Výber z kázni IV. - Dobrý úmysel (Nový rok)
Ak začíname nejaké dielo, túžime, aby sa nám podarilo. Ak začíname nový rok, prajeme si, aby všetko, čo v ňom budeme konať, sa nám podarilo a slúžilo k prospechu. Ako vojsť do nového roku? S akými predsavzatiami? Dobrý začiatok, polovica diela. Jeden kupec, keď dopísal knihu a chcel písať na novú, na prvú stránku vždy napísal veľkými písmenami: „S Bohom začaté.“ Prvý deň v roku je zvlášť vhodný a priamo k tomu vyzýva, aby sme si uvedomili, ako čas rýchlo letí, že čo nevidieť ubehnú naše roky a nastane večnosť.
Konajme preto všetko s úmyslom, aby to i duši našej prospievalo. Apoštol Pavol napomína: „A všetko, čokoľvek hovoríte alebo konáte, všetko robte v mene Pána Ježiša a skrze neho vzdávajte vďaky Bohu Otcovi.“(Kol 3, 17) Heslom svätého Ignáca bolo: „Všetko na väčšiu česť a chválu Božiu.“ Medzi motto sv. Alojza patrilo: „Všemožne sa chcem pričiniť, aby všetky moje skutky boli dobré, Bohu sa ľúbili a k Nemu ma viedli.“
Drahý kresťan! Zvykni si vzbudiť každé ráno úmysel, že chceš všetko konať z lásky k Pánu Ježišovi. Nie je treba zvláštneho formulára, môžeš použiť slová, ktoré ti srdce nadiktuje, alebo len myšlienkami sa môžeš obrátiť na Boha asi týmto spôsobom: „Môj Bože, Ježišu, obetujem ti všetky svoje myšlienky, slová i skutky, utrpenie, život i smrť.“ A potom choď po svojich prácach. Ruky k dielu, srdce k Bohu.
Dobrý úmysel i dobrým skutkom dodáva pravej ceny. Dobrý skutok bez dobrého úmyslu je ako telo bez duše. Svätý Alfonz hovorí: „Kto seba lepšie a svätejšie skutky koná bez úmyslu, aby vôľu Božiu plnil, podobá sa na toho, kto sype niečo do deravého vreca – nič v ňom nezostane.“ Boh hľadí viac na úmysel než na skutok samotný. Všetko záleží na našom zmýšľaní. Cena našich skutkov je väčšia alebo menšia podľa toho, z akej pohnútky ich konáme. „Podľa úmyslu sa oceňuje skutok asi tak ako podľa tváre oceňujeme krásu človeka“, hovorí sv. Bernard. I dvaja synovia Adamovi, Kain a Ábel, obetovali Bohu, ale s rôznym výsledkom, pretože úmysel ich bol rozdielny – Kainova obeť sa Pánu Bohu nepáčila, lebo v jeho duši nebolo všetko v poriadku, na Ábelovu obetu zhliadol, pretože Ábel obetoval s Bohu milým úmyslom. Preto „pri každom dobrom skutku maj dobrý úmysel, aby si sa zaľúbil Bohu, ktorý hľadí do srdca a spravodlivých a čistých miluje“ (Sv. Bonaventúra).
Skutok, ktorý nie je výslovne zlý, ak je ožiarený dobrým úmyslom, nadobúda veľkej ceny. Ak malá čiastka kvasu prenikne veľké množstvo cesta, prekvasí ho a zušľachtí. Kúsok čistého papiera neznamená nič. Ale ak naň niečo napíše významný vládny činiteľ a podpíše ho, stáva sa často významnou a aj dôležitou listinou. Tieto prirovnania nám môžu znázorniť veľké účinky dobrého úmyslu. Jesť alebo piť alebo konať obvyklé práce na prvý pohľad našej duši neprospieva, a predsa i podobné veci nám môžu byť pre dušu veľmi záslužné, ak ich konáme v dobrom úmysle. Iste nie nadarmo apoštol napomína: „Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu.“(1 Kor 10, 31)
Svätá Terézia hovorí: „Kto z lásky k Bohu zdvihne steblo slamy, má zásluhy pre nebo“. (Treba však byť v stave posväcujúcej milosti – teda nemať ťažký hriech, pozn. red.) A náš Pán Ježiš Kristus, pokiaľ ešte žil na zemi, vravel: „A kto by vám dal piť čo len za pohár vody preto, že ste Kristovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu.“(Mar 9, 41)
Aký výsledok majú naše obyčajné práce vykonávané bez požehnania dobrého úmyslu, môžeme názorne pozorovať na príbehu, ktorý zaznamenal svätý evanjelista Ján. Raz totiž apoštoli lovili ryby, ale nič neulovili. Ako náhle sa však Spasiteľ k nim priblížil a oni na jeho pokyn znovu hodili siete, mala ich práca veľkolepí úspech. Ak pracujeme bez Pána, pracujeme bez výsledku, ak ho však voláme na pomoc, nadobúdame hojného požehnania. Kto v rezignácii, ľútosti alebo v zlosti vyhŕkne vyčítavé slová „stále sa pachtím a stále nič nemám“, nech len skúma tiež sám seba a premýšľa, či si za svoje neúspechy nie je sám vinný.
Dobrý úmysel si máme vzbudiť nielen pravidelne každé ráno, ale i vždy, keď začíname nejakú dôležitejšiu prácu; vo chvíľach, ktoré majú pre nás zvláštny význam, uvádzajú nás do zvláštneho nebezpečenstva alebo nás vrhajú do veľkého trápenia. Vo chvíľach ťažkých, nebezpečných a zlých hľadaj pomoc a ochranu u Pána Ježiša Krista. Kto hľadá, nájde.
(Upravené z knihy Nedělní a sváteční čítanka od K. Balíka)