Kresťanský pohľad na autogénny tréning
„Pohľad veriaceho človeka spočíva na Ježišovi a nie na sebe samom. On vie, že nutne potrebuje Boha a nezmôže nič vlastnou silou. Naproti tomu autogénny tréning sa „predstavuje videný v celku, ako jedna z mnohých foriem ľudskej samo spásy.“ (MUDr. M. Heide, Bludné cesty ke zdraví, s. 124)
(K danej oblasti sa vyjadruje kresťanská lekárka MUDr. Judith Erdélyiová)
Autogénny tréning je zmesou západnej hypnózy a hinduistickej jogy. Je to vlastne západný názov pre jogu. Je to „sebaliečiteľská“ a „sebaspasiteľná“ metóda súčasného človeka. Ponuka literatúry na jej oslavu je široká. Len jeden príklad za všetky. Známy maďarský liečiteľ MUDr. Andor Oláh, vydal knihu „Uvoľnenie ako metóda prevencie a liečby.“
V úvode podáva takmer dokonalý obraz problémov súčasného človeka, jeho životosprávy, chorobných následkov civilizačných hriechov, ich príznakov. Jeho životné tempo je čoraz väčšie, je pod stálym tlakom a v čo najkratšom čase musí podávať čo najväčšie výkony. Hromadí sa v ňom stále viac negatívnych pocitov: hnev, nenávisť, závisť, pomstychtivosť. Nemá čas na oddych, nemá metódu na zvládnutie stresu a negatívnej energie. Beznádej narastá, čo vedie ku konfliktom doma i na pracovisku. Napätie sa snaží odstrániť upokojujúcimi práškami, tabletkami na spanie, povzbudzuje sa alkoholom, tabakom. Svoju únavu sa snaží potlačiť kávou, detektívkami, fandením v športe. Je viac a častejšie, v dôsledku čoho je jeho telo čím ďalej tým tučnejšie a duša chudšia. Je to začarovaný kruh, ktorý sa dá jedným slovom nazvať kŕč. Kŕčovitá vôľa, kŕčovitá snaha, ktorá cestou nervových dráh vyvoláva kŕče tela, vedie k poruchám látkovej výmeny, a končí chorobami ústrojenstva, ako sú žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak, srdcový infarkt. Hľa, to je cesta na vytvorenie psychosomatických chorôb.
Ponúkané riešenie:
Psychoanalýza – uvoľnenie, relaxácia, autogénny tréning.
Podstata: autosugescia, auto hypnóza, v ktorej sa monotónnym opakovaním niektorých slov človek dostane do takého telesného i duševného stavu, že sa kŕče uvoľnia a odídu jeho negatívne pocity (hnev, závisť, nenávisť,...). Človek vie ovládať a riadiť svoje telesné i duševné pochody. Ovlaží sa, pookreje, upokojí sa, a môže sa opäť vrhnúť do zhonu.
Na cvičenie odporúča polohu ležmo alebo posediačky zvyčajne v skupinkách. Ponúkaný „uvoľňujúci text“ je v skutočnosti veľmi primitívny. Človek postupne vydáva pokyny jednotlivým častiam svojho tela, vsugeruje si ich. Vedúci vyslovuje potrebné slová pomaly a monotónne. Neskôr môže človek použiť aj vlastný hlas nahratý na magnetofón. Neoddeliteľnou súčasťou textu sú tzv. upokojujúce zlaté výroky mantry. Sú to čarodejnícke slová, zaklínadlá, ktoré sú nenápadne zakomponované do príkazov.
Druhá časť Oláhovej knihy pojednáva o tzv. pozitívnych myšlienkach, ktoré sú mimoriadne vhodné na uvoľnenie a sebaovládanie.
Niekoľko príkladov:
„Som schopný odstrániť poruchy – negatívne myšlienky.“ „Nepotrebujem pomoc zvonka.“ „Zo dňa na deň sa cítim silnejší, vitálnejší, zdravší.“ „Verím si!“ „Som kozmický tvor. Som kráľom svojich telesných buniek.“
Tieto cviky odporúča opakovať dva razy denne po 15-30 minút.
Odmenou jogy a autogénneho tréningu je, že moje „ja“ sa môže posadiť na tróň môjho života a panovať. Veď budem schopný riešiť svoje problémy, čo povedie vlastne k seba úcte, sebaistote a samochvále. Nie je za tým všetkým ponuka hada (diabla – pozn. red.)? „... a budete ako Boh...“(1 Mojž 3, 5).
Skutočné jadro tejto metódy je v moci vysloveného slova, v sile vsugerovaného slova. To nie je nič iné, než mágia slova, prastaré zaklínanie, metódy šamanov, ktoré v súčasnosti praktizujú často i lekári s vedeckými titulmi.
Vyslovené slovo má skutočne veľkú moc, ale závisí od toho, kto ho vypovie. Biblia učí, že Boh stvoril svet svojim slovom. Veríme a hlásame, že Božie slovo má i dnes tvorivú moc. Nezdá sa vám, že je to snaha napodobniť Ho? Názov uvoľňovacie a relaxačné cvičenia je diabolský.
Nakoniec ešte jedno vážne upozornenie: tí, čo praktizujú jogu a autogénny tréning, sa otvárajú neznámemu svetu. Joga a autogénny tréning je cvičením pasivity a každá dlhotrvajúca pasivita otvára dvere okultným vplyvom. Joga znamená v preklade jarmo. Kto ju začne cvičiť, vezme na seba jarmo a nemá moc určiť jej hranice. Tajomné duchovné pozadie jogy vysvetľuje jej donucovaciu moc a charakter jarma. Cvičenie sa začína hypnózou alebo seba hypnózou, ktorou sa vypne myslenie a vôľa človeka. Tým sa odovzdá niečomu neznámemu, mocnostiam, ktoré nepozná. (Satanovi a démonom! – pozn. red.). A pritom sa nazdáva, že prevzal vládu sám nad sebou, a že pozitívnymi výrokmi a príkazmi je schopný zastaviť chorobné procesy v tele.
Preto treba rozhodne odmietnuť aj tzv. kresťanskú formu autogénneho tréningu. Východná koncentrácia alebo meditácia uvádza dušu človeka do pasivity. Biblia nás nikde a nikdy nenabáda k pasivite. Naopak. Často krát nás vyzýva bdieť a byť triezvi. (1 Tes 5-6; 1 Pt 5, 8-9). Biblické zmýšľanie je celkom iné ako jogínska meditácia či autogénny tréning. Biblické zmýšľanie je aktívne. Je to aktívne štúdium slova Božieho a aktívne rozjímanie nad ním. Aj modlitba je aktívna činnosť. Modlitebný zápas nemá nič spoločné s pasivitou.
Západní propagátori jogy sa ju snažia oddeliť od hinduizmu a propagovať ju len ako pohybovú terapiu, dychové cvičenia a relaxáciu. (a to je podvod! – pozn. red.)
V súčasnosti sa mnohí zaujímavú o východnú mystiku... Guruovia prichádzajú na Západ, chcú zbohatnúť. Nech sa nikto nedá zviesť ľudomilnými rečičkami. Toto náboženstvo nemá za cieľ ísť za človekom s úmyslom zachrániť ho v takom zmysle, ako kresťanstvo. Videla som dokumentárny film o hinduistickej misii. Z rozhovorov s učiteľmi jogy vysvitlo, že sa pravdu o joge nedozvedeli ani pri vlastnom výcviku. Mnoho nových učiteľov jogy až pri každodenných cvičeniach zistilo, že tu pôsobia nejaké neznáme, ale strašné a nebezpečné mocnosti.
Čo vlastne ponúka hinduizmus a joga hľadajúcemu človekovi? O tom pojednáva veľmi zrozumiteľnou, zaujímavou a jasnou formou Rabindranath Maharaj vo svojej autobiografii „Smrť jedného guru“, ktoré vrelo odporúčam každému záujemcovi. Autor sa narodil ako Brahmin, člen najvyššej hinduistickej kasty. Bol na najlepšej ceste k „dokonalosti“, keď ho našiel a oslovil živý Boh. Kniha pravdivo vypovedá o tom, čo je vlastne hinduizmus a joga. Jedno je isté, nejde iba o pohybovú terapiu či relaxáciu.
Prichádzajú mi na um slová jedného starého šlágra:
„Keď už nevieš zniesť to, v čom si, vystúp, ako zo zlých topánok, a nechaj sa ukolísať... ak niet nikoho, kto by ťa ukolísal, ukolíš sa sám.“
Inými slovami: autogénny tréning možno charakterizovať slovami: ukolíš sa... Avšak v nestráženom okamihu sa môže stať, že nad „kolísaním“ prevzali moc nekontrolovateľné a neovládnuteľné sily.
Náš Pán nám však ponúka celkom iný dar
Nemusíme sami seba kolísať a tak sa vydávať napospas démonom, zlým silám a mocnostiam. Keď prijmeme Pána Ježiša, nikdy viac nebudeme sami. Na Neho sa môžeme obrátiť viackrát denne. Nie iba dva, či tri razy, ale nepretržite. Môžeme sa na Neho spoľahnúť, lebo Mu je „daná všetka moc na nebi aj na zemi“(Mt 28, 18)
A čo sa týka pookriatia a pokoja, máme k dispozícii Ježišov pokoj, ktorý nám dáva tak, ako svet nemôže (Jn 14, 27). Ten „prevyšuje každý rozum“(Fil 4, 7).
Ježiš nás oslobodzuje nielen od následkov hriechu, ale aj od samého hriechu. Nemusíme hnevom dávať krycí názov „negatívne pocity“, ani ich uvoľňovať a odvádzať. To aj tak totiž nepomôže. My ich môžeme priniesť k Nemu a On nám ich odpustí a „zahodí ich za seba“(Iz 38, 17).
A ak prijmeme Jeho hierarchiu hodnôt a naučíme sa prispôsobovať svoj čas hodinám Nebeského Otca, nemusíme žiť v strese. Ježišova spasiteľná metóda je dokonalá a stačí nielen na pozemský život, ale aj večný. Lebo ten, kto verí v Syna, „má večný život“ (Jn 5, 24).
Je smutné, že ľudia sa spoliehajú len na seba, a tak sa dostávajú do Satanovej pasce. Nevedia, že majú milujúceho Boha, ktorý ich hľadá a ktorý chce, „aby boli všetci ľudia spasení a poznali pravdu.“(1 Tim 2, 4)
Máme veľkú zodpovednosť. Hovoríme ľudom o tejto dobrej správe? Upozorňujeme ich na nebezpečenstvá, ktoré na nich číhajú?
(ERDÉLYIOVÁ, Judith. Alternatívna medicína vo svetle Biblie. Bratislava: MSJK, 2000. 53 - 58 s.)