O Svätom Písme – Výber z kázni (XV.)
Katolícka Cirkev čerpá svoje učenie z dvoch prameňov – z ústneho podania a z Písma. V ústnom podaní je zahrnuté všetko, čomu kedysi Kristus učil, niečo potom z toho bolo napísané a až do našej doby sa uchovalo. Tomu, čo bolo napísané, hovoríme Písmo, a pretože tieto zápisky sa týkajú najmä našej spásy a ich účel je viesť duše k svätosti, hovoríme im Písmo Sväté.
Duch Svätý sám vnukol niektorým mužom, aby sa odhodlali k písaniu, nadchol ich a bdel nad nimi, aby vo veciach vieroučných nepochybili. Preto naša Cirkev na tridentskom koncile prehlásila, že pôvodcom kníh svätých je Boh. Vatikánsky snem roku 1870 výslovne rozhodol: „Vnuknutím Ducha Svätého, napísané knihy, majú Boha za pôvodcu.“ Právom teda spisovateľ Bělohlávek tvrdil, že od Boha Otca máme prírodu, od Boha Syna Najsvätejšiu Sviatosť a od Ducha Svätého Písmo Sväté.
Písmo Sväté pochádza od dvoch činiteľov. Prvý je sám Boh, ktorý rozum pisateľov osvietil, druhým je človek, ktorý písal. Boh je činiteľom hlavným, svätopisec vedľajším. Písmo je v prvom rade dielom Božím, v druhom rade ľudským.
Písmo nepovstalo naraz, ale po častiach. Medzi jednotlivými dielmi uplynulo mnoho storočí. Každá kniha vznikla vtedy, kedy práve božská prozreteľnosť uznala to za potrebné. Momentálne je už počet kníh uzatvorený, a nikdy už ich viac nebude.
Stredom Písma Svätého je druhá božská osoba Svätej Trojice, náš Vykupiteľ, Ježiš Kristus. Knihy, ktoré boli napísané pred Jeho príchodom, a ich účelom bolo ľudstvo na Neho pripraviť, tvoria prvý oddiel, ktorému hovoríme Starý Zákon. Knihy, ktoré boli napísané po Kristovom príchode, a v ktorých je Jeho pozemské pôsobenie zaznamenané, nazývame Novým Zákonom. Kníh starozákonných je 46, novozákonných 27.
„Kniha“ v gréčtine sa volá „biblos“ alebo „biblion“, a týmto slovom odpradávna túto svätú knihu nazývali. Hovoria jej Biblia. Je to naozaj Kniha kníh. Doposiaľ žiadna kniha nemala na vývoj ľudstva taký vplyv, ako Biblia. Už svätý Pavol napísal: „Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie, na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti, aby bol Boží človek dokonalý a pripravený na každé dobré dielo.“ (2 Tim 3, 16-17)
Z Biblie čerpali všetky kultúrne národy svoju múdrosť; mnoho príbehov a prísloví, ktoré rôzne národy používajú, sú prevzaté z Biblie; Cirkev, ktorá toľko kedysi prispela k vzdelanosti, zostavovala z Písma svoje modlitby, piesne, katechizmy a obradné knihy.
Cirkev vždy povzbudzovala svojich veriacich, aby Písmo usilovne čítali. Vedela, že jeho pozorné čítanie nemôže zostať bez duševného úžitku. Z neho vanie starosť o dušu, v ňom podané sú povzbudzujúce príklady cností, ako napr. príbeh o Zuzane, jeho čítaním osvecuje sa rozum, srdce sa roznecuje nadšením, vôľa sa posilňuje ku konaniu dobra, duša sa plní sladkým pokojom, v ňom nachádzame výstrahu a napomenutie, sú tam zaznamenané i tresty, ako napr. o potope sveta, a všetko to preukazuje jednotlivcovi i celej spoločnosti neoceniteľné služby. Dokáže potešiť, upokojiť, k dobrému viesť a od zlého odvrátiť.
Tisíce duší sa už ním sýtilo a nasýtilo. Svätý Augustín vyznal: „Čo mňa vo svete najviac dojíma a čo nad všetko milujem, je hlas Tvoj, Bože, obsiahnutý v Písme Svätom. To je potešenie pre mňa, čo prevyšuje každé iné. Neverci mi ponúkali svoje radosti, ale tie sa nedajú porovnať s tou radosťou, akú nachádzam pri čítaní Písma Svätého.“
Milý čitateľ! Kúp si Písmo Sväté. (Najlepšie pokiaľ ste katolík, tak katolícke – pozn. prekl.) Aspoň kniha evanjelií by mala byť v každej katolíckej rodine. Pre katolícke deti je vhodné zaobstarať i detskú Bibliu, alebo knihu „Biblických dejín“.
Veľký mysliteľ Tolstoj napísal: „Biblia je jedinou knihou, ktorú uznávam za najlepšiu k začiatočnému čítaniu pre deti. Biblia upravená pre deti by bola najlepšou knihou ľudu. Ja sám vyučujem a vyučoval som vždy biblické dejiny a každé iné vyučovanie bez biblickej histórie prehlasujem za škodlivé.“
Na koniec ešte malú poznámku: Slová Písma Svätého nikdy nezľahčuj, neprekrucuj a posmešne ich nepoužívaj. Bola by to hriešna svojvôľa... O svätých veciach sväto zmýšľať a čo najúctivejšie o nich hovoriť máme.
(Spracované podľa K. Balíka, Třetí nedělní a svéteční čítanka. Praha 1928)
Podobné články:
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/blahoslaveni-milosrdni---vyber-z-kazni--xiv.-.html
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/vyroky-svatych-o-pisme-svatom.html