Kresťanský pohľad na hnutie EST (Erhard Seminar Training. Tiež znamená „To je.“)
(Údaje v článku sú hlavne z knihy Průvodce sektami a novými náboženstvími z r. 1995)
Zakladateľ a falošné duchovné pozadie jeho skupiny
Zakladateľom Estu je Werner Erhard. Narodil sa ako John Paul (Jack) Rosenberg vo Filadelfii 5. 9. 1935. Svoje formálne vzdelanie ukončil v roku 1952 absolvovaním strednej školy. Meno si zmenil v roku 1960, keď opustil manželku a štyri deti. So svojou druhou manželkou zamieril do Saint Louis.
Neskôr vo Spokane predával Great Books a v roku 1963 začal pracovať v Kultúrnom inštitúte rodičov, sesterskom podniku časopisu Parents Magazine. Stal sa viceprezidentom a mal na starosti výcvik a vedenie predavačov. Keď PCI nemal v roku 1969 prácu, začal Erhard pracovať ako riaditeľ oddelenia Grolierovej akciovej spoločnosti.
Behom svojho pôsobenia u Groliera sa Erhard stretol s niekoľkými ľuďmi zo sanfranciského hnutia za rozvoj ľudských možností, medzi nimi s Dr. Leo Zeffom, skúmateľom LSD, teraz členom poradného výboru estu. (v r. 1983 – pozn. preklad.) Ten spolu s ostatnými priviedol Erharda ku scientológii, kontroverznému náboženskému hnutiu. Erhard bol tiež v úzkom styku s Alexom Everettom, zakladateľom Mind Dynamic (Dynamika mysle), podniku zameraného na auto hypnotické ovládanie mysle so špecializáciou na rozvoj duševných síl.
Asi tri roky potom, čo Erhard opustil svoju rodinu, prežil osvietenie pri jazde automobilom po diaľnici 101 v Marinskom vojvodstve v Kalifornii. Tento zážitok zmenil jeho život a nakoniec vyvrcholil (prostredníctvom ďalších transformácii a výskumu) vznikom výcvikových seminárov.
W. W. Bartley v Erhardovej biografii uvádza, že ešte pred založením estu sa Erhard vážne zaoberal psycho spirituálnymi a okultnými záležitosťami. Okrem scientológie a Dynamiky mysle Erhard študoval alebo praktikoval zen budhizmus (podnikol cestu na Východ za účelom štúdia majstrov zenu), hypnózu, subud, jogu (bol jedným z pôvodných sponzorov Svámí Muktánandy v Spojených štátoch), Silva Mind Control, psycho kybernetiku, Gestalt, stretovú terapiu a trans personálnu psychológiu. Est je ovocím jeho osobného výskumu a iných disciplín.
Z dvoch víkendových seminárov estu vzniklo množstvo vedľajších organizácii. Estom sponzorovaný Hunger Project má takmer dvoj miliónovú členskú základňu. Jeho cieľom je vyhnať hlad do roku 1997. Nadácia est venuje dobročinné dary na premeny ľudstva. Holiday Project vznikol za účelom návštev pacientov nemocníc a väzňov a dávania darčekov na Vianoce.
Pri nábore sa oslovujú najmä známe osobnosti (umelci, novinári), aby si tak hnutie získalo meno a popularitu. Od roku 1976 je známe aj v Nemecku. Propagandu robí drahými kurzami počas dvoch víkendov (počet účastníkov je až do 250) – „60 hodín, ktoré zmenia tvoj život“.
Ciele
„Iba jeden môže zmeniť tvoj život za štyri dni – Ty!“. To je téma intenzívneho psycho kurzu, o ktorého priebehu účastníci musia mlčať. Napriek tomu prenikli na verejnosť podrobnosti. Podľa nich vyhlásením cieľom est – tréningu je vyradiť „mind“ (rozum/ducha/povedomie), aby sa tak mohla nefalšovane prijať vonkajšia skutočnosť. Za krajne prísnych podmienok (napr. odopieranie spánku a izolovanosť) sprostredkúva tréner svoje učebné obsahy, ktoré sa stávajú skúsenostnými meditáciou a auto hypnózou. Napokon musia účastníci svoje zážitky pod vedením trénera porozprávať pred celou skupinou. Tieto manipulácie často vedú k psychickým zrúteniam.
Príklad z jedného kurzu. Počas prvého víkendu prebieha v nedeľu o 10. 15 v rámci procesov i „proces pravdy“. Ľudia ležia na podlahe a majú sa sústrediť na veľký problém v živote, ktorý chcú vyriešiť. Potom tri hodiny dostávajú pokyny, aby sa sústredili na rôzne časti svojho tela a potom na ten problém, na to, aké to je, na predstavy a udalosti, ktoré s ním súvisia, na telesné pocity a emócie. Výsledok? „Dvesto päťdesiat ľudí vo všetkých možných emocionálnych stavoch dávalo voľný priebeh zvracaniu, traseniu, vzlykaniu, hysterickému smiechu alebo zúrivosti...“(1). Kŕčovito sa zvíjajúce telá, mlátiace údy, ohlušujúce výkriky bolesti zvoľna dosahovali vrcholu. Na konci sú mnohí presvedčení, že prešli hlboko očistnou skúsenosťou.
Jeden inštruktor povedal svojim poslucháčom: „Odhodíme všetky vaše názory... Roztrháme vás a znovu vás zložíme dohromady.“(2) Alebo: „Hlavným krokom pri školení v este je negácia akéhokoľvek predchádzajúceho presvedčenia.“ (3) Na záver seminára počujú jeho účastníci počas druhého víkendu v nedeľu: „Poviem vám všetko, čo sa dá poznať o živote,“ prehlásil inštruktor. „Čo je, je, a čo nie je, nie je. Osvietenie, pokračoval „znamená vedieť, že ste stroj. Vy ste stroj.“(4)
Najvyšším cieľom je však „stať sa bohom svojho vlastného sveta“, čo sa dosiahne iba vyradením myslenia.
Negatívne osobné skúsenosti sa vysvetľujú ako odchýlky od princípov a môžu sa využiť na disciplinovanie stúpencov. Prvé štúdie o škodlivosti školení estu publikované v profesionálnej literatúre sú v marcovom a septembrovom výtlačku časopisu American Journal of Psychiatry z roku 1977. Dvoj dielna štúdia sa zaoberá siedmimi prípadmi. U šiestich z nich sa po účasti na školení estu objavili psychotické reakcie (niekedy išlo o ohrozovanie života). Lekári síce zdôrazňujú, že bez ďalšieho systematického skúmania nie je možno preukázať priame príčinné spojenie medzi estom a vážnymi psycho patologickými stavmi, „existuje však natoľko silná pravdepodobnosť súvislosti medzi estom a psychotickými zlomami, že by to v nás mohlo vyvolať chuť zburcovať psychiatrov a psychológov.“ (5)
Rozdiel voči kresťanstvu a podvod menom Hunger Project
I keby niekto kresťanovi povedal, že est nie je v rozpore s jeho náboženským vyznaním, nie je to pravda. Cieľom estu je podkopať vierohodnosť kresťanstva, ktoré mal človek pred školením. Est sa tvári ako nenáboženský smer, ale pretože jeho zámerom je zmeniť u človeka teóriu poznania a nahradiť ju monistickou alebo panteistickou vierou v neosobné božstvo, ukazuje sa, že je náboženský. Podľa filozofie estu kresťanstvo škodí rastu a osvieteniu. „Vo výcviku v este ste Boh... Preto nemôžete vzhliadať k žiadnej vyššej bytosti a očakávať od nej zvláštne zachádzanie, dobrotu alebo odmenu.“ (6) „Vy ste Boh, vytvárate všetko okolo seba a vytvárate vesmír.“ (7)
Biblický pohľad na svet vykresľuje prekvapivo odlišný obraz skutočnosti. Z Genezis 1 a 2 je nadmieru jasné, že Boh stvoril vesmír a všetko, čo je v ňom. My sme jeho stvorenia, jeho stvorení jedinci. V úvode Jánovho evanjelia je rovnaká myšlienka: „Na počiatku bolo Slovo (Ježiš) a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo.“(Jn 1, 1-3)
Boh je do určitej miery podobný ľudom, ktorých stvoril. „A stvoril Boh človeka na svoj obraz,“(Gn 1, 27). Máme osobnosť ako Boh. Myslíme, rozhodujeme sa. Sme tvoriví ako On. V žiadnom prípade však nie sme totožní s Bohom. „Lebo toto hovorí Pán, Boh, stvoriteľ neba, - on je Boh, ktorý stvoril zem,... Ja som Pán a iného niet.“ (Iz 45, 18). Boh je nekonečný, my sme (telesne – pozn. prekl.) koneční. Boh tiež úplne zavrhol čokoľvek zlého. Prorok Habakuk to formuloval takto: „Máš čisté oči, nechceš vidieť zlo a nemôžeš hľadieť na nešťastie.“ (Hab 1, 13). My však sa na zlo nielen pozeráme, ale tiež ho činíme. Pavol v dopise Rimanom píše: „veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva...“(Rim 3, 23). Stačí, aby sme sa pozreli okolo seba (a do svojho vnútra) a uvidíme, že tomu tak je. Vraždy, korupcia. Chudoba. Zločin. Vojny.
Est však tvrdí, že svet je dokonalý taký, aký je. Nie je treba žiadnej zmeny. Erhard prehlasuje: „Niekedy sa ľudia domnievajú, že est z nich chce učiniť lepších ľudí. Tak tomu ale nie je. Ja si totiž myslím, že ste dokonalí práve takí, akí ste.“ (8) V podstate sú už všetci spasení.
Ježiš na rozdiel od toho odmietol myšlienku, že by sme už boli dokonalí. Je treba sa zmeniť. „...ak nebudete robiť pokánie, všetci podobne zahyniete,“ povedal (Lk 13, 3). Na počiatku spasenia si človek najskôr musí uvedomiť, že sa potrebuje zmeniť. Po druhé potrebuje porozumieť, že schopnosť zmeniť sa nenájde v sebe, ale v Bohu, čo je presne naopak, než učí est. Ak sa máme vrátiť do správneho vzťahu so Stvoriteľom vesmíru, musíme prejsť Kristom. (Skrze Krista k Bohu Otcovi – p. prekl.). "Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.“, povedal Ježiš svojim učeníkom (Jn 14, 6).
Keďže nie sme schopní dať Bohu odpovedajúce výkupné za škody, ktoré sme napáchali na sebe, na ostatných alebo na jeho svete, musíme sa spoľahnúť na Ježišovu smrť na kríži ako na dostatočné výkupné a prijať ako dar Božiu ponuku nového života. To znamená, že nemáme prijať skutočnosť, že sme už u kormidla, ako navrhuje est, ale naopak sa musíme vzdať vlastných snáh riadiť svoj život a musíme sa obrátiť k Bohu.
Z vďačnosti za to, že nás uzdravil, z lásky, ktorú do nás vložil, keď nám dal nový život, z poslušnosti zvrchovanému Pánovi pramení rozhodnutie kresťanov ponúkať svetu uzdravenie, uzmierenie a pokoj. Prvoradým záujmom každého veriaceho je náprava zla a nespravodlivosti vo svete. Est na rozdiel od kresťanstva pestuje apatiu voči svetu, nedostatok záujmu a súcitu. Pokiaľ „je to, čo je“, a je to preto, pretože sme sa rozhodli, že to tak bude, načo by bola zmena? Jeden absolvent, Dale, hovorí, čo sa stalo s jeho priateľom, keď sa zapojil do estu: „Na všetko mal jedinú odpoveď: No a čo má byť? A v druhom semestri prepadol v škole. Est učí, že keď máte problémy, rozhodol ste sa ich mať. Môj priateľ si určite myslel, že sa rozhodol mať problémy na univerzite... Avšak než sa zapojil do estu, nikdy žiadne nemal.“(9)
Apatia sa prejavuje i v niektorých zvláštnych výrazoch v slovníku estu. „Podporovať“ je dobré, zatiaľ čo „pomáhať“ je zlé, pretože pomáhaním údajne druhého človeka zbavujeme jeho zodpovednosti. Podporovať niekoho znamená poskytovať podporu, pretože si uvedomujeme, že aj keď by sme mu neposkytli žiadnu podporu, viedlo by sa mu napriek tomu do cela dobre. Táto životná filozofia je v este dotiahnutá do obludných extrémov. Peter Marin informuje: „Dve hodiny som v postgraduálnom seminári (estu) počúval dve terapeutky, ktoré mi vysvetľovali, ako sme všetci úplne zodpovední za svoje osudy a ako židia určite chceli byť spaľovaní od Nemcov a že tí, ktorí hladujú v Sahelu, museli chcieť, aby sa to stalo, a že keď sa ich pýtam, či sme ostatným niečím zaviazaní povinnosťou, povedzme napríklad dieťaťu hladujúcemu na púšti, niekto z nich mi nahnevane odsekne: „Čo môžem robiť, keď je dieťa rozhodnuté hladovať?“(10)
Prečo teda est sponzoruje Hunger Project (program pre odstránenie hladu)? Posielanie peňazí organizáciám, ktoré zabezpečujú potravu pre hladujúcich, je v Hunger Projectu považovaný za odľudšťujúci čin. Takže takmer nič z ôsmich miliónov dolárov nebolo použitých na skutočnú pomoc hladujúcim. Peniaze sú použité na šírenie informácii o Hunger Projectu. Lester Brown, autorita na poli svetových problémov s potravou, hovorí: „... Hunger Project... pravdepodobne zhromaždil viac peňazí v mene hladu a pre odstránenie hladu učinil menej než akákoľvek iná skupina, ktorá mi prichádza na myseľ.“(11)
To všetko je v súlade s filozofiou estu. Pokiaľ to existuje (hlad, vojna, rozvod alebo čokoľvek), musí to byť dobré a správne, pretože ja som to stvoril a ja som boh. Človek však môže vymyslieť niečo ako napríklad Hunger Project a hrať túto hru v našom vesmíre. Aby som unikol nude, musím sa rozhodnúť, že niektoré veci budú dôležitejšie ako ostatné. To všetko sa podobá hinduistickej predstave o božskej hre (lílá). V každom prípade však nikdy nesmieme pomáhať, len podporovať.
Est, ako už bolo ukázané, je ovplyvnené východným okultným poňatím boha. Boh je vraj všetko, čo je. Všetko je súčasťou boha. Všetko, čo nie je súčasťou boha, je ilúzia alebo mája. Všetko je jedno. „Neexistuje nič iného než Já. Chcem povedať, že to je všetko. Venovať pozornosť osobnosti znamená venovať pozornosť ilúzii.“ (12)
Tieto a im podobné klamlivé náuky estu sú jednoznačne nezlučiteľné s kresťanským pohľadom na stvorenie sveta i človeka Stvoriteľom, na pád človeka do hriechu, i s konkrétnym plánom Božej spásy, ktorý sa naplnil v Ježišovi Kristovi, v Jeho vykupiteľskej smrti na kríži a Jeho zmŕtvychvstaní! Treba zavrhnúť i Erhardov blud o popieraní objektívnej pravdy, ktorý deštruuje myslenie i chovanie človeka.
O tom, že Erhard bol tvrdo proti kresťanstvu, hovoria i tieto jeho výroky: „Som napríklad presvedčený, že viera v Boha je tou najväčšou prekážkou na ceste k Bohu – jedinou najväčšou prekážkou. Dávam prednosť tomu, kto nevie nič, pred tým, kto verí v Boha, pretože viera v Boha takmer úplne od Boha oddeľuje. Neexistuje nič iného než duchovnosť, čo je len iné slovo pre Boha, pretože Boh je všetko.“ (13)
Je tiež evidentné, že Werner hrá svoju hru na Boha – rozpráva nám o našej božskosti, zatiaľ čo milióny ľudí umierajú hladom. Káže vieru, ktorá v mene osvietenia berie ľudom ich hodnoty, morálku a dôstojnosť. Ako trefné sú do tejto situácie Izaiášove slová: „Beda tým, čo vravia zlému dobré a dobrému zlé, robia svetlo tmou a tmu svetlom, robia horké sladkým a sladké horkým! Beda tým, čo sú vo vlastných očiach múdri a sami pred sebou rozumní!“ (Iz 5, 20 – 21).
Est vedome odďaľuje ľudí od prijatia záchrany a pomoci, ktorú nám z lásky ponúka Vykupiteľ Pán Ježiš Kristus. Preto oprávnene platia na Erharda varovné Spasiteľove slová: „Chráňte sa falošných prorokov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci. Poznáte ich po ovocí.“ (Mt 7, 15 – 16)
Zhrnutie
Est so svojim tzv. osvieteným a samospasiteľnosťou, je pascou starého hada z raja - diabla! (Gn 3, 4 – 5; 2 Kor 11, 14). Má synkretistické pozadie, ktorým je zenbudhizmus, hinduizmus a scientológia, ktorá sama má pozadie špiritistické a okultné. Biblia tieto praktiky, ktoré sú ťažkým hriechom proti 1. Božiu prikázaniu, zakazuje. Hnutie taktiež stojí na škodlivých manipulačných metódach vymývania mozgu (auto hypnóza), ktoré poškodzujú psychiku i telo človeka. Každý kresťan sa preto musí pred touto sektou chrániť (Porov. 1 Tim 6, 20 – 21).
Nikto z nás nie je bohom, ale hriešnikom. Preto každý potrebuje živého a dokonalého Spasiteľa, aby nám pomohol. A tým je iba Boží Syn, Pán Ježiš Kristus. On je víťaz nad hriechom, smrťou i diablom, ktorý dáva večný život. Uzdravenie, vnútorný pokoj a ani skutočné riešenia na problémy est dať nemôže, to môže učiniť len Ježiš, ktorý hovorí: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním.“(Mt 11, 28) a Božie slovo tiež o Kristovi svedčí: „Jeho rany vás uzdravili.“(1 Pt 2, 24).
Poznámky z knihy Průvodce sektami a novými náboženstvími od R. Enrotha a ďalších:
- Bry: est: 60 Hours, str. 56.
- Brewer: „We´re Gonna Tear“, str. 39.
- Heck a Thompson: „est, Salvation or Swindle?“ str. 71.
- Ibid., str. 60
- L. L. Glass, M. A. Kirsch, F. N. Paris: „Psychiatric Disturbances Associated With Erhard Seminars Trining (est) I: A Report of Cases“, American Journal od Psychiatry, marec 1997, str. 245 – 247...
- Greene: Est: Four Days, str. 131.
- Donald Porter a Diane Taxson: The est Experience (New York: Award Books, 1976), str. 101.
- „What Is the Purpose of the est Training (brožúrka estu)
- Heck a Thomsom: „est, Salvation or Swindle?“ str. 23.
- Peter Marin: Harper´s, říjen 1975, str. 46.
- „Delegation of Werner Erhard and Associates“, str. 10.
- „Werner Erhard: ´All I Can Do Is Lie“, str. 1.
- Ibid., str. 2.
Spracované z týchto publikácii:
Ronald Enroth a další: Průvodce sektami a novými náboženstvími, Praha : Návrat domů, 1995, s. 63 – 64; 69 – 75.
Joachim Keden: Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna, Bratislava : Lúč, 1990, s. 68 – 69.
Josef Pejřimovský: Náboženství. Původ. Zkoumání. Srovnávání, Olomouc, 1998, s. 164.