Panna Mária je uzdravením nemocných
Medzi krížmi, ktoré človek musí niesť, je jedným z najbežnejších kríž choroby. A nemoci sú mnohé a rôzne. Žiadny vek, žiaden stav sa nevyhne chorobám, ktoré nielen navštívia jednotlivcov, ale niektoré vyľudnili aj celé kraje. Jób hovorí: „Veď človek, čo sa zrodil zo ženy, má dni krátke a plné lopoty“ (Jób 14, 1)
Pán Ježiš, vediac, ako dlhé a ťažké sú hodiny a dni strávené na lôžku bolesti, a že v takýchto chvíľach i najmenšia úľava má veľkú cenu, odovzdal nás pod ochranu Panny Márie, aby nás v našich nemociach tešila a uzdravovala, aby bola „uzdravením nemocných“, ako ju nazýva svätá cirkev a svätí otcovia. Sv. Ján Damascénsky ju nazýva „spasiteľným liekom, hojacim všetky nemoci“, a bohabojný Ján Tritemius, hovoriac o P. Márii, sa vyjadruje, „že Mária lieči zastaralé jazvy telesné.“ Tiež celé kresťanstvo vyznáva a verí, že Panna Mária vskutku pomáha vo všetkých chorobách a navštíveniach Božích. Sv. Alfonz Liguori hovorí, že „láska všetkých matiek k deťom svojim dohromady nie je ničím s láskou, akú má P. Mária ku každému z nás zvlášť.“
Božia Matka, keď žila na zemi, obsluhovala tri mesiace svoju príbuznú Alžbetu, dávajúc jej každý deň dôkazy svojho súcitu, najlepšej starostlivosti a sladkosti, o ktorej hovorí Písmo sväté: „Med z plásta tečúci sú tvoje pery, nevesta, pod tvojím jazykom sa skrýva med a mlieko.“(Pies 4, 11)
Keď potom stála pod krížom svojho trpiaceho Syna, umierala bolesťou, že mu nemohla ničím prispieť na pomoc. I my sme deťmi Panny Márie, a sv. Alfonz hovorí, že jej súcit s našimi utrpeniami sa nezmenšil, ale naopak: nekonečne vzrástol, pretože tým lepšie pozná našu biedu a naše potreby.
Panna Mária teda ako najlepšia Matka, osladzuje naše utrpenia v nemociach a mimo to posilňuje nás nielen na duši, ale aj na tele. A akým spôsobom? Neraz sme iste videli nad lôžkom nemocného obraz Matky Božej – akú dôveru mal ten chorý k tomu obrazu!
Pripadalo mu, že najsvätejšia Matka naň pozerá, u neho stojí, že má s ním zľutovanie; chorý v najťažších záchvatoch bolestí obracal svoje oči k tomu obrazu, rozprával sa s Máriou, a bolo mu ľahšie. Odkiaľ ten pocit? Je to dielo milosti Božej prostredníctvom Panny Márie. Žila raz istá osoba, ktorá už 30 rokov neopúšťala lôžko a na lôžku sa ani pohnúť nemohla. Jej útechou bol starý rodinný obraz Panny Márie, ktorý visel pred jej očami. Pri pohľade na obraz sa však potešovala a získavala nádej v presvedčení, že každá chvíľa utrpenia bude jej odmenená nesmrteľnou slávou v nebesiach. Veď čo lepšie vzbudí v ľudskej duši svätý cit nádeje v lepšiu budúcnosť a odmenu po smrti, než pohľad na srdce Panny Márie, preniknuté mečom bolesti? V období choroby nezabúdajme, že presvätá Panna je našou najlepšou lekárkou a k nej sa zavčasu utiekajme!
Ale najsvätejšia Panna nás však nielen povzbudzuje a uľavuje nám v chorobe, ale veľmi často zázračne vracia aj zdravie, a to v takých prípadoch, kedy niet už žiadnej nádeje u ľudí. Pán Ježiš povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie,“(Jn 14, 12)
Tento výrok sa uskutočnil najmä na Božej Rodičke, ktorej zázraky, predovšetkým pri uzdravovaní chorých, sa neobyčajne rozhojnili. Stačí len zavítať do niektorého presláveného pútnického mariánskeho miesta. Mária tu vrátila a vracia slepým zrak, hluchým sluch, chromým chôdzu. (Napr. Lurdy)
Matka Božia lieči nielen jednotlivých ľudí, ale liečila i lieči celé dediny, či mestá i kraje od rôznych nákazlivých chorôb. (Napr. v jednom kostole P. Márie v Krakove je zázračný obraz Matky Božej, ktorá drží v rukách zlomené šípy. Tým je znázornené, ako vysvetľuje nápis tohto obrazu, že na príhovor Božej Matky, vzývanej u toho obrazu, Boh niekoľkokrát vyslobodil Krakov od morovej nákazy).
Modlime sa:
Nech je tebe, najsvätejšia Matka, vzdaná vďaka, že sa o nás, úbohých vyhnancov v tomto slzavom údolí tak staráš, že pamätáš nielen na naše duchovné, ale aj na naše telesné potreby. Ach, vypros nám u svojho Syna živú vieru, pevnú nádej a pravú lásku, aby sme sa za všetko dobré, čo nám Syn tvoj skrze teba dáva, odvďačovali a to bohabojným, svätým životom!
(Z knihy Měsíc máj. 31 promluv k úctě Panny Marie s příklady, od F. Šebestíka)
Súvisiaci článok:
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/panna-maria-je-potesenim-zarmutenych.html