Kresťanský pohľad na Bhagwanovo hnutie
Zakladateľom je Bhagwan Šrí Ranžníš. Hnutie začalo v Indii, kde bol v Púne vybudovaný ášram (náboženské stredisko), ktorý navštevovala a v ňom i žila rada ľudí zo Západu. Prax je kombináciou indických meditačných praktík a západných psychoterapeutických metód. Násilie a sex boli prijímané ako terapeutický prostriedok s odôvodnením, že krása, jedinečnosť a božská prirodzenosť človeka sa môže prejaviť iba vtedy, keď človek ventiluje potlačené emócie a zmyselné túžby. Keď sa ich „náboženské“ praktiky stali v Indii už neúnosnými, opustil Radžníš Indiu a usídlil sa v USA, kde zakúpil v Oregone ranč o rozlohe 870 km², na tomto území bol vybudovaný nový ášrám.
Konečným cieľom učenia je odstrániť u človeka spoliehanie na vlastnú myseľ. Boh je chápaný panteisticky, svet a boh sú jedno a to isté. Rozum bráni človeku poznať túto jednotu. Všetko vo svete je božské, neexistuje ľudské ego ani hriech. Človek nepotrebuje vyslobodenie ani spasenie, iba prebudenie. Podľa Radžníša čím sme pasívnejší a prázdnejší, tým sme bližšie bohu. K tomu slúži mystická skúsenosť a vedenie guruom. Ako guru vyžadoval Radžníš absolútnu poslušnosť a vieru vo svoje výroky. Jeho špecialitou bola „aktívna meditácia, spojená s rýchlim dýchaním, poskakovaním, krikom a tancom, končiac pokojnou fázou (bez akéhokoľvek pohybu)“.
V roku 1985 podali Radžníš a jeho sekretárka na seba navzájom najrôznejšie žaloby. Nakoniec boli obaja zatknutí, Radžníš vyhostený z USA pre porušovanie ústavy a zavedenie theokracie, sekretárka odsúdená k niekoľkým rokom vezenia. Medzi obvineniami bolo i údajné organizovanie hromadných samovrážd. Ranžníš potom oznámil zánik svojho náboženstva, ale to nebol koniec jeho aktivít. Neskôr prehlásil, že sa do neho vtelila duša Gautáma Buddhy, ktorú za nejaký čas zo seba vypudil. Neskôr prijal meno Osho a vytvoril ďalší „náboženský systém“ a nový druh „meditácie“, týždeň plaču, týždeň smiechu a týždeň sledovania vlastných pocitov. Tak vraj možno odstrániť vo svete vojny, zbaviť sa smútku a zúfalstva.
Stručný pohľad kresťanstva na hnutie
Rádžníš: „Nikto nie je hriešnik... Hovorím vám, že nie je potreba spasenia, spasenie je vo vás.“
Toto je lož. Človek je hriešnik, sám sa nespasí, potrebuje Spasiteľa. Tým je iba Boží Syn, Pán Ježiš Kristus.
Ježiš Kristus prišiel, aby nás zachránil pred peklom tým, že nás vykúpil svojou sv. krvou a smrťou na kríži z moci diabla a hriechu a priviedol nás do neba k Nebeskému Otcovi.
Biblia svedčí:
„veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva; ale sú ospravedlnení zadarmo jeho milosťou, vykúpením v Kristovi Ježišovi.“(Rim 3, 23-24)
„Veď sám seba nevykúpi nik, ani nezaplatí Bohu výkupné za seba.“(Ž 49, 8)
„jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi - človek Kristus Ježiš, ktorý vydal seba samého ako výkupné za všetkých,“(1 Tim 2, 5-6)
Veta Rádžíša: „...Vy ste panenskí bohovia“, je taktiež podvodom, lebo pravý Boh je len jeden.
Spása nie je vo falošnom meditatívnom „osvietení“, alebo v rôznych praktikách, ale výlučne vo viere v Ježiša Krista.
„Lebo spasení ste milosťou skrze vieru (v Pána Ježiša); a to nie je z vás, je to Boží dar: nie zo skutkov, aby sa nik nevystatoval.“(Ef 2, 8-9)
„On (Boh) nás spasil a povolal svätým povolaním, nie pre naše skutky, ale zo svojho rozhodnutia a milosti, ktorú sme dostali v Ježišovi Kristovi pred večnými vekmi.“ (2 Tim 1, 9)
Základnými podmienkami k spáse (k vstupu do neba) a k odpusteniu hriechov je pokánie a prijatie Ježiša za Pána a osobného Spasiteľa.
„Ak hovoríme, že nemáme hriech, klameme sami seba a nie je v nás pravda. Ale ak vyznávame svoje hriechy, on je (Ježiš) verný a spravodlivý: odpustí nám hriechy a očistí nás od každej neprávosti.“ (1 Jn 1, 8-9)
„Ale tým, ktorí ho (Ježiša) prijali, dal (Boh) moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno,“ (Jn 1, 14)
„Boh nám dal večný život a tento život je v jeho Synovi. Kto má Syna, má život; kto nemá Syna, nemá Boží život.“(1 Jn 5,11-12)
Náuka Bhagwanovha hnutia vychádza z koreňov hinduizmu a jeho modlárstva, za ktorým sú démoni, nie pravý Boh, Najsvätejšia Trojica.
„Lebo ničoty (dosl. démoni) sú všetci bohovia pohanov, ale Pán stvoril nebesia.“ (Ž 96, 5)
V okultných orientálnych meditáciách (aj v „osvietení“) pôsobia temné sily - padlí anjeli.
„Ale to, čo (pohania) obetujú, obetujú zlým duchom, nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov.“ (1Kor 10,20)
Boh je len jeden a v Bohu sú tri božské osoby, Otec, Syn a Duch Svätý.
„Dnes teda vedz a vezmi si k srdcu, že Pán je jediný Boh hore na nebi a dolu na zemi, iného niet.“(Dt 4, 39)
Rádžníš mylne tvrdí, že „... Boh nie je osoba, ale proces.“
Ježiš pri rozhovore zo Samaritánkou ale učí o jedinom Bohu v troch osobách.
„prichádza hodina, ba už je tu, keď sa praví ctitelia budú klaňať Otcovi v Duchu a pravde. Lebo sám Otec hľadá takých ctiteľov. Boh je duch a tí, čo sa mu klaňajú, musia sa mu klaňať v Duchu a pravde." (Jn 4, 23-24)
Rádžníš sa dokonca opovážil vztiahnuť Kristove slová o sebe na seba a vyhlásil: „Im (mojim nasledovníkom) môžem povedať: „Ja som Majster. Im môžem povedať: Príďte ku mne a pite zo mňa a už nikdy nebudete žízniť.“
Zacitujme však pravé slová nášho Spasiteľa, ktoré právom patria výlučne Jemu. Hovorí: „Ani sa nedávajte volať Učiteľmi, lebo len jediný je váš Učiteľ, Kristus.“(Mt 23,10)
"Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.“(Jn 6, 35)
Svetlo skutočného pravého Božieho poznania a pravdy prichádza od Nebeského Otca iba skrze Jeho milovaného Syna.
Ježiš povedal: „Ja som prišiel na svet ako svetlo, aby nik, kto verí vo mňa, neostal vo tmách.“(Jn 12, 46) a tiež
„nik nepozná Syna, iba Otec, ani Otca nepozná nik, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť.“(Mt 11, 27)
Rádžníš vyžaduje pre seba božskú úctu. Svojim prívržencom prízvukoval: „...Môžete mať doma moju fotografiu...“
Boh idolatriu (modlárstvo) zakazuje! (Ex 20, 2-5). Pán Ježiš na otázku diabla v púšti, ktorý ho pokúšal k tomu, aby sa mu poklonil a vzdal mu „božskú“ úctu, za čo by mu vraj daroval kráľovstvá sveta, odpovedá jasne: "Odíď, satan, lebo je napísané: “Pánovi, svojmu Bohu, sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.”(Mt 4, 10).
Ani človek, ani svet, ani vesmír, nie je bohom, ale Božím stvorením. Existuje diametrálny rozdiel medzi stvorením a Všemohúcim Stvoriteľom.
Výrok Rádžníša: „Neexistuje taký Boh, ktorý by... riadil svet. Samotný svet a samotné bytie je Boh...“, je mylný.
Božie slovo nás učí, že Boh stvoril svet, vesmír, i človeka a napriek tomu, že sa človek od Boha hriechom vzdialil, Nebeský Otec ho skrze Ježiša Krista spasil a znova k sebe dokonale pritiahol. Boh bdie nad svetom a stará sa on, zvlášť o svoje deti, ktoré ho milujú a plnia Jeho vôľu. Pritom však rešpektuje slobodnú vôľu človeka, či ho chce poslúchať, alebo nie. Pokiaľ nie, tak v tom prípade sa niet čo diviť katastrofám vo svete, za ktoré však nenesie zodpovednosť Boh, ale človek svojim hriešnym konaním.
„Ja som učinil zem a človeka na nej som ja stvoril. Moje ruky roztiahli nebesá a rozkázal som všetkému ich vojsku.“ (Iz 45, 12)
„Lebo okrem teba nieto Boha, ktorý by sa staral o všetko, žeby si prv dokazovať musel, že si nespravodlivo nesúdil.“ (Múdr 12, 13)
„Hospodine, Bože našich otcov, či nie si ty Bohom na nebi? A veď ty panuješ nado všetkými kráľovstvami národov, a v tvojej ruke je sila a udatnosť, a nieto nikoho, kto by sa mohol postaviť proti tebe!“(2 Krn 20, 6 – Roh. preklad)
Len vierou v Pána Ježiša sa človek stáva adoptovaným Božím dieťaťom.
„Veď skrze vieru v Kristovi Ježišovi ste všetci Božími synmi.“(Gal 3, 26)
Zbaviť človeka strachov a vyriešiť jeho ťažkosti, či uzdraviť jeho rany, dokonale môže len Boží Syn, Pravý lekár a Dobrý Pastier.
On hovorí: „Nebojte sa“ a „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.“(Mt 28, 10; 11, 28)
Záver
Za Rádžníšovým samospasiteľným hinduistickým systémom, spojeným s východnou filozofiou a praktikami, je Boží nepriateľ - satan, ktorý sa tvári ako anjel svetla. (porov. 2 Kor 11, 14). „Nie je teda divné, keď sa aj jeho služobníci vydávajú za služobníkov spravodlivosti“, dodáva apoštol Pavol. Každý kresťan i normálny človek sa má preto Bhagwanovej komunite vyhýbať.
Kristus varuje ľudí pred Rádžníšom, falošným prorokom takto: „Lebo vystúpia falošní mesiáši a falošní proroci a budú robiť znamenia a zázraky, aby zviedli, ak je to možné, aj vyvolených. Vy sa však majte na pozore! Všetko som vám povedal vopred.“ (Mk 13, 22-23)
Svedectvo bývalého člena skupiny Rádžníša
Pred tromi rokmi som sa vydal na úspešnú kariéru v Spolkovom Nemecku v nádeji, že nájdem zmysel života. S titulom magistra v podnikovom managementu som pracoval ako školiteľ managementu pre jednu poprednú medzinárodnú spoločnosť a neskôr som sa stal hlavným redaktorom istého celoštátneho obchodného časopisu. Bol som znepokojený súperivosťou, ktorej bolo všade plno, a chcel som hľadať priamy a čestný život.
Pri svojom hľadaní som sa zoznámil s učením Rádžníša. Čítal som niektoré jeho knihy a poznal som niekoľko ľudí, ktorí žili v jeho ášráme. Jeho filozofia vo mne vzbudila zvedavosť, a tak som v roku 1979 odletel do Púny.
Bol som šesť mesiacov sanjásinom, keď sa stalo niečo neobyčajného, čo zmenilo smer môjho života. Jedného večera som si čítal vo svojej izbe v hoteli, keď v tom sa náhle objavilo žiarivé svetlo. Vedel som, že je to Ježiš Kristus, a on ku mne prehovoril počuteľným hlasom. „Chcem, aby si bol mojim učeníkom.“ Okamžite som vedel, že už nebudem môcť nasledovať Rádžníša. Krátko potom som odišiel z hnutia a od tej chvíle som sa snažil nasledovať Ježiša Krista.
Keď som sa stretol s Jimom (architekt,...), rozprával som mu, čo ma priviedlo k Rádžníšovi – o svojej nespokojnosti s novinárskou kariérou, o neschopnosti vyrovnať sa s hrôzami života a o úteku do Indie, kde som chcel nájsť pokoj. Bod za bodom sme Rádžníšovo učenie porovnávali so slovami a učením Ježiša Krista.
Jim nakoniec s pokývnutím hlavy pochopil, že sa dal zviesť falošnou predstavou skutočnosti. Bol pripravený na zánik miesto na večný život. Rozhodol sa, že sa k tejto apokalyptickej postave nepripojí, a Bhagavánov vplyv na Jima sa zlomil.
Tým, ktorí sa pohrávajú s hľadaním mystického osvietenia a považujú za nutné vyhľadať majstra ako je Rádžníš, aby im predal duchovné techniky rozvíjajúce sebauvedomenie, môžem povedať toľko, že toto hľadanie je márne. Nekonečná rada guruov a sváminov ochotných prijať plášť „pravého duchovného majstra“ zdanlivo neberie konca, avšak osvietenie, ktoré ponúkajú, je len zriedka viac ako zle maskovaná forma uctievania seba samých. Máme sa klaňať u nohách gurua a potom môžeme pokľaknúť pred vlastným prchavým vnútorným svetlom. Pre niektorých je tento režim osviežujúci, dokonca opojný; pre mnoho ľudí sa však ukázal byť psychologicky i duchovne ničivý. A ako Ježiš ostro zdôraznil, „boh“, ktorého teraz uctievajú (satan – pozn. prekl.), nemôže ich život predlžiť ani o jediný deň (Mt 6, 27).
Ako vtelený Boh Ježiš nezostal iba u sľubov duchovného osvietenia, ale tiež preukázal, že má život, o ktorom hovoril. Ako je zaznamenané v Biblii, bol telesne vzkriesený z hrobu. Preto môžeme vedieť, že keď povedal: „Ja som Vzkriesenie a Život“ (Jn 11, 25), nebol to obyčajný rečnícky obrat pre svedectvo ľahkoverných ľudí. Je to konečný dôkaz, ktorý oddelí falošné od božského.
Literatúra:
Pejřimovský, J.: Náboženství. Původ, Zkoumáni, Srovnávaní. Olomouc : Matice cyrilometodějská, 1998.
Ronald Enroth a další: Průvodce sektami a novými náboženstvími, Praha : Návrat domů, 1995.
Keden, J.: Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna, Bratislava: Lúč, 1990.