Pohľad kresťana na hnutie New Age
(Úvod od SBM: Keďže dnes prebieha, tak ako už po mnoho rokov, veľký vplyv okultného hnutia New Age všade na spoločnosť, podávame čitateľom stručný kritický biblický pohľad na toto spoločenstvo. Okrem toho to robíme aj preto, lebo dnes sa šíri i taký názor, že New Age je jednou z alternatív na liberálne názory. Nie je to tak! Jediným východiskom na morálny aj vieroučný rozvrat vo svete je výlučne prijatie jediného Spasiteľa sveta, Pána Ježiša Krista. Vybratý text pochádza od R. L. a je z brožúrky New Age. Začal sa veľký obrat? Kritická analýza ezoteriky. 2001.)
Úvod autora
Je všeobecným javom, že v súčasnosti rastie záujem o astrológiu, špiritizmus, paramedicínu a kozmické vedomie. Tento vplyv prichádzal spočiatku nebadane. U mnohých dokonca tak nenápadne, že môžeme o ňom hovoriť ako o „nežnej revolúcii“. Aby sme si tieto procesy aspoň sčasti objasnili, musíme ich časovo zaradiť. Rád by som predstavil ducha dnešnej doby vo svetle Biblie. Mojou túžbou je, aby z toho vyplývajúce poznatky boli pre čitateľa konkrétnou pomocou. A ešte niečo. Zároveň s obrazom hnutia New Age, chcem ukázať na oslobodzujúcu moc evanjelia o Ježišovi Kristovi....
„Vývoj smerom k mystike a okultizmu sa neobjavil neplánovane. Väzí za tým mocné úsilie v rámci hnutia „New Age“.
„New Age“ znamená v slovenčine: „Nový vek“. Tento „Nový vek“ je idea z astrológie, ktorá sa, ako je známe, pokúša vysvetliť astronomické javy okultným spôsobom.
Na základe astronomickej zákonitosti 21. marca, keď slnko dosiahne pri rovnodennosti bod obratu, nie je zo zeme viditeľné vždy v rovnakom súhvezdí. Každých 2141 a ½ roka sa posúva o jedno súhvezdie. V uplynulých 2000 rokoch ho bolo možné vidieť v súhvezdí Rýb. Teraz stojí na prechode k súhvezdiu Vodnára.
Astrológovia to vysvetľujú teraz takto:
- Uplynulých 2000 rokov boli vekom Rýb, čo je totožné s vekom kresťanstva. Veď na začiatku kresťanstva hrali ryby dôležitú úlohu. Okrem tohto bola ryba obvyklým symbolom prvých kresťanov. Teraz stojíme na prechode k novému veku, Vodnára a tým stratí kresťanstvo význam a zanikne.
- Vek Rýb bol charakterizovaný slepou láskou, nenávisťou, vierou a fanatizmom, inkvizíciou a inými vojnami pre vieru, ako aj analytickou logikou a doslovným pochopením Biblie.
- Vek Vodnára sa však bude vyznačovať kreativitou a dynamikou. V tomto veku človek pozná, že osobný Boh, ako Ho popisuje Biblia, je mŕtvy. Zato objaví teraz nové, že to božské je vo všetkom a že všetko, čo existuje, tvorí spolu s vesmírom jednotu. Doba Vodnára bude dobou mieru, harmónie, slobody a erotickej lásky, kde konečne zanikne štruktúra párov a rodina. Znovu sa spozná vyššia hodnota ženskosti. Typický človek tohto veku robí všetko, čo mu pôsobí radosť, je idealistom, ktorý stojí obidvoma nohami na zemi, avšak vyčnieva vysoko hore do neba.
- V jednom songu z muzikálu „Hair“ sa to opisuje takto:
„Harmónia a právo a jasnosť! Sympatia a svetlo a pravda! Nikto neumlčí slobodu, nikto už nezahmlí ducha. Mystika nám dá nazretie a človek sa naučí zase myslieť, vďaka Vodnárovi, Vodnárovi!“
Mnohí astrológovia tvrdia, že prechod do veku Vodnára sa udial 5. februára 1962. Iní, pravda, prehlasujú, že to bolo už začiatkom tohto storočia. Zase iní sú presvedčení o tom, že to ešte bude trvať nejakú chvíľu, kým nastane skutočne nová doba. V tomto bode nejestvuje v súčasnom mnohovrstvovom a mnohotvarom hnutí jednotná mienka.
Čo patrí k hnutiu „New Age“?
V tomto hnutí, poznačenom duchom doby má v princípe miesto všetko, čo má nejako do činenia s nadzmyslovosťou, poverami, okultizmom a s uctievaním prírody. Tak napr. východné náboženstvá, mágia, antropozofia, drogy, parapsychológia, špiritizmus, veštectvo, kult čarodejníc, meditácia, paramedicína, psychoanalýza a veľa iného.
"Tiché sprisahanie"
V istých ezoterických kruhoch sa už veľmi dlho hovorí o „Novom veku“.[1] Veľmi sa však dbá na to, aby sa tieto myšlienky nezverejňovali nezahalené. Oveľa viac by mala byť spoločnosť najskôr vo svojom myslení a cítení nebadane transformovaná – v rámci „tichého sprisahania“. Tak napr. vplyvná okultistka ALICA BAILEY (1880-1949) kládla veľký dôraz na to, aby sa transformácia spoločnosti v smere mystiky a okultizmu uskutočňovala až do r. 1975 v podzemí.
Táto skrytá práca zjavne docielila mimoriadny účinok. Veľké masy na Západe si nechali premyť svoje myslenie bez toho, že by spozorovali, že pritom boli degradované na obeť riadeného hnutia.
Známa autorka „New Age“, MARYLIN FERGUSON vystúpila na verejnosť svojou knihou „Tiché sprisahanie“ (titul originálu: „The Aquarian Conspiracy“) niekoľko rokov po kritickom termíne 1975. V tejto publikácii hovorí otvorene o metódach „New Age“ – vymývanie mozgu: Ovplyvňovanie sa deje cez novinové články, príspevky v televízii a v rádií, filmami, hudbou, maliarstvom, pojednaniami vo vedeckých časopisoch, prednáškami, spoločenskými príležitosťami, ovplyvňovaním žiakov učiteľmi a diskusiami pri káve. Toto ovplyvňovanie sa vykonávalo aj cez dietetických poradcov, cez príručky k témam ako šport, zdravie, obchodný managment, sebaobrana, stres, medziľudské vzťahy a sebazdokonaľovanie, cez rôzne kurzy, ba dokonca vydávanie nových zákonov a veľa iného.
V tejto súvislosti je treba sa zmieniť aj o bohatom používaní symbolov „New Age“, ktoré sa majú bez toho, že by to pozorovateľ vedel, hlboko vtlačiť do podvedomia pomocou ich častého objavovania sa v reklamách, ako signety a ilustrácie atď. K tomu patrí napr. dúha (v obrátenom poradí farieb!). Má symbolizovať most do nového veku – cestu človeka k nadčlovekovi!
Korene hnutia „New Age“
Korene hnutia „New Age“ siahajú ďaleko do minulosti. Vedú nás naspäť k ... vyspelej kultúre v dnešnom Iraku, opísanej v 1 Mojž 11, 1-9: Babylon so svojou slávnou vežou.
Niekoľko poznámok k spomenutému textu Biblie:
a, Biblia datuje túto udalosť do doby po potope. Tento popis nám chce predstaviť prvú potopenú rannú a vyspelú kultúru. Povšimnutia hodné je v tejto súvislosti zistenie ... archeológov, že ranná vyspelá civilizácia v Mezopotámii vznikla náhle, bez zachytiteľného vývoja z najprimitívnejších začiatkov. V tejto súvislosti sa chápe, že ľudia hovoria o fenoméne regulovanej „kultúrnej revolúcii“.
b, Pri Babylonskej veži sa jednalo o stavbu, ktorá súvisela s modloslužbou a okultizmom (viď Iz 47, 12). Súčasne bola aktivita v Babylone vzburou proti živému Bohu. „Nimrod“ (meno prvého babylonského vládcu) znamená v slovenčine: „Vzbúrme sa!“
V Mezopotámii boli neskôr vybudované ešte mnohé také veže podľa vzoru tej prvej. Boli výrazom kritonického zbožňovania prírody a nebeských telies, spojeného s astrológiou a mágiou atď.
V Akkadštine (ku ktorej patria babylonsky a asýrsky dialekt) sa volali takéto veže „ciqquratu(m)“. Pri týchto stupňovitých vežiach sa jednalo o rebríky, po ktorých mohol človek údajne vystúpiť k nebu a k bohom.
Babylon môžeme považovať za kolísku popotopného okultizmu. Východiskom v ňom bolo uvažovanie, základné pre okultizmus vo všetkých odtieňoch: mikro-makrokozmická náuka.
Mikro-makrokozmická náuka
Ľudia rannej ... kultúry Mezopotámie vychádzali z toho, že všetko existujúce tvorí nakoniec jednotu, a že jednotlivé časti v nej si odpovedajú ako zrkadlové obrazy.
Na tejto úvahe sa zakladá medzi nimi astrológia: Človek je vraj mikrokozmos a vesmír makrokozmos. Preto človek odzrkadľuje to, čo stojí „napísané“ v hviezdach. Z tohto dôvodu sa vraj môže z konštelácie hviezd odvodiť napr. budúcnosť ľudstva.
Základný princíp mikro-makrokozmickej náuky sa rozšíril po celej zemi a dá sa preto nájsť v najrôznejších znakoch vo všetkých náboženstvách sveta. Jedine Biblia úplne a celkom túto ideu zavrhuje.
V priebehu dlhej histórie okultizmu boli z tejto náuky urobené rôzne uzávery. Tak na tomto princípe sa zakladá nielen astrológia, ale napr. čítanie z ruky. Tvrdí sa, že aj človek sám je makrokozmos, ktorý nachádza svoj zrkadlový obraz v rukách, ktoré sa považujú za mikrokozmos. Preto sa vraj môže z čiar na dlani vyčítať charakter a budúcnosť.
Rovnaká idea sa nachádza aj v masáži reflexných zón. Chodidlo sa považuje za obraz človeka. V dúhovkovej diagnóze sa považuje očná dúhovka (iris) za mikrokozmos. Na mikro-makrokozmickej náuke sú založené ešte mnohé ďalšie praktiky, tak napr. ušná diagnostika, pulzová diagnostika, akupunktúra, homeopatia, tiež aj mágia a mnohé iné. Žiadna z týchto metód sa nedá lekársky odôvodniť, hoci sa o to už mnohé pokúšali, spočívajú všetky na mikro-makrokozmickej náuke.
Princíp pasivity
Videli sme, že mikro-makrokozmická náuka spočíva na tvrdení, že všetko existujúce tvorí jednotu. Na tomto sa zakladá ďalší, pre okultizmus krajine dôležitý základný princíp: pasivita. Okultisti tvrdia, že aby človek mohol prežiť svoju jednotu s kozmom a s kozmickými silami, musí byť uvedený do stavu pasivity. Duch človeka sa vraj musí pritom spasívniť, príp. celkom vyradiť.
Aby sa mohol dosiahnuť tento cieľ, ponúkajú sa rôzne metódy: tak napr. joga, meditácia, drogy, hypnóza, autogénny tréning, rôzne dychové cvičenia a veľa iného.
S náukou, že je všetko jednota, a že sa má táto jednota zakúšať, je v okultizme propagovaná aj neobmedzená sexualita a homosexualita. Hnutie „New Age“ sa v tejto súvislosti usiluje o „androgyného“ človeka, ktorý v sebe zjednocuje ako mužskosť tak aj ženskosť a tým ruší pohlavnú diferenciáciu.
Pozoruhodné v tejto súvislosti je, že princíp pasivity hrá vo všetkých náboženstvách významnú úlohu. Tento aspekt je cudzí iba biblickému kresťanstvu. Ba viac, Biblia rozhodne pasivitu odsudzuje (viď. Napr. Marek 13, 37; 1 Tes 5, 6.8; 2 Tim 4, 5; 1 Pt 1, 13; 5.8).
Prvé médium sveta
Aby sme osvetlili korene hnutia „New Age“, vrátili sme sa k prvej stavbe veže v Babylone. Oplatí sa tiež vrátiť časovo ešte ďalej. V 1. knihe Mojžišovej je podávaná správa o páde človeka. Prvá žena sa nechala presvedčiť „hovoriacim hadom“. Had bol zneužitý satanom ako médium. Je veľmi pozoruhodné, keď túto vtedy úspešne použitú taktiku zvodu zoberieme pod lupu. V 1. Mojž 3, 5 sa reprodukuje, čo had medzi iným Eve povedal: „Vôbec nezomriete; ale Boh vie, že v ten deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a budete ako Boh, budete vedieť, čo je dobré a čo zlé.“
V tejto súvislosti je treba zdôrazniť nasledujúce štyri body:
- Had popiera pravdu toho, čo Boh povedal.
- Had popiera súd smrti.
- Had dáva vyhliadku na možnosť byť rovný Bohu.
- Had chcel prebudiť túžbu po vyššom poznaní.
V celej histórii človeka až do doby moderného hnutia „New Age“ sa preukázal tento osudný hadí jed ako účinný. Aj v hnutí „New Age“ je v súčasnosti s celou ráznosťou popieraná božská inšpirácia a autorita Biblie.
Učením o reinkarnácii je údel smrti zneškodňovaný až na nič, príp. je predstavovaná jednoducho ako prechod do novej pozemskej existencie, spojený s veľkorysými a úsilia hodnými šancami na vzostup.
Okrem toho sa na plné hrdlo hlása, že človek je – ako údajne všetko v prírode – božský, a že bezpodmienečne platí, aby toto božské bytie v sebe odkryl. Posledne menovaný bod je úzko spojený s ponukou, že je možné pomocou rôznych techník, rozširujúcich sebauvedomovanie údajne vystúpiť k najvyšším poznatkom.
Výpovede „hada“ sa dokázali ako hrozné klamstvá. To, že prví ľudia počúvli hada, neprinieslo očakávané „ideály“, ale skôr nevýslovnú biedu pre celé ľudstvo. História ľudstva, poznačená krvou a slzami sa začína práve tu. Smrť a utrpenie boli tragickými následkami historického pádu človeka, ktorý sa skutočne udial v priestore a čase. (viď 1 Mojž 3, 14-19; Rim 5, 12b; 8, 19-22).
Teraz ako predtým platí princíp, že cesta, ukázaná hadom, prináša biedu ľudom, tak aj pre spoločnosť ako pre jednotlivca.
Nie je už napr. žiadnym tajomstvom, že to boli najmä slobodomurárske sily, ktoré viedli k francúzskej revolúcii s jej hrôzu vzbudzujúcimi prúdmi prelievanej krvi. Azda najdôraznejším príkladom z poslednej doby je neopísateľné spustošenie, ktoré zapríčinil Hitler. Bol okultným médiom a členom ezoterickej thulskej spoločnosti. Jeho nádeje pramenili celkom zreteľne z ezoterických zdrojov – a bol ochotný ich poslúchať a uskutočňovať.
Okrem týchto ničivých následkov okultizmu vo svetovej histórii by sme mohli hovoriť aj o mnohých tragických účinkoch v živote jednotlivých ľudí, ktorí padli do tejto priepasti.
S ohľadom na takéto fatálne účinky rozumieme, prečo Biblia na mnohých miestach naliehavo varuje pred okultnými a mystickými praktikami, tak napr. v 5 Mojž 18, 10-12:
„Nech sa nenájde u teba taký, čo by syna alebo dcéru prevádzal ohňom, ani veštec, ani vykladač znamení, ani hádač, ani čarodejník, ani zaklínač, ani vyvolávač duchov, ani jasnovidec, ani kto by sa vypytoval mŕtvych. Lebo je Hospodinovi ohavný každý, kto robí tieto veci.“
Nie „New Age“, ale „Last Age“
Vo svetle Biblie je odhaľovaný vzor pasce hnutia „New Age“, ako zavádzanie. Pritom je treba dbať ešte na nasledujúce: Doba, v ktorej žijeme nie je v Biblii označovaná ako „New Age“. Zaujímavé je, že je opisovaná celkom jasne ako „Last Age“ (= posledná doba). V tejto súvislosti je treba spomenúť napr. nasledujúce výrazy, použité v biblických proroctvách, ktoré sa vzťahujú na dobu konca: „posledné dni“ (2 Tim 3, 1), „posledná hodina“ (1. list Jánov 2, 18), „posledný čas“ (Júda 18), „posledné obdobia“ (Dan 8, 19) a „posledné roky“ (Ez 38, 8).
Akým právom sa môže tvrdiť, že žijeme v poslednej dobe? Odpoveď: pomocou mnohých „znamení času“, uvedených v Biblii (viď. Mat 16, 1-4)! ...
Podľa Biblie je „Last Age“ dobou hrozivého zvodu – najmä okultnými náukami. Pán Ježiš Kristus to ohlásil v reči o poslednej dobe týmito slovami: „Lebo povstanú falošní proroci a budú robiť veľké znamenia a zázraky, aby zviedli, ak možno, aj vyvolených. Ajhľa, predpovedal som vám to.“ (Mt 24, 25.26)
Všetci guruovia, ktorí sľubujú spásu v našej dobe prevádzajú svoje širokosiahle akcie, sú v Biblii už dávno ohlásení.
Pavel charakterizoval túto dobu takto: „Lebo príde čas, keď (ľudia) neznesú zdravé učenie, ale pretože chcú počúvať len to, čo sa im páči, budú si podľa svojich žiadostí zháňať učiteľov, odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam. (= mýty) “(2 Tim 4, 3.4)
Pojem „mýty“ označuje iracionálne náboženské myšlienkové stavby, aké sú v hnutí New Age obvyklé. Hnutie „New Age“ je zmesicou všetkých možných smerov okultizmu. Jeden veľmi dôležitý smer je „gnosis“. Tento prúd patril už v 1. storočí ku zvláštnym výzvam kresťanstva. Pavlovo varovanie v tomto ohľade určené Timotejovi má preto pre dnešných ľudí znova špeciálnu aktuálnosť: „Zachovávaj, Timoteos, čo ti je zverené, a vyhýbaj sa svetským prázdnym rečiam a námietkam nepravého poznania, ku ktorému sa niektorí priznali a zblúdili od viery. Milosť s vami.“(1 Tim 6, 20.21)
Podľa gnostických názorov by mohol človek pomocou určitých okultných rituálov vystúpiť k vyššiemu poznaniu, až po zjednotenie s božstvom. Tu je celkom zjavná duchovná príbuznosť s hadom v Edene.
Epištola apoštola Pavla Rimanom odkazuje však všetky ľudské úsilia o vystúpenie k božstvu do ríše bájok: „lebo niet rozdielu: Všetci totiž zhrešili a nemajú slávy Božej“ (Rim 3, 23)
Východisko
...
K posolstvu Biblie
Biblia odsudzuje uctievanie prírody ako modloslužbu (viď Rim 1, 18b). Boh Biblie nie je časťou prírody. On ju svojou mocou stvoril. To zreteľne vyplýva už z prvého verša Biblie: „Na počiatku stvoril Boh nebo a zem.“ Boh tu je jednajúci subjekt, „nebo a zem“ (= príroda) je objekt a nie sú preto s Bohom identické, ale jasne odlišné. Bohu samému preto náleží plné uctievanie a vzývanie človeka (Zj 14, 6.7)
Náš vzťah ku Stvoriteľovi bol však narušený hriechom. Iz 59, 2 to opisuje takto: „...vaše neprávosti sa stali hrádzou medzi vami a vaším Bohom! Vaše hriechy zakryli Jeho tvár pred vami, takže nepočuje.“
Čo je hriech? Tu nám môže podať informáciu napr. Gal 5, 19-21: „A zjavné sú skutky tela ako: cudzoložstvo, smilstvo, nečistota, zmyselnosť, modloslužba, čarodejníctvo, nepriateľstvá, svár, nenávisť, hnevy, zvady, rozbroje, roztržky, závisti, vraždy, opilstvá, hodovania a im podobné...“
Slovo prekladané ako „čarodejníctvo“ znie v gréckom texte „pharmakeia“. Označuje akékoľvek zneužívanie drog a tiež akékoľvek praktiky v oblasti okultizmu, mágie a mystiky. Slovo, prekladané ako „smilstvo“, v pôvodnom gréckom texte Pavlom použité „porneia“, označuje akýkoľvek pohlavný pred – a mimo – manželský styk. Biblia zreteľne ukazuje, že Boh dal človeku sexualitu ako pekný dar, avšak len pre chránenú oblasť manželstva, kde sa má rozvíjať v atmosfére lásky, pokoja a istoty. Akékoľvek zneužívanie Biblia však odsudzuje ako hriech.
Kto pozoruje svoj život vo svetle tohto a mnohých iných biblických miest (napr. Marek 7, 21- 23; Rim 1, 29 – 32 alebo 1 Tim 3, 1 – 5), musí nesporne dôjsť k záveru, že je pred Bohom vinný.
Podľa Svätého Písma sme si preto my všetci zaslúžili večné zatratenie. Pretože Boh je svätý a spravodlivý, musí nás súdiť. Jeho podstatou však nie je iba svetlo (1 Ján 1, 5), ale aj láska (1 Ján 4, 8). Preto Boh poslal na tento svet svojho Syna Ježiša Krista, aby ako človek zástupne vytrpel za ľudí na kríži súd, trpel a zomrel, On „spravodlivý za nespravodlivých, aby vás priviedol k Bohu.“(1 Pt 3, 18).
Izaiáš to videl už vopred. Vyjadril to jasne takto: „Ale on bol prebodnutý pre naše priestupky, zmučený pre naše neprávosti. On znášal trest za náš pokoj, jeho jazvami sa nám dostalo uzdravenia. My všetci sme blúdili ako ovce, všetci sme chodili vlastnou cestou. Hospodin spôsobil, aby ho zasiahla neprávosť všetkých nás.“(Iz 53, 5.6)
Podľa 1. Jána 1, 9 zakúsi každý, kto vyzná úprimne v modlitbe a v ľútosti svoj hriech zmŕtvychvstalému Božiemu Synovi Ježišovi Kristovi, plné odpustenie z Božej strany: „Ak vyznávame svoje hriechy, On je verný a spravodlivý, aby nám odpustil hriechy a očistil nás od všetkej neprávosti.“
Kto sa takto zveril skrze vieru Bohom poslanému Záchrancovi, Ježišovi Kristovi, smie byť istý, že má večný život: „Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho.“ (Jn 3, 16).
Kto však ide nevšímavo okolo tejto ponuky Božej lásky, môže rátať už len s večným súdom Všemohúceho: „Kto verí v Syna, má večný život, kto však neposlúcha Syna, neuvidí život, ale hnev Boží zostáva na ňom.“ (Jn 3, 36).
Skrze dar večného života je daná možnosť k najhlbšiemu obecenstvu s Bohom. Všimnite si však: Obecenstvo s Bohom nie je zjednotenie s Bohom!
Človeku, vykúpenému skrze Krista sa v Biblii otvára pohľad pre slávu, absolútne zaistenú budúcnosť (viď. Napr. Ján 14, 2.3; Ef 2, 7 a Zj 21, 1 – 7). Tieto vyhliadky presahujú všetko, čo si ľudia vedia predstaviť.
Ako už bolo povedané, nemôže sa človek k Bohu vypracovať (Rim 3, 23). Všetky toho sa týkajúce snaženia sú márnivé a zbytočné. Ako o tom však svedčí Biblia, mohlo sa to stať naopak: Boh sa mohol skloniť k nám. Ježiš Kristus, večný Boh, sa stal človekom (Ján 1, 14).
Teraz je našou zodpovednosťou, aby sme Ho prijali do svojho života (Ján 1, 12). Pán Ježiš je schopný dokonale uspokojiť a obšťastniť ľudské srdce. To, čo nemôže materializmus ani okultizmus, dokáže urobiť jedine Ježiš Kristus.
Urobili ste už ten rozhodný krok k Nemu?
Literatúra
L. R.: New Age. Začal sa veľký obrat? Kritická analýza ezoteriky. Bratislava : MSJK, 2001.
Keden, J., Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna. Bratislava: Lúč, 1990.
Lochhaas, H. P., Ako odpovedať na ...HNUTIE NOVÝ VEK. Liptovský Mikuláš : Tranoscius, 1992.
Modlitba prijatia Ježiša za osobného Pána a Spasiteľa.
Veríš, že za teba a za tvoje hriechy Pán Ježiš zomrel na Golgotskom kríži?
Verím.
Prijímaš teraz Ježiša za osobného Pána a Spasiteľa?
Prijímam.
Odovzdávaš do Jeho rúk celý svoj život?
Odovzdávam.
Amen.
[1] Pozn. od SBM - O vzniku New Age existuje množstvo informácii a publikácii. Tu stručne uvádzame ďalšie dve z nich.
„Sledovanie histórie a vývinu hnutia Nový vek môže ľahko zabrať viacero rozsiahlych zväzkov, ktoré by zároveň mohli byť štúdiou o ľudskej malosti. Začala sa prvou ľudskou neposlušnosťou voči Bohu – márnivou túžbou rovnať sa Mu v moci i poznaní – a v priebehu dejín boli mnohé ľudské prejavy len jej pokračovaním. V Starej zmluve opakovane nachádzame zmienku o takýchto prejavoch (pozri napr. Ž 2). Gnostické kacírstvo v Novej Zmluve a v poapoštolských časoch predstavovalo úsilie o syntézu kresťanstva so starším panteizmom a s pohanským náboženstvom. Sebapoznávanie sa chápalo ako objavovanie božskej iskry v človeku, kozmická jednota, ktorá odstráni všetky obmedzenia ľudskej bytosti... Gnostické kacírstvo pretrvalo stáročia, počas ktorých sa šírilo kresťanstvo, a objavovalo sa v rôznych podobách. Pred vyše polstoročím madam Blavatská založila Teozofickú spoločnosť, zmes východného náboženstva, okultných špekulácii a gnostickej interpretácie kresťanstva. Jej usilovná žiačka Alice Baileyová systematizovala Blavatskej techniky a vytvorila pojem „Nový vek“. Podľa učenia Baileyovej je vesmír božský a ľudstvo musí dosiahnuť osvietenie tým, že si uvedomí svoju božskosť. Techniky Baileyovej sa dnes udržujú v Lucis Truste a jeho politickom lobby Dobrá vôľa sveta (World Goodvill) a živia ich aj mnohí spisovatelia Nového veku.
Teóriu „kolektívneho vedomia“, ktorú postuloval psychológ Karl Jung, pokladajú mnohí príslušníci hnutia Nový vek za vedeckú validizáciu svojej doktríny „Boh je sumou totálneho vedomia“. Jung učil, že „kolektívne nevedomie“ obsahuje všetky fakty o príslušnej rase – jej kultúrne, náboženské a mytologické údaje. Tieto možno spustiť prostredníctvom vizualizácie a introvertnej meditácie. Jung by to nazval „stretnutie s Bohom“ – a príslušníci hnutia Nový vek „nadviazanie kontaktu s našim Vyšším Ja.“
Spiritualita Nového veku teda nemá ... len jeden prameň (napr. východný mysticizmus). Je to zlátanina prvotného ľudského úsilia nahradiť Boha človekom, pohanských povier, okultného mysticizmu, synkretistického náboženstva a vyhovujúcich psychologických teórií. A je tu ešte jedna zložka – sekulárny humanizmus. Sekulárny humanizmus, ktorý vytyčujú dva humanistické manifesty, našiel podporu hlavne medzi pedagógmi a zástancami racionalistického pozdvihnutia ľudského potencionálu. Mnohé z bodov týchto manifestov si vypožičalo aj hnutie Nový vek, no pridalo k nim duchovný rozmer Nového veku. Sekulárny humanizmus a hnutie Nový vek vzájomne skôr koexistujú ako súťažia, pretože pri konečnej analýze vidíme len malý rozdiel medzi vyhlásením, že ľudské bytosti sú božské, a tvrdením, že ľudia sú najvyššími bytosťami.“ (Lochhaas., H., P., Ako odpovedať na... HNUTIE NOVÝ VEK, s. 36 – 37).
„New Age znamená Nový vek, takisto sa však používajú výrazy obdobie Vodnára, Akvária, Slnka alebo Solária. Tieto označenia majú svoj pôvod v okultno-špiritisticky vysvetľovanej astrologickej predstave, podľa ktorej Slnko potrebuje 25 200 rokov, kým prejde celý zvieratník, čiže v jednom súhvezdí zotrvá 2100 rokov. V súčasnosti sa vraj nachádzame na prechode od kresťanského obdobia Ryby k „celostnému“ (nazývanému aj holistický) obdobiu Vodnára... Súčasná idea New Age vznikla skôr z rozličných náboženských a filozofických svetonázorov, sčasti starých vyše sto rokov. Jeho počiatky sú v Teozofickej spoločnosti, ktorú založila v roku 1875 Helena Petrovna Blavatská. Pojmy New Age, resp. obdobie Vodnára po prvýkrát zaviedla Alice Ann Baileyová (1880-1945). V polovici sedemdesiatich rokov myšlienka New Age nanovo ožila v USA. Z Kalifornie sa rýchlo rozšírila a aj v Európe získavala čoraz viac stúpencov. V Nemecku sa zaviedol pojem „New Age“ prostredníctvom knihy „New Age, Zrodenie novej epochy“ od Davida Spanglera... Autori Marylin Fergusonová a Fritjof Capra sú dvaja poprední myslitelia hnutia. Ich knihy „Nežné sprisahanie“ (1982) a „Čas zmeny – stavebné kamene nového obrazu sveta“ (1983) sú štandardnými dielami nového veku... Myšlienky New Age nie sú nové, predstavujú sa skôr ako príznaky v súčasnosti sa rozmáhajúcej neognózy, ktorá často upozorňuje na seba aj v rúchu ezoteriky ako „Tajné poznanie“. Že táto predstava o viere stojí v rozpore s kresťanským chápaním Boha, sveta a človeka, je zjavné...“ (Keden, J. Takzvané mládežnícke sekty a okultná vlna, s. 164 – 166).
Súvisiace články:
NEW AGE = okultizmus
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/new-age---okultizmus.html
Úvaha nad TK KBS, Vnímajkami, multi-kulti a New Age
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/uvaha-nad-tk-kbs--vnimajkami--multi-kulti-a-new-age.html