Panna Mária je ochrankyňou pocestných
Kto z nás nepozná nebezpečenstvá na cestách? Sú dvojaké: jedni ohrozujú dušu, druhé naše telo. Často počujeme o rôznych tragédiách cestujúcich. I my sa vydávame na mnohé cesty za povinnosťami. Ak ich chceme šťastne vykonať, dajme sa pod ochranu Panny Márie, patrónky pocestných.
Matka Božia si tento názov zaslúžila svojimi strasťami a vznešenými cnosťami, ktorými žiarila na mnohých obťažných cestách, ktoré musela vykonať počas svojej pozemskej púte. Pozrime sa, v čom máme nasledovať Pannu Máriu, aby sme cestujúc, nielen unikli hriechu, ale i zásluhu si získali u Boha. Svätá Panna konala predovšetkým cesty z rozkazu Božieho. Takou bola napr. cesta do Hebronu k príbuznej Alžbete. Pán Boh chcel, aby sv. Ján Krstiteľ bol prostredníctvom Božej matky očistený od dedičného hriechu. Ona, poslušná vôli Božej, ihneď sa vydáva na cestu. Podobnou cestou bola i cesta do Egypta. Herodes chcel Pán Ježiša zabiť, Boh však posiela anjela k sv. Jozefovi, aby s dieťaťom i jeho matkou čo najrýchlejšie ušiel do ďalekého Egypta - najblahoslavenejšia Panna, počujúc rozkaz Boží, ihneď ho plní. Takouto cestou bola rovnako i cesta z Egypta, keď Herodes zomrel, a najsv. rodina dostala od Boha rozkaz, aby sa vrátila do zeme židovskej. Iné cesty konala sv. Panna na rozkaz duchovnej vrchnosti; sv. evanjelia hovoria, že každý rok chodila na veľkonočné sviatky do Jeruzalema, a že Ježiška išla obetovať do chrámu. Mária tiež konala namáhavú cestu do Betlehema na vyzvanie svetskej vrchnosti. Ach, keby naše cesty boli tak presne vymedzené vôľou Božou a skutočnou potrebou, koľkých hriechov by sme sa vyvarovali!
Božia Rodička posväcovala svoje cesty najkrajšími cnosťami. Každý svoj krok podnikala so svätým úmyslom: „ku cti a sláve Božej“, a ten jej slúžil k zásluhám u Boha. Ťažkosti, trápenia a kríže na cestách, o ktoré nebolo núdze, väčšinou na ceste do Betlehema a do Egypta, prijímala najsvätejšia Panna s ochotným srdcom. Máriu chránila pred zlým i tá okolnosť, že svoje cesty konala v spoločnosti Pána Ježiša, lebo kto sa dá pod ochranu Pána a celým srdcom v Neho dúfa, môže povedať: „Na Boha, ktorého slovo velebím, na Boha sa ja spolieham a nebojím sa: veď čože mi môže urobiť človek?“(Ž 56, 5) Keby sme každú cestu konali s tak svätým úmyslom, s takým sebazaprením a v spoločnosti Ježišovej, ako Bohorodička, koľkých zásluh by sme si zhromaždili u Boha!
Svätá Cirkev nás učí, aby sme v krásnej modlitbe „Pod tvoju ochranu“ prosili Panna Máriu: „z každého nebezpečenstva nás vysloboď“, a k takýmto hrozbám snáď najviac dochádza na cestách. Sv. Ján z Boha, ktorý sa ocitol v ohrození života na mori počas búrky, pomodlil sa k Matke Božej Zdravas Mária, a modlitbou touto zázračne búrku utíšil a seba i posádku od smrti zachránil. Kedysi bývalo zvykom v Čechách pred každou dlhšou cestou alebo vojenskou výpravou doporučiť sa Panne Márii: početné dary a tabuľky s poďakovacími nápismi na pútnych miestach svedčia, ako sa Bohorodička starala o svojich verných. Nasledujme i my v tomto peknom zvyku katolíckych predkov, kedykoľvek pôjdeme do mesta, dediny, do práce, či do chrámu. Odporučme sa Najsvätejšej Panne s prosbou o jej ochranu, napr. i modlitbou „Pod tvoju ochranu sa utiekame“, ale „Zdravas Mária.“
Modlitba
Ó, Najsvätejšia Matka, patrónka a ochrankyňa pocestných, vypros nám, aby sme v tom presvedčení, že Pán Boh riadi všetky naše kroky, vždy sa odovzdali tvojej ochrane a ťažkosťami pozemského putovania zaslúžili si večný odpočinok v nebi. Amen.
(Spracované podľa Měsíc máj. 31 promluv k úctě Panny Marie s příklady, od F. Šebestíka, 1930)
Súvisiaci článok:
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/panna-maria-je-ochrankynou-spravodlivych.html