Panna Mária je ochrankyňou kresťanstva
Cirkevní otcovia a učitelia nazývajú Cirkev Petrovou loďkou, plávajúcou po vlnách sveta a Pannu Máriu Hviezdou morskou, ktorá tej loďke svieti na cestu a vedie ju do bezpečného prístavu. (O tom, kto je dnes katolík a kto ním nie je, pozri pozn. č. 1)
Sv. Bernard hovorí: „Mária je onou, kedysi Bohom zasľúbenou ženou, ktorá mala svojou nohou rozdrviť hlavu starého hada, ktorý jej päte často vo svojej prevrátenosti márne činil úklady. Lebo ona jediná pošliapala všetko podlé kacírstvo. Zahladení boli činiaci nástrahy, zahanbení potupujúci, zdeptaní úskočníci, ju však blahoslavia všetky pokolenia. Ak je Cirkev v Písme svätom zobrazovaná mesiacom, potom iste Panna Mária je jej ochrankyňou: „Žena odetá slnkom, pod jej nohami mesiac.“ (Zjv 12, 1)
Panna Mária strážila po všetky storočia loďku Petrovu, aby sa nerozbila o úskalie prevrátenosti a bludu. Ona prekonala všetko kacírstvo a bludy, ktoré popierali buď božstvo Pána Ježiša, alebo jej dôstojnosť. Ariáni, Nestoriáni, Eutychiáni atd., ako ratolesti uťaté od kmeňa, uschli a vyhynuli, pričom Cirkev svätá s úctou k Pánovi Ježišovi a Panne Márii trvá stále. Mária chránila loďku Petrovu, keď utopiť ju chceli záplavy nepriateľských útokov. O tu loďku prostredníctvom Panny Márie roztrieštila sa krutá moc rímskych cisárov, ktorí na ňu počas krvavých prenasledovaní útočili, ale loďku Petrovu nepotopili a nezničili.
Aby sme bližšie poznali ochranu Panny Márie nad Cirkvou a povzbudili sa k modlitbe a horlivej práci pre Cirkev, uvažujme dnes, akým spôsobom Matka Božia premáha bludy a ako kresťanskému ľudu skutočne pomáha v potrebách. Počuli sme už, ako Svätá Bohorodička premohla všetky dávne bludy, povedzme si ešte niekoľko slov o novších bludoch. Cirkev svätá hovorí, že ako v dobách skorších Pán Boh proti rôznym bludárom vzbudzoval rôznych mužov, tak proti novším bludárom XVI. storočia vzbudil sv. Ignáca z Loyoly. Tento veľký vojak Kristovej Cirkvi je za svoje povolanie a za všetok svoj úspech vďačný Panne Márii. Ňou bol povolaný k založeniu Spoločnosti Ježišovej a Mária mu pomáhala aj pri jeho spisoch. (Žiaľ, súčasní jezuiti už nie sú tými, ktorými bývali.– Pozri pozn. č. 2) Matke Božej môžu ďakovať za povolanie a vytrvalosť významní svätci Spoločnosti Ježišovej: sv. Stanislav Kostka, sv. Ján Berchmann, sv. Alojz a iní, ktorým sa dostalo zvláštnych milostí; blahoslavený Ignác Azevedo, ktorý s 39 spoločníkmi podstúpil za katolícku vieru mučenícku smrť, pričom povzbudil svojich verných k vytrvalosti, držiac pritom obraz Panny Márie. Panne Márii sú zaviazaní vďakou za dar múdrosti učenci Spoločnosti Ježišovej, ako nábožný František Suarez, sv. Peter Kanízius, Costerus a mnohí iní.
Nech je tebe česť a chvála, najblahoslavenejšia Panna, za všetko dobro, ktoré činíš pre našu svätú Cirkev, svietiac nám vždy, Hviezda morská, lebo pokiaľ ti nám budeš žiariť, nezablúdime, dokiaľ ty nás povedieš, nezahynieme! Pripomeňme si niektoré významné víťazstvá kresťanstva na príhovor Panny Márie.
Počuli sme už, ako kresťania s pomocou Panny Márie nadobudli slávneho víťazstva nad Turkami pri Viedni r. 1683. Pozrime sa, ako Mária i inokedy chránila ohrozené kresťanstvo.
Turecký sultán Salim II. zhromaždil pod vedením Aliho veľkú námornú moc, skladajúcu sa z 320 lodí, s ktorou si chceli podmaniť Taliansko. „Rímske kostoly“, hovoril opovážlivý moslim, „premením na stajne, a oltár sv. Petra na žľab pre svoje kone“. (pozri pozn. č. 3)
Sv. pápež Pius V., horlivý ctiteľ Matky Božej, sa utiekal ku Kráľovne nebeskej o pomoc a vyzval ružencové bratstvá, aby sa modlili k Panne Márii za víťazstvo kresťanských síl pod velením Dona Juana d´ Austriu, ktoré boli omnoho slabšie ako sily turecké. Na prvú nedeľu októbrovú r. 1571 sa stretli obe loďstva u Lepantu (v Korintskej zátoke) a bojovali proti sebe okolo štyroch hodín. Najblahoslavenejšia Panna, ktorej obraz sa skvel na práporoch a vlajkách kresťanských lodí, získala úplne víťazstvo pre svojich ctiteľov. Kresťania dobyli 150 tureckých lodí, na ktorých bolo 5000 reťazou spútaných kresťanských otrokov. Ostatné lode boli buď zapálené, alebo zničené, iba malá časť loďstva ušla hanebným útekom. Cez 25 000 Turkov zahynulo v morských vlnách.
Je známe, akú ohromnú ranu zasiahla Cirkvi francúzska revolúcia v r. 1789. Kostoly a kláštory boli zborené, alebo zmenené v miesta ohavných bohapustých zábav, kňazi a rehoľníci boli vyhnaní, alebo povraždení. Pán Boh potrestal za to Francúzsko Napoleonovými vojnami, ktoré ju stáli toľko krvi, toľko sĺz, toľko peňazí, toľko pokorenia. „Bohom“ v tých vojnách bol Francúzom cisár Napoleon I., veľký nepriateľ Cirkvi. R. 1809 vydal rozkaz, ktorým pápežské územie pričlenil k svojej ríši. Pápež Pius VII. ho dal do kliatby. „Myslí si“, zvolal spupný cisár, „že jeho kliatba vyrazí mojim granátnikom karabíny z rúk?“ Potom kázal pápeža zajať a uväzniť v meste Savone. A neskôr dal vysileného starca previesť do Fontainebleau pri Paríži a tam uväzniť. Ale Napoleona stihol za toto jednanie trest Boží. Jeho slová, prednesené posmešne o kliatbe, sa vyplnili. Počas nešťastnej výpravy do Ruska roku 1812, kde panovali vtedy neslýchané mrazy, umrzli jeho vojakom ruky, a na zasnežených ruských pláňach a ľadom pokrytých riekach ležalo mnoho karabín, ktoré vojaci zahodili. Napoleon krátko na to pri Lipsku (r. 1813) bol porazený a zajatý, v tom istom zámku vo Fontainebleau, kde väznil Pia VII., podpísal spis o zrieknutí sa vlády a bol dopravený na ostrov Elba, potom na ostrov sv. Heleny, kde ako vyhnanec, zmierený s Bohom, zomrel.
Pius VII. pomocou Panny Márie, ktorú vo svojich útrapách vrúcne a s dôverou vzýval, bol po päť ročnom väznení vyslobodený, a 24. mája 1814 sa vrátil víťazoslávne do Ríma. – Tak strašné sú súdy Božie, a tak veľká je ochrana Najsvätejšej Panny!
I v našich dobách je Cirkev svätá kruto prenasledovaná, že možno povedať zo žalmistom: „Prečo sa búria pohania? Prečo národy snujú plány daromné? Povstávajú pozemskí králi a vladári sa spolčujú proti Pánovi a proti jeho pomazanému.“ (Ž 2, 1-2). Nedajme sa chvíľkovým úspechom bezbožných zastrašiť; padli mocnejší, padnú i oni, lebo Pán Ježiš povedal o svojej Cirkvi, že „brány pekelné ju nepremôžu“. (Mt 16, 18). Zatiaľ sa modlime skrze orodovanie Božej Rodičky, aby mocným príhovorom vyprosila silným kresťanom ducha vytrvalosti, slabým ducha statočnosti, a aby urýchlila víťazstvo Kristovej Cirkvi.
Modlitba sv. Petra Damiániho
Všetky poklady Božieho milosrdenstva, Mária, sú uložené v tvojich rukách, preto nám neprestávaj konať dobro. Ty po ničom inom netúžiš, než aby si nám uľavila v tiesni a ukazovala nám svoje milosrdenstvo. Tvoja sláva sa zväčší, ak sa zmieria tvojim orodovaním nepriatelia Cirkvi skrúšene s Bohom, a pokiaľ budú pripustení k nebeskej blaženosti. Najväčšou slávou, po ktorej túžime, je, aby sme po Bohu na teba nazerali v nebesiach a teba milovali, a tu na zemi žili pod tvojou ochranou. Amen.
(Spracované podľa Měsíc máj. 31 promluv k úctě Panny Marie s příklady, od F. Šebestíka, 1930)
Súvisiaci článok:
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/panna-maria-je-uzdravenim-nemocnych.html
Vysvetlenie poznámok:
- O súčasnej situácii vo vonkajšej cirkevnej štruktúre odporúčame články:
Apológia katolíckej viery proti Luteránskej náuke – Téma: Primát pápeža.
Má byť katolík poslušný Františkovi?
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/ma-byt-katolik-poslusny-frantiskovi-.html
- Zrušení řeholní společnosti Societas Jesu (Video).
https://www.youtube.com/watch?v=vQGJG3KCwCU&feature=emb_title
- O zaplavenie kresťanskej Európy islamom sa žiaľ, postaral sám heretický Vatikán. Pozri napr. články:
12. september 1683 – deň záchrany kresťanstva v Európe.
Výroky pápežov o islame - v minulosti a dnes.
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/vyroky-papezov-o-islame---v-minulosti-a-dnes.html