Výber z kázni V. – Účinky svätej spovede
Svätá spoveď blahodarne pôsobí na jednotlivca, rodiny a ľudskú spoločnosť. Jej účinok na jednotlivca je veľký. Spôsobuje predovšetkým odpustenie hriechov. Vo svätej spovedi sa všetky hriechy odpúšťajú, či sú veľké /ťažké/, alebo malé /ľahké/. Kristus Pán povedal svojim apoštolom: „Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené“ (Jn 20, 23). Nerobil rozdiel medzi hriechmi veľkými a malými. Tá istá moc odpúšťať prešla od apoštolov na biskupov a kňazov (pravoverných), a preto môžu títo menom Božím odpúšťať všetky hriechy kajúcnikom, ak sa ukážu hodnými tej milosti. Vo svätej spovedi získavame odpustenie všetkých večných trestoch a aspoň časť časných trestov. Za ťažkými hriechmi vzápätí kráčajú tresty večné, ktoré treba znášať naveky v pekle; za malými hriechmi sú tresty časné, ktoré si odpykávame buď na zemi, alebo po smrti v očistci. V dobrej a úprimnej spovedi sa kajúcnikovi odpúšťajú vždy všetky večné tresty, tresty časné buď úplne, alebo aspoň čiastočne. Tím viac sa mu odpúšťajú, čím dokonalejšia je jeho ľútosť, čím úprimnejšia spoveď a dôkladnejšie zadosťučinenie/pokánie/.
Ak ideme k sviatosti pokánia, majúc ťažké/smrteľné/ hriechy, nemá naša duša milosť posväcujúcej; ak sa však zo svojich hriechov vyspovedáme a nad nimi ľútosť vzbudíme, dostane sa nám odpustenia a duša nadobudne prekrásny šat posväcujúcej milosti. Kto sa spovedá a nemá na duši žiaden ťažký hriech, a má posväcujúcu milosť, nespovedá sa bez výsledku, lebo jeho milosť sa rozmnožuje. Svätá spoveď teda i spravodlivým prospieva a preto je nerozumná reč, ktorá niekedy zaznieva: Načo by som sa spovedal, keď nemám ťažkých hriechov? Spravodliví, ktorí často chodia k svätej spovedi, hromadia veľké duševné bohatstvo milostí.
Skutky dobré, ktoré konáme z lásky k Bohu, sú len vtedy záslužnými pre nebo, ak ich konáme v stave posväcujúcej milosti. Ale ak spáchame ťažký hriech, stratíme ju a naše záslužné skutky sú akoby zastreté a nepočítajú sa nám k zásluhe. Ako náhle sa však vyspovedáme a hriechy sú nám odpustené, zásluhy dobrých skutkov ožijú, temná rúška, ktorá ich zastierala, sa odhŕňa a oni sa zalesknú v jasavej kráse. Hriech dušu o záslužnosť dobrých skutkov olupuje, pokánie ich duši navracia. Ako ten, kto stratil veľký peniaz, vracia sa na miesto straty, tak sviatosťou pokánia sa duša vracia do pôvodného stavu.
Zvláštnou milosťou sviatosti pokánia je, že dušu posilňuje k bohumilému životu. Pán Ježiš poznal našu náklonnosť k zlému a preto na našu pomoc ustanovil svätú spoveď. Právom mohol povedať: „Ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete.“(Lk 13, 3) V spovedi duša nadobúda silu Božiu, aby konala dobré a chránila sa hriechu.
Kto zloží bremeno hriechov v spovedi, uľahčí sa mu. Kto odkladá hriechy, získava Boží pokoj. Rozbúrená hladina jeho duše sa upokojuje. Radosť, ktorú pocítila Mária Magdaléna pri slovách Majstrových „odpúšťajú sa ti tvoje hriechy“, bola zaiste veľká. Nadobudla pokojného svedomia a už si pokojne mohla sadnúť k nohám Ježišovým. K nim si môže pokojne sadnúť každý, kto došiel k odpusteniu.
Misionár Hamerle pozoroval na istom dôstojníkovi nepokoj a nestálosť. I dohováral mu, aby išiel k spovedi. Ten napokon privolil. Po vykovanej spovedi povedal kňazovi so slzami v očiach: „Dôstojný pane, vedzte, že ste najväčším dobrodincom môjho života a keby som bol ministrom, vydal by som zákon, že pod ťažkým trestom každý musí raz za mesiac ísť k svätej spovedi; skoro by bol na zemi pokoj, áno, skôr raj.“
Svätá spoveď blahodarne pôsobí nielen na jednotlivcov, ale aj na rodiny. Kde sa členovia rodiny spovedajú, tam je pokoj, mier, svornosť, láska, vernosť a spravodlivosť. Nehovoríme, že už sú z nich anjeli, ale tvrdíme, že omnoho usporiadanejší rodinný život je u nich, než tam, kde k sv. spovedi nechodia. Tam je zasa často krát nepokoj, rozvrat a skaza. Svätá spoveď blahodarne pôsobí aj na spoločnosť. Spoveď prospieva k tomu, aby sme svojich blížnych opravdivo Božou láskou milovali, žehnali im, pravdivými k nim boli, nepoškodzovali ich, neokrádali a aby sme napravili škodu, ak sme im ju spôsobili na ich cti alebo majetku. Kajúcnik len vtedy môže dostať rozhrešenie, keď cudzí majetok buď už vrátil, alebo sa rozhodol ho vrátiť. Pokiaľ to nie je už možné, tak to môže nahradiť iným vhodným zadosťučinením.
K dobrej a pravdivej spovedi patrí aj predsavzatie v budúcnosti sa nevracať k hriechom, ktoré sme vyznali a vyvarovať sa príležitostiam k hriechu. Ak oceňujeme každú vec podľa jej účinkov, dôjdeme k presvedčeniu, že svätá spoveď má pre nás ohromný význam, pretože jej účinky sú ďalekosiahle.
(Upravené podľa Třetí nedelní a sváteční čítanka od K. Balíka z r. 1929)
Poznámka: Biskup, alebo kňaz vysluhuje svätú spoveď platne v prípade, ak je platne vysvätený a nie je apostata, teda odpadlík od kresťanstva.