Panna Mária je patrónkou šťastnej smrti
Zo všetkých chvíľ nášho života je najbolestnejšia a najvážnejšia hodina smrti. Bolesti, predtým neznáme, zachvacujú telo, a človek, opúšťajúci všetko, čo mu bolo drahé na svete, a sťahujúc sa do domu večnosti, je zmietaný nevýslovným zármutkom, neistotou a pokušeniami zlých duchov.
Ó, aké hrozné by pre nás bolo umierať, keby sme v tej chvíli nemali nadpozemskej útechy a pomoci, ktorú nám Boh, plný milosti dáva v Panne Márii.
Ak túžime šťastne umierať, prosme o to najblahoslavenejšiu Pannu Máriu; ona je patrónkou šťastnej smrti, ako potvrdzuje tiež sv. Alfonz: „Mária onoho dňa, kedy pri smrti Pána Ježiša na kríži prenikol jej srdce meč bolesti, dostala od Boha milosť, aby bola vždy prítomná pri smrti všetkých vyvolených.“
Rovnako svätá Cirkev, modliac sa od dávnych dôb: „Svätá Mária, Matka Božia, pros za nás hriešnych teraz i v hodinu smrti našej“, vyznáva, že Panna Mária je patrónkou šťastnej smrti a nabáda nás, aby sme sa k nej o tú veľkú milosť utiekali.
Zbožný a učený P. Suarez SJ, veľký ctiteľ Panny Márie, umierajúc zvolal: „Nikdy by som si nemyslel, že smrť je tak sladká!“ Áno, sladká je smrť pre toho, kto je dobrým dieťaťom nebeskej Matky. A sv. Alfonz hovorí, že „v hodine smrti, keď i najlepší priatelia človeka opustia, Panna Mária ho neopustí. Tá dobrá matka pamätá na verných svojich služobníkov nielen počas ich života, ale zvlášť v hodine smrti, keď na človeka doliehajú najväčšie bolesti, aké len môžu byť. Lebo ako túži byť naším životom, dokiaľ sme zdraví, tak sa snaží, aby bola našou sladkosťou v hodine smrti, vyprosujúc nám ľahkú a šťastnú smrť.“
Svätý Bonaventúra tvrdí, že „Mária ako Kráľovná anjelov posiela veľa krát k ochrane umierajúcich archanjela Michala i iných anjelov, aby ich chránili pred diabolskými pokušeniami, a aby duše tých, ktorí sa v živote jej ochrane odporúčali, vzali so sebou do neba.“ Ale ešte častejšie prichádza Najsvätejšia Panna sama na pomoc tým, ktorí jej slúžili.
„Lebo kto by sa odvážil,“ pýta sa R. Bellarmin, „vyrvať z lona Panny Márie dietky, ktoré sa k nej utiekajú pred nástrahami nepriateľa? Ako bezpeční sme teda pod ochranou takejto Matky! Aké pokušenie, aká pekelná moc, aké súženie nás môže premôcť, ak zložíme svoju dôveru a obranu do ochrany Matky Božej a Matke našej?“
Nepochybujem, najmilší brat, najmilšia sestra, v Kristu, že i ty chceš umrieť šťastnou smrťou a túžiš, aby ti v poslednej hodine Božia Rodička prišla na pomoc. Cti a miluj ju! Tvoja úcta a láska k nej sa javí tým, že k jej úcte budeš pravidelne konať určité modlitby, že ju budeš často za šťastnú smrť prosiť, a predovšetkým, že nebudeš ťažkými hriechmi urážať Pána Ježiša, jej milovaného Syna a Spasiteľa sveta. Snáď si doteraz málo pamätal na tú najdôležitejšiu chvíľu svojho života, a urážajúc Pána Boha, zasluhoval si si smrť. Neklesaj však na duchu a povzdychni si so sv. Alfonzom de Liguorim, odporúčajúc sa pod ochranu svätej Bohorodičky: „Ó, Matka najsvätejšia, v hodine smrti zachráň nás! V smrteľnom zápase, Matka pomôž, zjednaj duši spásu, diabla premôž! Potom nás doveď tam, kde je večná slasť, kam si nás predišla, kde je nebeská vlasť.“Amen.
(Spracované podľa Měsíc máj. 31 promluv k úctě Panny Marie s příklady, od F. Šebestíka, 1930)