA sú príliš dlhé a podpora obetí nedostatočná, rovnako tak prevencia.
„V roku 2017 dostala polícia 5 236 nahlásení prípadov znásilnenia osôb vo veku 15 rokov a vyššie. 95% obetí sú ženy a dievčatá. Štatistika z roku 2018 hovorí o 5 593 prípadoch, pri ktorých obeťami sú v 96% ženy a dievčatá. Ale v dôsledku podhodnotení a iných sexuálnych zločinov tieto čísla nepredstavujú realistický obraz problému. Veľká väčšina znásilnených svoje prípady polícii nehlási. Tie, ktoré tak urobia, sa väčšinou nedočkajú súdneho procesu. V roku 2017 sa na súd dostalo len 11% prípadov mladistvých vo veku 15 - 17 rokov, dospelých len 6%.“
Sexuálne zločiny nie sú jediným problémom pre švédske úrady, ktorý nie je náležite riešený. Vo Švédsku je registrovaný rekordný počet postrelení osôb, z toho 45 smrteľne. Väčšina prípadov sa týka oblasti Štokholmu a južnej oblasti, kde sa nachádza Malmö. Je to údaj strašne vysoký, komentuje policajný komisár Gunnar Appelgren. Podľa polície mnoho prípadov postrelenia sa týka tzv. "Chúlostivých oblastí" (utsatta områden - "rajón bez zákona".) V správe z roku 2017 je vo Švédsku 61 takýchto rajónov s dvoma stovkami zločineckých sietí zahŕňajúcich asi 5 tis. osôb. V 23 rajónov sa ťažkých zločinov dopustili maloletí vo veku od 10 rokov vrátane tých, ktorí okrem zbraní užívajú tiež drogy. Väčšina obyvateľov týchto rajónov nepochádza zo Západnej Európy.
Okolo 42 švédskych obcí môže byť, alebo už bolo nútených prijať teroristov Isis, ktorí opustili Švédsko a odišli k Islamskému štátu, a teraz sa chcú vrátiť. Švédske centrum proti extrémizmu a násiliu v rámci prípravy ich pozýva na "deň zoznámenie" repatriantov z Isis. Cieľom je zabezpečiť podporu pre obce, ktoré prijali alebo prijmú deti a dospelých, ktorí sa vracajú z oblastí kontrolovaných islamskou republikou. Sú to obce, kde títo teroristi žili predtým ako opustili Švédsko a boli regrutovaní Islamským štátom.
Do Švédska by sa malo vrátiť 150 príslušníkov Isis, mužov a žien spolu s 15 deťmi, ktoré cestujú so svojimi rodičmi. Podľa premiéra Stefana Löfvena majú teroristi Isis ako švédski občania právo vrátiť sa do vlasti. Bolo by protiústavné odňať im občianstvo, ale tí, ktorí sa dopustili zločinov, budú postavení pred súd. Ale expert na terorizmus Magnus Ranstorp upozorňuje Švédsko, že prijíma nielen teroristov Isis, ale aj ich manželky a deti, ktoré tiež predstavujú riziko pre bezpečnosť. »Ženy nie sú nevinné obete a je tu tiež veľká skupina detí Isis. Tie vo veku osem až deväť rokov boli vysielané do indoktrinačních táborov, kde sa učili technikám boja a používania zbraní. Naučili sa zabíjať. Ich osobnosť bude navždy ovplyvnená dobou strávenú v Isis a skutočnosťou, že ich otec aj matka sú príslušníkmi Islamského štátu «.
Zdroj: Aldo Maria Valli, Duc in altum