Ochrana Panny Márie nad ľuďmi
Naše srdce je stvorené pre šťastie, šťastie s túžbou hľadá a za ním uteká; avšak miesto šťastia nachádza všade plno sklamania, nešťastia a krížov. Preto tiež svätí otcovia nazývajú svet slzavým údolím, lebo človek sa narodí a plače, po celý svoj život trpí a plače, umiera a plače. Na osušenie týchto sĺz a k zmierneniu zármutku nám Pán Ježiš, ktorý nás miluje a nenecháva nás bez pomoci, prisľúbil pomoc. „Nenechám vás ako siroty,“ hovoril. (Jn 14, 18) Prisľúbil nám Utešiteľa, Ducha Svätého (14, 16 – 17), ale túto pomoc môžeme tiež vztiahnuť na osobu Ježišovej svätej Matky. Keď Kristus umieral na kríži, doporučil nás jej ochrane. Obrátil sa totiž k svojej Matke, odkázal jej apoštola Jána, ktorý bol zástupcom všetkých kresťanov a povedal: „Žena, hľa, tvoj Syn,“ a Jánovi: „Hľa, tvoja Matka.“ (Jn 19, 27) Dôkazom materinskej lásky Panny Márie k nám je jej ustavičná ochrana nad nami, ako dosvedčuje sv. Bernard, ktorý hovorí, že „od vekov nebolo počuť, že by niekoho opustila, kto ju o príhovor žiadal.“ Ako mnoho podivuhodných príkladov ochrany Bohorodičky nad svätými i hriešnikmi čítame v životoch svätých.
Panna Mária je Matkou božskej milosti
Ak si máme spasiť dušu, je treba, aby sme Pána Boha poznávali, milovali Ho a jemu slúžili; k tomu však je nevyhnutná milosť Božia. Milosť Božia je teplom, láskou duše, ktorá miluje Boha nadovšetko a všetko ostatné pre Boha; milosť Božia je tou pomocou, vnútornou silou, ktorá nám pomáha, aby sme premáhali svoje slabosti a žili cnostne. Milosť Božia je tou krásou a vôňou, ktorou spravodlivá duša žiari a zo seba vydáva vôňu, podľa slov sv. Pavla: „Sme Kristovu ľúbeznou vôňou pre Boha.“ (2 Kor 2, 15) Z toho i ty, drahý kresťan poznávaš, ako dôležitá je pre človeka milosť Božia, takže bez nej sú všetky poklady sveta márnosťou. (Kaz 1, 2)
Túto milosť sme stratili svojimi hriechmi a nebyť Panny Márie, bol by svet pre nás morom horkých slz a večnosť morom pekelného ohňa. Mária však „našla milosť,“ (Lk 1, 30) preto ju svätá Cirkev nazýva „zorou“, lebo ako zora zvestuje blízky príchod slnka, tak P. Mária predchádza príchod slnka nášho spasenia, ktorým je Ježiš Kristus. Z toho dôvodu tiež cirkev nazýva Pannu Máriu „príčinou našej radosti“, lebo s milosťou Božou nám priniesla všetko dobré.
Pozrieme sa teda, akým spôsobom Mária našla milosť pre seba i pre nás, aby sme sa tým povzbudili k úcte k P. Márii a dôvere v jej pomoc. Je nesporné, že pôvodcom nášho spasenia je Ježiš Kristus a že nám svojim horkým umučeným získal milosť Božiu. Keď zomrel na kríži a vojak prebodol jeho bok, vyšli z neho krv a voda a s nimi všetky sviatosti a všetky milosti Božie, tvrdí sv. Augustín. Prečo teda nazýva Cirkev sv. Pannu Máriu Matkou božskej milosti, keď vlastne Pán Ježiš svojou smrťou nám zaslúžil milosť a od večného zavrhnutia nás vykúpil, ako hovorí sv. Pavol: „jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi - človek Kristus Ježiš,“(1 Tim 2, 5)? Matke Božej preto tento názov patrí, lebo privolila k vteleniu Syna Božieho – pôvodcovi Božej milosti a k jeho smrti na kríži. Pán Boh prijal jej obetu a pripočítal ju k zásluhe nášho vykúpenia. Predvídajúc od večnosti túto zásluhu a obetu Panny Márie, vyvolil ju za matku svojho Syna a ozdobil ju preto všetkými pokladmi svojich milostí. Mária spolu pracovala s touto milosťou: každý úder jej srdca bol úkonom lásky k Bohu, takže podľa úsudku Suaréza s každým úderom srdca P. Márie v nej milosť Božia dvojnásobne vzrastala. K akej teda výške sa povzniesla P. Mária! Žiaden zo svätých tak nespolupracoval s milosťou a neprihováral sa za nás ako ona, preto nemôže s takým úspechom sa dovolávať svojich zásluh pred Bohom tak, ako Mária. Ona je Matkou božskej milosti, lebo aj keď ona sama je prvým a najprednejším ovocím milosti, dostáva sa viac menej milosti, ktorú nám zaslúžila, všetkým za podiel, pretože sme všetci deťmi milosti Božej. „Z jej plnosti sme my všetci obdŕžali,“ hovorí sv. Alfonz. Panna Mária je ponad to vše vládnucou rozdávateľkou tejto milosti, takže podľa slov sv. Bernarda „dáva komu chce a kedy chce;“ preto ktorýsi zbožný spisovateľ, kladie do úst Panny Márie slová Písma sv. : „U mňa je bohatstvo a česť, ... obohacujúc tých, ktorí ma milujú a ich pokladnice naplňujúc.“ (Prís 8, 18 . 21). Kto našiel P. Máriu, našiel všetko dobré, lebo Mária svojim premocným príhovorom môže mu vyprosiť všetky milosti a cnosti. To potvrdzuje sv. Anton slovami starozákonného mudrca: „spolu s ňou mi prišlo všetko dobré a nesčíselné bohatstvo skrze jej ruky“. (Múdr 7, 11)
Príklad
Medailónik Nepoškvrneného počatia
Tento medailón zjavila Panna Mária Kataríne Labouré, milosrdnej sestre v Paríži, zosnulej 31. 12. 1876. Katarína, ako ešte novicka, uvidela pri modlitbe, 27. 9. 1830 Pannu Máriu tak, ako sa zobrazuje na medaile: v bielom odeve, v modrom plášti, vyšívanom striebrom, so závojom farby rannej zore. Z rúk Panny Márie vychádzali svetelné paprsky a rehoľnica počula slová: „Tie paprsky znamenajú milosti, ktoré Mária vyprosuje ľudom.“ Okolo postavy Márie bolo napísané: „Ó Mária, bez hriechu počatá, oroduj za nás, ktorí sa k tebe utiekame.“ Na druhej strane obrazu si sestra všimla písmeno M., nad ktorým sa vznášal kríž, a pod písmenom boli srdce Pána Ježiša a Panny Márie, ktoré boli spojené. Potom počula hlas: „Podľa tohto vzoru nech sa zhotovia medailóny, a osoby, ktoré tieto medailóniky, kňazom posvätené, budú nosiť a nábožne odriekať onú krátku modlitbu, budú účastní zvláštnej ochrany Matky Božej.“ Katarína potom hovorila o svojom videní spovedníkovi, ale ten jej neveril. Uplynulo pol roka a to isté videnie sa opakovalo, pominul sa druhý pol rok a rehoľnica opäť mala videnie a bolo jej povedané, že Matka Božia je neuspokojená z toho, že nedala urobiť tie medailóniky. I povedala znova o videniach spovedníkovi a ten šiel za arcibiskupom. Ten sa vyslovil, že nemá nič proti razeniu medailónov, ale podľa neho medailón nemohol nejako prispieť k úcte k Panne Márii. V júni r. 1832 bol vyrazený prvý medailónik. Aj sľub, že osoby, ktoré ho budú nosiť, dostanú zvláštnu ochranu Panny Márie, sa uskutočnil. Najskôr sa medailóniky šírili v nemocniciach a zanedlho sa skrze milosť Božiu osvedčila ich zázračná moc. Zatvrdnutí hriešnici, ktorí sa 20 aj viac rokov nespovedali, konali spoveď; rôzne nebezpečné a smrteľné choroby ustupovali; vojaci vo vojne boli nosením medailónika zázračne uchránení od nepriateľských guliek.
Modlitba sv. Germána
„Ó, Kráľovná moja, ty si moja jediná pomocnica od Boha mi daná, ty si sprievodkyňa na mojej pozemskej púti, ty si posilou mojich omdlievajúcich síl, ty si bohatstvom v mojej chudobe, ty trháš okovy môjho otroctva, ty si nádejou môjho spasenia! Vypočuj prosím, moju modlitbu, zmiluj sa nad mojim nárekom, ó, Kráľovná, útočisko, život, pomoc, nádej a sila moja!“ Amen.
(Upravené podľa Měsíc máj. 31 promluv k úctě Panny Marie s příklady, od F. Šebestíka)