Kritika časopisu Der Spiegel „pápeža“ Františka (22. 9. 2018)
Poslúžila mu k tomu istá Maike Hickon svojou obšírnou správou v Life Site News.
„Na začiatku pontifikátu sľuboval Bergoglio obnovený katolicizmus otvorený voči svetu. Po päť a pol roku sa ocitá uprostred nespočetných prípadov zneužitia vo svojej veľmi ťažkej kríze.“
„Štát Vatikán sa otriasa zemetrasením, ktorého epicentrum nie je známe. Za starobylými múrmi cirkevného štátu panuje mlčanie. Okná a žalúzie pápežského bytu v Santa Marta sú zatvorené, švajčiarska garda stráži vstup, policajt stráži areál. Centrum cirkvi pripomína pevnosť. Iba mimo tieto zatvorené brány sa biskupi a kardináli otvárajú. Hovoria o tom, čo sa stalo a čo otriasa cirkvou v ich základoch.“
Veľkú časť článku tvoria rozhovory s obeťami klerikálneho zneužívania v argentínskej diecéze z doby, kedy ju spravoval Jorge Mario Bergoglio až do svojho nástupu do Ríma. Spiegel pristúpil k Bergogliovi s neobyčajnou kritičnosťou, či už sa to týka výkonu jeho arcibiskupského úradu, alebo rozporuplných postojov v jeho vedúcom postavený, napr. k podávaniu prijímania protestantom, alebo párom v neplatnom manželstve a pripomína slová, pripisované Bergogliovi, ktorý sám kedysi vyslovil „obavy, aby nevstúpil do dejín ako niekto, kto rozpoltil cirkev.“
Spiegel pripomína prípad P. Inzoliho, kňaza, ktorého za jeho zneužívanie Talianska justícia odsúdila, ale ktorý bol po určitej dobe pápežom „omilostený“ proti výslovnému názoru prefekta kardinála Müllera; ďalej homosexuálnej party s drogami, usporiadanej sekretárom kardinála Coccopalmeria a najmä škandál s krytím McCarricka. Spiegel si všíma nedôveryhodných osôb, ktoré sa tešia plnej priazni Bergoglia, ako je kardinál Maradiaga a Errazuriz, ktorí sú zapletení do sexuálnych škandálov, Maradiaga tiež do finančných. A títo muži stále zohrávajú dôležitú úlohu ako pápežovi veľký radcovia.
Novinári sa vybrali aj do Argentíny a na ďalšie miesta, aby získali ďalšie podklady a správy. Hovorili s Julietou Ananzo z La Plata, pohlavne zneužitou istým kňazom, ktorý bol preložený kvôli žalobám pre zneužívanie mladistvých. Julieta kvôli tejto záležitosti mnoho vytrpela a teraz je členkou združenia „Sieť obetí, ktoré prežili cirkevné zneužívanie.“
Spiegel píše:
V roku 2013 krátko po Bergogliovej voľbe na pápežský stolec Julieta Anazco a daľších 30 obetí P. Gimenéza poslalo Bergogliovi dopis, kde popisujú, čo sa im prihodilo, pretože naďalej prežívajú depresie a nutkanie k samovražde. Niektoré z týchto obetí prepadli drogám, zatiaľ čo P. Gimenez ďalej spokojne slúžil sv. omše a mal kontakty s deťmi. Dopis bol odoslaný doporučene v decembri 2013, po troch týždňoch prišlo potvrdenie o doporučení, ale tým všetko skončilo. Obvinený kňaz bol preložený do domova dôchodcov, kde ďalej slúži „omše“.
Der Spiegel ďalej uvádza:
V dobe, kedy bol Bergoglio kardinálom, mnoho obetí zneužívaných v Buenos Aires sa na neho obrátilo s prosbou o pomoc. Nikomu z nich nebolo umožnené, aby sa s arcibiskupom stretol. V súčasnej dobe prebieha 72 procesov proti argentínskym kňazom obvinených zo zneužívania. Istý vynikajúci advokát a obhajca obetí prehlásil: „František je teraz v exile v Ríme, kde našiel útočište a imunitu. V Argentíne by sa musel zodpovedať, že po celé roky kryl násilníkov, ktorí zneužívali mladistvých.“
Bergoglio bol po dlhé roky spovedníkom P. Grassiho, ktorý bol odsúdený za zneužívanie na 15 rokov odňatia slobody. František vtedy nariadil vykonštruovať kontra proces a očierňoval jeho obete na tisícoch stránkach ako klamárov, podobne ako to robil v prípade krytia biskupa Barrosa v Chile.
Článok venovaný kritike súčasného „pápeža“ zaberá v Der Spiegel 19 strán.