O milosti Božej podľa katechizmov
- Či môžeme byť spasení z vlastnej sily?
Z vlastnej sily nemôžeme byť spasení: k spaseniu je potrebná aj milosť Božia.
- Čo je milosť Božia?
Milosť Božia je nadprirodzený Boží dar, ktorý nám udeľuje Duch Svätý pre zásluhy Ježiša Krista, aby sme mohli byť spasení a mali účasť na Božom živote.
„Lebo mzdou hriechu je smrť, ale Boží dar je večný život v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi.“(Rim 6, 23).
- Kto po spáchaní dedičného hriechu znovu získal milosť Božiu pre človeka?
Po spáchaní dedičného hriechu našich prarodičov Ježiš Kristus svojimi vykupiteľskými zásluhami získal znovu milosť pre človeka.
„veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva; ale sú ospravedlnení zadarmo jeho milosťou, vykúpením v Kristovi Ježišovi.“(Rim 3, 23 – 24).
- Koľkoraká je milosť Božia?
Milosť Božia je dvojaká: 1. milosť pomáhajúca a 2. milosť posväcujúca.
- Čo robí Boh v duši milosťou pomáhajúcou?
Milosťou pomáhajúcou Boh osvecuje náš rozum, aby sme dobré spoznali, a posilňuje našu vôľu, aby sme dobré vykonali a zlu odporovali.
„Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti.“ (2 Kor 12, 9)
„Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje.“ (Fil 4, 13).
Milosť pomáhajúca je k spaseniu potrebná, lebo bez nej nemôžeme nič záslužného ani začať, ani dokončiť. Apoštol Pavol svedčí: „Nie že by sme boli schopní vymyslieť niečo sami od seba, akoby to bolo z nás, ale naša schopnosť je z Boha.“ (2 Kor 3, 5). Pán Ježiš hovorí: „lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.“(Jn 15, 5).
- Či Boh udeľuje milosť pomáhajúcu každému človekovi?
Milosť pomáhajúcu udeľuje Boh každému človekovi, ktorý prišiel k užívaniu rozumu, lebo Boh chce, aby všetci ľudia boli spasení a poznali pravdu. (porov. 1 Tim 2, 4).
- Môže človek odporovať milosti pomáhajúcej?
Človek má slobodnú vôľu, preto môže odporovať aj milosti pomáhajúcej. Boh nikoho nenúti prijať milosť.
- Dáva Boh milosť pomáhajúcu aj tej duši, ktorá je v smrteľnom (ťažkom) hriechu?
Aj tej duši, ktorá je v smrteľnom (ťažkom) hriechu, Boh dáva milosť pomáhajúcu, aby jej pomohol k ľútosti a k náprave života.
„Čo myslíte? Keby mal niekto (Boh) sto oviec (duší) a jedna z nich by zablúdila (do smrteľného hriechu), nenechá tých deväťdesiatdeväť na vrchoch a nepôjde hľadať (milosťou pomáhajúcou) tú, čo zablúdila?“ (Mt 18, 13).
- Čo robí Boh v duši človeka milosťou posväcujúcou?
Boh milosťou posväcujúcou
1, oslobodzuje človeka od trestu večnej smrti, ak si ho zaslúžil.
2, očisťuje dušu človeka od hriechov a robí ju svätou (nespravodlivého človek ospravedlňuje);
3, dáva človekovi nadprirodzený Boží život (ak ho nemá), alebo v ňom nadprirodzený život zveľaďuje (ak ho človek má);
4, prijíma človeka za svoje adoptované dieťa;
5, nás činí dedičmi Kráľovstva nebeského a svojimi priateľmi.
„Sám Duch spolu s naším duchom dosvedčuje, že sme Božie deti. Ale ak sme deti, sme aj dedičia: Boží dedičia a Kristovi spoludedičia; pravda, ak s ním trpíme, aby sme s ním boli aj oslávení.“ (Rim 8, 16 – 17).
„ak Duchom umŕtvujete skutky tela, budete žiť.“ (Rim 8, 13)
Milosť posväcujúcu sme prvý raz dostali pri sviatosti krstu. Okrem prirodzeného života, ktorý sme dostali od otca a matky, má človek aj nadprirodzený život, ktorý dostal od Ducha Svätého. Kto sa chce dostať do neba, musí sa podľa slov Ježiša Krista narodiť dva razy: nielen z otca a matky, ale aj „z vody a Ducha Svätého“ pri krste.
- Dokiaľ ostáva milosť posväcujúca v duši človeka?
Milosť posväcujúca ostáva v duši človeka dotiaľ, kým človek nespácha smrteľný hriech. Ak sme smrteľným hriechom stratili milosť Božiu, môžeme ju znovu nadobudnúť: svätou spoveďou, dokonalou ľútosťou, sviatosťou pomazania nemocných, keď sa títo už nemôžu spovedať, ale svoje hriechy oľutovali.
„Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené,...“ (Jn 20, 23).
„Je niekto z vás chorý? Nech si zavolá starších Cirkvi; a nech sa nad ním modlia a mažú ho olejom v Pánovom mene. Modlitba s vierou uzdraví chorého a Pán mu uľaví; a ak sa dopustil hriechov, odpustia sa mu.“(Jak , 14 – 15)
- Akým hriechom je odporovanie milosti Božej?
Vedomé a dobrovoľné odporovanie milosti Božej je ťažkým hriechom proti Duchu Svätému.
„Ale odopreli pozornosť, ukázali odbojné plece a zaťažili si uši, aby nepočuli. Zo srdca si urobili diamant, aby nepočuli zákon a slová, ktoré svojím duchom poslal Pán zástupov prostredníctvom predošlých prorokov...“ (Zach 7, 12 – 13)
O prostriedkoch milosti Božej
- Môžeme v milosti Božej vzrastať?
Keď sme získali milosť Božiu, môžeme v nej vzrastať prostriedkami milosti Božej a to: predovšetkým svätým prijímaním a inými sviatosťami, ako aj modlitbou, pôstom, almužnou, sväteninami, sebazapieraním a inými dobrými skutkami.
„Vzrastajte v milosti a poznaní nášho Pána a Spasiteľa Ježiša Krista.“ (2 Pt 3, 18)
„Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň.“ (Jn 6, 54).
Mravné naučenie.
Pros Boha ustavične za milosť pomáhajúcu a spoluúčinkuj s ňou verne! Zachovaj si milosť posväcujúcu. Keď ju máš, bohatý si a šťastný; keď jej nemáš, chudobný si a nešťastný. Sv. Ján apoštol hovorí: „Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme.“(1 Jn 3, 1). Skrze milosť posväcujúcu nás prijíma Boh za svoje dietky. Kto je dieťaťom Božím, ten je aj dedičom kráľovstva nebeského. Keď ti teda Boh udelil milosť posväcujúcu, chráň si ju a nedopusť sa hriechu. Milosť posväcujúca je rúchom svadobným, bez ktorého nikto nebude pripustený k hostine nebeskej (Mt 22, 1- 14). Ak však z krehkosti upadneš do hriechu, nezúfaj, konaj pokánie a popros Pána Ježiša o odpustenie a spásu.
Milosť Božia je dar nekonečnej Božej lásky. Nemáme na ňu nijakého práva. Boh ju však neodopiera nikomu, kto o ňu úprimne prosí. Musíme konať všetko, aby sme si ju získali a vytrvali v nej až do posledného dychu nášho života.
Náš Spasiteľ, Pán Ježiš Kristus hovorí: „Neboj sa toho, čo máš trpieť... Buď verný až do smrti a dám ti veniec života.“ (Zjv 2, 10)
Literatúra
ZÁŇ, A. J.: Katechizmus pred dospelých. Johnstown, N. Y., 1957.
Malý katechizmus pre katolícke dietky. Trnava : Spolok sv. Vojtecha, 1948.
PӦSTÉNYI, J.: Malý katechizmus katolíckeho náboženstva. Trnava : Spolok sv. Vojtecha, 1969
Súvisiace články:
O čnostiach
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/o-cnostiach.html
Katolícka náuka o hriechu z katechizmov (1. časť)
https://www.spolocnostsbm.com/clanky/clanky/katolicka-nauka-o-hriechu-z-katechizmov--1.-cast-.html