Výroky svätých o Písme Svätom
„Svätý Pavol hovorí o Písme Svätom, že sú to „výpovede Božie“ (Rim 3, 2), a v Druhom liste k Timotejovi (3, 16): „Celé je zaiste Písmo od Boha vdýchnuté.“ (sv. Alfonz Liguori)
„Sväté Písmo je poslanie Božie k tvorom.“(sv. Gregor Veľký)
„Skrze spisovateľov sv. kníh hovoril Duch Svätý.“(sv. Augustín)
„Všetko Písmo sväté nech je čítané v tom istom Duchu, ktorým bolo spísané.“(Tomáš Kempenský)
„Práve tak, ako keby sa niekto chcel stať svetským mudrcom, nemohol by tohto cieľa inak dosiahnuť, lež by čítal spisy mudrcov, tak i ktokoľvek z nás, ktorí chceme slúžiť Bohu, odinakiaľ sa tomu nenaučíme, než z Písem božských.“ (sv. Hypolit)
„Keď čítaš Božie Písmo pochop, že je tam niečo ukryté pre teba. „Lebo čokoľvek bolo napísané nám na poučenie, bolo napísané, aby sme skrze trpezlivosť a skrze útechu Písem mali nádej“ (Rim 15, 4)“ (Marek askéta)
Sv. Hieronym:
„Čítanie sv. Písma plodí čisté duše.“
„Sv. Písmo ako zrkadlo ukazuje nám zlo ... v nás a ako ho máme napraviť.“
„Usiluj sa poznať sv. Písmo a nebudeš milovať neprávosti telesné.“
„Všetko užitočné, čo sa človek inde naučiť môže, nájde v sv. Písme, a mnoho užitočného, čo inde darmo hľadá, nájde tu v hojnosti.“ (sv. Augustín)
Sv. Ján Zlatoústy:
„Kto sedí pri lesnom prameni, je v chládku a pri horúčave si navlhčí tvár, a keď ho veľmi trápi smäd, napije sa, pretože v jeho blízkosti je voda. Kto sa nachádza pri prameni Božieho Písma, pocíti plameň vášní a ľahko ho uhasí, pretože dušu ponorí do vody. Ak ho bude znepokojovať horúčava hnevu a spaľovať srdce, uhasí ho touto vodou. Všetkých hriešnych myšlienok sa duša zbavuje vtedy, keď číta Božie Písmo.“
„Lovci perál nesedia na brehu mora a nehľadia na vlny, ale ponárajú sa do veľkých hĺbok, aby našli to najvzácnejšie na dne mora. A Sväté Písmo je plné drahocenných perál, ktoré môžeme bez väčšieho nebezpečenstva a námahy získať, pričom úžitok je nevysloviteľný.“
„Keď niekto zostal doma (neprišiel do chrámu v niektorý deň), zoberie do rúk Božie knihy a získa úžitok a duchovnú potravu pre svoju dušu. Pretože tak ako telo každodenne potrebuje potravu, tak aj duša túži často po duchovnom pokrme.“
„Žiadna hodina sa nemôže považovať za nevhodnú, aby sme čítali Božie Slovo... Každodenné povinnosti realizujeme v konkrétny čas, avšak na nebeskú múdrosť nie je možné vymedziť nejakú hodinu. Čím viac času venujeme svojej duši, tým viac sa stáva silnejšou, mocnejšou.“
Súvisiace články:
http://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/svate-pismo-a-ustne-podanie--tradicia-cirkvi-.html