Kresťanský postoj k akupunktúre
Jej náboženské pozadie
Akupunktúra je prastará čínska okultná metóda ľudového liečiteľstva. Nie je založená na anatomických poznatkoch, ale na pohansko – filozofických základoch, vychádzajúcich napr. z konfucianizmu a taoizmu. V minulosti prešla rôznymi šamanskými metódami, ktoré neskôr nahradila astrológia, ktorej základom je učenie o tao. (Prapôvod sveta, z ktorého všetko povstalo a vo všetkom sa nachádza. Cieľom človeka je vraj spoznať tao cestou meditácie). Taoizmus je inou formou panteizmu a je spojený s budhizmom.
Taoizmus pozná pojmy Jin a Jang. Jin sa používa pre niečo pozemské, znamená niečo slúžiaceho, ženského, slabého, negatívneho. Jang značí nebeské, vládnuce, mužské, pozitívne. Kozmos a ľudské telo sú údajne ovládané týmito energiami, ktoré jednak stoja proti sebe, jednak sa tiež vzájomne doplňujú. Ak má vraj telo niečoho prebytok, príčinou toho je Jang, ak má niečoho málo, príčinou nedostatku je Jin. Ihlová terapia má vraj obnoviť rovnováhu medzi oboma kozmickými mocnosťami. Takže potom môže tzv. dych života, vesmírna energia „Chi“ znovu prúdiť bez zábrany, je obnovená harmónia s kozmom, „tao“ a obnovené ľudské zdravie. Energia Chi vraj prúdi ľudským telom po tzv. meridiánoch, neviditeľných dráhach, ktoré údajne prepájajú jednotlivé vnútorné orgány s vonkajšími bodmi na koži, ktorým sa hovorí akupunktúrne body. Je známych viac než 1000 takýchto bodov. Každý akupunktúrny bod má presný názov. Napr. bod ôsmych démonov, bod božského zázraku a pod. Kvôli zjednodušeniu, ale aj zakrytiu pravdy, dostali tieto body v západnej kultúre čísla a písmená. V starej čínskej akupunktúre sa taktiež odporúča zostaviť si horoskop, aby sa našla vhodná doba pre aplikáciu akupunktúry. Pojem Jin a Jang majú svoj význam i v starej vešteckej knihe „I Ch´ing“, ktorá je príbuzná s okultnými tarotovými kartami!
Postoj kresťana
Už z týchto faktov je pre kresťana jasné, že akupunktúra stojí na proti kresťanských a proti biblických pilieroch a preto ju treba zamietnuť.
- Vychádza z pohanských duchovných systémov (taoizmu a budhizmu), ktoré popierajú pojem hriechu, viny, pokánia, Božieho súdu, vieru v pravého osobného Boha Stvoriteľa, alebo spásu v Ježišovi Kristovi.
- Za používanými termínmi ako je kozmická energia Chi, alebo Jing a Jang, skryte pôsobia temné sily – ktoré Biblia nazýva démonmi – padlými anjelmi. Navyše je akupunktúra prepojená aj s astrológiou a veštením, ktoré Boh rozhodne zakazuje! (porov. Dt 19)
- Akupunktúra je tiež považovaná za špecifický hypnotický rituál. A hypnóza podľa biblickej pravdy nepatrí k prijateľným liečebným postupom, lebo obchádza ľudskú vôľu, vedomie, i myseľ.
- Z lekárskeho hľadiska meridiány, ani akupunktúrne body, sa nikdy nepodarilo vedecky objektívne dokázať. Prof. Jiří Heřt hovorí: „Isté je, že meridiány nie je možno preukázať ani najmodernejšími metódami, tzn. napr. pomocou rádioaktívneho technocia, kedy sa sleduje, akým spôsobom a ktorým smerom sa látka propaguje. Čínski autori síce touto metódou meridiány preukazujú, ale všetky analogické experimenty prevedené západnými autormi vyzneli negatívne... I niektorí akupunkturisti dnes priznávajú, že meridiány existujú len imaginárne, virtuálne... nikdy sa akupunkturisti nezhodli na tom, čo to vlastne akupunktúrny bod je... existencia ... bodov je sporná i preto, že sa na ich presnom umiestnení nedokázali akupunkturisti zjednotiť.“
- Pri tejto pseudo lekárskej metóde hrozí aj nebezpečenstvo poškodenia zdravia, ba dokonca sú známe aj prípady usmrtenia! Dr. Manfred Heide vo svoje knihe uvádza: „Ako najzávažnejšie akútne komplikácie spojené s úmrtím, hlásené z viacerých pracovísk je pneumothorax po neprimeranom vpichu. Miestne infekcie v oblasti miesta vpichu, pravdepodobne zanesením choroboplodných zárodkov z povrchu kože, prichádzajú zvlášť často od ihiel, ktoré sú nasadené na dlhšiu dobu. K preukázaniu hepatitídy pri nedostatočnej sterilizácii ihiel je nutné brať do úvahy dlhú inkubačnú dobu; v dôsledku anikterického priebehu je počet postihnutých pravdepodobne vysoký.“
Metódy podobné akupunktúre
Rovnako nebezpečné sú aj moderné metódy, odvodené od akupunktúry, ako napr. ušná akupunktúra, akupresúra, elektroakupunktúra, alebo magnetická akupunktúra.
Akupresúra
Čo je akupresúra? Akupresúra využíva tlak prsta a masáž akupunktúrnych bodov namiesto vpichov ihlami. Vznikla preto, lebo v USA je protizákonné, aby nekvalifikovaní ľudia pichali do tela ihly. Akupresúra je teda náhradným riešením akupunktúry, aby sa urobilo zákonu zadosť. Postupne sa z nej vyvinula tzv. reflexológia a jej odnož – masáž chodidla. Tieto slová majú celkom iný obsah ako v medicíne. Sú krycím názvom čohosi, čo patrí do úplne inej kategórie. Podstatou akupresúry je to isté, čo u ušnej akupunktúry: nábožensko – filozofické učenie, podľa ktorého je vraj chodidlo obrazom človeka. V človeku je údajne premietnutý celý vesmír. Chodidlo má byť teda zmenšeninou človeka, teda celý človek je premietnutý na chodidle. Malé plochy daných projekcií orgánov sa volajú reflexné zóny, ktorých masírovanie má vraj účinok na tú, ktorú časť tela a má sa tým obnoviť prúd zablokovanej energie v meridiánoch. Napríklad pri bolestiach hlavy má pomôcť masáž palca na nohe. Pri čítaní takýchto bludov sa človek musí zamyslieť nad tým, koľko primitívnych bludov je schopný vymyslieť a veriť im!
Záver - zhrnutie
Kresťan, ale ani žiaden človek, by nemal praktizovať akupunktúrne praktiky. Svoj základ majú v pohanských systémoch, ktoré človeka vedú do večnej záhuby! Apoštol Pavol upozorňuje pred týmito démonickými metódami: „Ale to, čo (pohania) obetujú, obetujú zlým duchom, a nie Bohu. A ja nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov.“ (1 Kor 10, 20) Navonok síce akupunktúra a jej podobné praktiky môžu na čas i pozitívne zaúčinkovať (placebo efekt, alebo démoni), ale skôr či neskôr sa dostaví ich škodlivosť na tele alebo na duši.
Ak túži byť človek, ktorý praktizoval metódy akupunktúry spasený a uzdravený, musí konať z tohto hriechu pred Bohom pokánie a odovzdať svoj život do Božích rúk skrze jediného Spasiteľa sveta, Pána Ježiša Krista.
Použitá literatúra
Erdélyiová, J. Alternatívna medicína vo svetle Biblie. MSJK : Bratislava, 2000, s. 58 – 59, 62 – 65.
Dam, V. W. C. Okultizmus a Křesťanská víra. ICHTYS : Havlíčkův Brod, 1991, s. 68
Heřt, J. Akupunktura, mikrosystémy. Věda kontra iracionalita I. Academia : Praha, 1998, s. 87, 90, 92.
Schmid, E., Härtling, G., Kammüller, H.: Inokulationshepatitis durch Akupunktur. Fortschr. D. Med. 102, Nr. 35, 1984, 862. In: Heide, M. Bludné cesty ke zdraví. Jupos : Ostrava, 1994, s. 195 - 196.